Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Milliarderne vælter ud af landet på grund af e-grænsehandel. Organisation slår alarm.

Artikel top billede

For hver dag der går, fosser pengene ud af Danmark via e-grænsehandel.

Det viser tal fra Dansk Erhverv, der har udarbejdet en undersøgelse af området.

I en rapport slår organisationen fast, at den øgede e-handel er godt. Men problemet er de danske e-handelsbutikker ulige konkurrencevilkår.

"Det samfundsøkonomiske potentiale er stort, men er truet af øget e-grænsehandel på grund af fordyrende rammevilkår for danske e-handelsbutikker," hedder det i rapporten.

E-grænsehandlen, det vil sige når danskere e-handler i udenlandske netbutikker, udgør 20,3 procent af den samlede e-handel i 2012, anslår Dansk Erhverv.

Til sammenligning udgjorde den fysiske grænsehandel kun cirka 4,5 procent af den samlede fysiske handel i 2011.

Høje danske omkostninger

Problemet er således ikke udbredelsen af e-handel, men det faktum, at varerne købes i udlandet, hvorved Danmark mister moms, skatter og afgifter.

"For det andet gør det høje danske omkostningsniveau det svært for virksomhederne at konkurrere med udenlandske netbutikker," fremgår det af rapporten.

Det skyldes blandt andet, at momspligtige udenlandske netbutikker ofte ikke afregner dansk moms, hvilket koster statskassen milliarder af kroner årligt, pointerer organisationen.

"Hvis Danmark skal udnytte e-handlens potentiale, kræver det derfor en forbedring af de rammevilkår, de danske e-handelsvirksomheder er underlagt," lyder advarslen fra Dansk Erhverv.

Annonce

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S