Politi overvejer fremtid for omstridt it-system

Skæbnen for problemramt vagt-system afgøres om kort tid.

Artikel top billede

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Vagt-system svigter

På et møde om 14 dage bliver det afgjort, hvad Rigspolitiet vil gøre ved it-systemet Polvagt, der har været ramt af bøvl.

Det oplyser Jørgen Jensen, der forhandlingudvalgs-medlem hos Politiforbundet til Computerworld.

"Forbundet og Rigspolitiet sætter sig sammen og ser på mulige løsninger," siger Jørgen Jensen.

Han oplyser videre, at Rigspolitiet har iværksat en undersøgelse, hvor man i tre politikredse har talt med "høj og lav" for at identificere de præcise problemer og opstille mulige løsningsforslag.

Egen-udviklet system

Jørgen Jensen ønsker ikke at røbe, om udfaldet af mødet ligefrem kan ende ud i en aflivning af systemet, som det skete med det markant større it-system Polsag, der var leveret af CSC.

Men som nævnt bliver vi klogere på det om to uger.

Polvagt, der er egenudviklet af politiet, bruges til at planlægge betjentenes tid og skal eksempelvis kunne håndtere, at 800 mand pludselig skal indkaldes med kort varsel, såfremt der kommer præsidentbesøg eller andet, forklarer Søren Jensen.

Søren Jensen kender ikke politiets udgifter ved at have udviklet systemet.

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Vagt-system svigter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S