Disse danskere er vilde med at e-handle i udlandet

En gruppe af de danske e-handlende køber særligt meget i udenlandske e-butikker. Er du en af dem?

Artikel top billede

Læs også:

Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Milliarderne fosser ud af landet på grund af e-grænsehandel, vurderer organisationen Dansk Erhverv.

Og den tendens lader kun til at blive forstærket, hvis ikke politikerne griber ind og giver danske netbutikker fair konkurrencebetingelser i forhold til udlandet.

For faktisk er det de unge e-handlende, der smider flest penge efter udenlandske e-varer, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

"Det er især de unge, der handler i udenlandske netbutikker. Halvdelen af de 18-29-årige, der har e-handlet, har således handlet i en udenlandsk netbutik inden for de seneste seks måneder," fremgår det af en rapport fra organisationen.

Der er desuden en klar tendens til, at jo ældre de e-handlende danskere er, desto færre har handlet i udenlandske netbutikker, lyder konklussionen videre.

"Således har mindre end hver fjerde e-handlende dansker over 65 år handlet i en udenlandsk netbutik," hedder det i rapporten.

Så meget handler unge i udlandet

I gennemsnit bruger de unge e-handlende 34 procent af deres indkøbsbeløb i udenlandske netbutikker.

Mens danskerne i gennemsnit smider knap 20 procent i de udenlandske e-kasseapparater ifølge undersøgelsen.

Dansk Erhverv vurderer, at det ikke er overraskende, at de unge i højere grad e-handler i udlandet end de øvrige aldersgrupper.

"De yngste generationer er mere eller mindre vokset op med internet og e-handel, og de unge har generelt bedre sprogkundskaber."

"Set i et e-grænsehandels-perspektiv er tendenserne dog bekymrende, idet denne generationsforskel kan være en indikation på, at den nuværende grænsehandels andel på 20,3 procent vil stige i fremtiden, såfremt rammevilkårene ikke forbedres for de danske netbutikker," hedder det i rapporten.

Læs også: 

Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

Bornholm

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S