Disse danskere er vilde med at e-handle i udlandet

En gruppe af de danske e-handlende køber særligt meget i udenlandske e-butikker. Er du en af dem?

Artikel top billede

Læs også:

Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Milliarderne fosser ud af landet på grund af e-grænsehandel, vurderer organisationen Dansk Erhverv.

Og den tendens lader kun til at blive forstærket, hvis ikke politikerne griber ind og giver danske netbutikker fair konkurrencebetingelser i forhold til udlandet.

For faktisk er det de unge e-handlende, der smider flest penge efter udenlandske e-varer, viser en undersøgelse fra Dansk Erhverv.

"Det er især de unge, der handler i udenlandske netbutikker. Halvdelen af de 18-29-årige, der har e-handlet, har således handlet i en udenlandsk netbutik inden for de seneste seks måneder," fremgår det af en rapport fra organisationen.

Der er desuden en klar tendens til, at jo ældre de e-handlende danskere er, desto færre har handlet i udenlandske netbutikker, lyder konklussionen videre.

"Således har mindre end hver fjerde e-handlende dansker over 65 år handlet i en udenlandsk netbutik," hedder det i rapporten.

Så meget handler unge i udlandet

I gennemsnit bruger de unge e-handlende 34 procent af deres indkøbsbeløb i udenlandske netbutikker.

Mens danskerne i gennemsnit smider knap 20 procent i de udenlandske e-kasseapparater ifølge undersøgelsen.

Dansk Erhverv vurderer, at det ikke er overraskende, at de unge i højere grad e-handler i udlandet end de øvrige aldersgrupper.

"De yngste generationer er mere eller mindre vokset op med internet og e-handel, og de unge har generelt bedre sprogkundskaber."

"Set i et e-grænsehandels-perspektiv er tendenserne dog bekymrende, idet denne generationsforskel kan være en indikation på, at den nuværende grænsehandels andel på 20,3 procent vil stige i fremtiden, såfremt rammevilkårene ikke forbedres for de danske netbutikker," hedder det i rapporten.

Læs også: 

Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S