Frygtløs ny CIO: Sådan vil jeg ordne politiets it-bøvl

Interview: Sådan ser Rigspolitiets kommende CIO på de udfordringer han skal kaste sig over.

Artikel top billede

Læs også:

Rigspolitiet ansætter ny it-chef - her er han.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet.

It-chef Michael S. Hansen fra Region Sjælland tiltræder den 1. september stillingen som ny it-chef hos Rigspolitiet.

Og det sker uden frygt for opgaven hos ordensmagten, der ellers den sidste tid har vadet i it-problemer omkring blandt andet det kuldsejlede it-projekt Polsag.

Et projekt som bekendt kom til at koste skatteyderne op imod en halv milliard kroner og siden blev skrottet.

"Da jeg i sin tid valgte et job i regionen, sagde folk også at EPJ var en taber-sag, men det kan og skal kunne lade sig gøre."

"Så nej, jeg er top-motiveret og synes opgaven er meget spændende," siger 45-årige Michael S. Hansen til Computerworld.

Ledelsen bakker op

Han forklarer, at han under samtalen med politiledelsen er overbevist om, at der er fuld opbakning til at føre it-strategien ud i livet.

"Desuden sad min forgænger i direktionen, hvilket også viser at ledelsen bakker op om det," siger Michael S. Hansen.

For kun hvis ledelsen ikke stod bag forandringerne, så ville han være mere nervøs for opgaven.

Han kalder det en følelsesladet situation, at han forlader Region Sjælland, hvor han har været i over fem år.

Her efterlader han med egne ord "et skib, der sejler med fuld kraft".

Trygheden omkring, at det skal sejle fint videre, er derfor en god følelse.

"Men det er klart, at arbejdet der har været en stor del af mig de sidste år," siger han.

Ud i praktik

I det nye job får han i øvrigt først nogle lidt andre opgaver end ellers. For han vil sende sig selv i praktik.

"Jeg er ikke politimand og skal derfor i praktik og ud til de forskellige funktioner og se hvor hverdagens udfordringer er, hvad arbejdet består i og hvordan noget måske kan gøres lidt lettere," siger Michael S. Hansen.

Faktisk har han været igennem øvelsen tidligere og kalder det endnu en faglig spændende opgave.

Der foreligger allerede strategier og handlings planer, så de skal ikke udarbejdes, men skal naturligvis ses efter i sømmene med en nyt it-direktør bag roret.

Danmarks bedste CIO

"Men det er klart at politiet står overfor en stor forandringsproces, hvor it skal sættes mere i spil," siger han.

Michael S. Hansen blev i øvrigt i 2009 kåret til Danmarks bedste CIO for sine bedrifter i Region Sjælland.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Rigspolitiet ansætter ny it-chef - her er han.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos