Så mange danske e-butikker overvejer at flytte til udlandet

Mange danske e-butikker enten overvejer at flytte til udlandet eller er allerede flyttet, advarer organisation.

Artikel top billede

Læs også: Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Konkurrencevilkårene for danske netbutikker betyder, at milliarder af kroner hvert år havner i udenlandske e-butikker, advarer Dansk Erhverv.

Samme undersøgelse viser, at hver fjerde e-handelsvirksomhed enten overvejer, eller er flyttet til udlandet.

"En tidligere undersøgelse fra FDIH har vist, at risikoen muligvis er endnu større, idet helt op mod en tredjedel af de danske e-handelsvirksomheder i undersøgelsen angav, at de overvejer at flytte dele af deres virksomhed til udlandet," lyder det i rapporten fra Dansk Erhverv.

To årsager - et problem

Svarene kan dog tolkes lidt forskelligt, medgiver organisationen.

"Tilkendegivelserne kan afspejle en naturlig udvikling, hvor virksomheder får udenlandske kunder, og derfor ønsker at ekspandere til udenlandske markeder."

"Det kan også skyldes, at netbutikkerne vurderer, at de kan reducere konsekvenserne af det høje danske omkostningsniveau ved at flytte dele af virksomheden til udlandet," skriver Dansk Erhverv i rapporten. 

Under alle omstændigheder udgør udflytningen, "kombineret med udenlandske e-handelsvirksomheders indtog på det danske marked", et potentielt samfundsøkonomisk problem, advarer Dansk Erhverv.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S