Politi overvejer fremtid for omstridt it-system

Skæbnen for problemramt vagt-system afgøres om kort tid.

Artikel top billede

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Vagt-system svigter

På et møde om 14 dage bliver det afgjort, hvad Rigspolitiet vil gøre ved it-systemet Polvagt, der har været ramt af bøvl.

Det oplyser Jørgen Jensen, der forhandlingudvalgs-medlem hos Politiforbundet til Computerworld.

"Forbundet og Rigspolitiet sætter sig sammen og ser på mulige løsninger," siger Jørgen Jensen.

Han oplyser videre, at Rigspolitiet har iværksat en undersøgelse, hvor man i tre politikredse har talt med "høj og lav" for at identificere de præcise problemer og opstille mulige løsningsforslag.

Egen-udviklet system

Jørgen Jensen ønsker ikke at røbe, om udfaldet af mødet ligefrem kan ende ud i en aflivning af systemet, som det skete med det markant større it-system Polsag, der var leveret af CSC.

Men som nævnt bliver vi klogere på det om to uger.

Polvagt, der er egenudviklet af politiet, bruges til at planlægge betjentenes tid og skal eksempelvis kunne håndtere, at 800 mand pludselig skal indkaldes med kort varsel, såfremt der kommer præsidentbesøg eller andet, forklarer Søren Jensen.

Søren Jensen kender ikke politiets udgifter ved at have udviklet systemet.

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Vagt-system svigter

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,