SAP betaler Oracle 1,8 milliarder i erstatning

TomorrowNow-sagen har nu rundet et hjørne. SAP har indvilget i at betale Oracle mindst 1,86 milliarder kroner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har indvilget i at betale Oracle 1,86 milliarder kroner i forbindelse med den tyverisag, som Oracle i 2007 indbragte mod SAP og dets tidligere datterselskab.

Sagen, der har kørt længe, drejer sig om ulovlig download af software og supportmateriale fra Oracle af SAP's daværende datterselskab TomorrowNow, som tilbød billigere support-services af Oracles software.

SAP har erkendt erstatningsansvar for handlinger udført af TomorrowNows ansatte og en amerikansk jury tilkendte i november 2010 Oracle en skadeserstatning på hele 7,92 milliarder kroner.

Denne skadeserstatning blev dog senere underkendt af en dommer, der kaldte den urimelig høj, og gav Oracle valget mellem at acceptere en erstatning på 1,66 milliarder kroner eller at forsøge at få fastsat et nyt beløb ved nye retsforhandlinger.

Oracle valgte at få sagen prøvet for retten igen, hvilket efter planen skulle ske 27. august.

I en fælles udtalelse torsdag oplyser Oracle og SAP, at parterne for at spare tid og penge på denne nye retssag er blevet enige om at foreslå en fastsættelse af denne skadeserstatning til 1,86 milliarder kroner.

Det betyder, at Oracle omgående kan appellere den kendelse, der afviste skadeserstatningen på 7,92 milliarder kroner, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Hvis nogen fremtidig kendelse resulterer i tildelingen af en skadeserstatning på under 1,86 milliarder kroner, så har SAP nu indvilget i at betale differencen.

SAP har i forvejen betalt Oracle 731 millioner kroner til advokatudgifter.

SAP "synes denne sag har varet længe nok," kommenterer en talsmand via e-mail. "Selvom vi mener, at 1,86 milliarder kroner er mere end en passende skadeserstatning, så indvilgede vi i at betale dette beløb for at bringe denne sag til en rimelig afslutning."

Oracle sagsøger også tredjeparts-supportleverandøren Rimini Street, som ledes af medstifter og tidligere direktør for TomorrowNow, Seth Ravin, med den begrundelse, at Rimini angiveligt skal have genoplivet TomorrowNows "korrupte forretningsmodel." Rimini Street fastholder, at selskabet ikke har gjort noget galt, men tværtimod handler i henhold til sine kunders kontraktmæssige rettigheder.

Softwareleverandører som Oracle og SAP er meget afhængige af deres kunders årlige betaling for support og softwareopdateringer, så de ønsker ikke at se markedet for tredjeparts-support vokse fra den beskedne størrelse, det har i dag.

Selvom selskaber som Rimini Street ikke kan tilbyde kunderne opgraderinger af softwaren, som kun er tilgængelig på lovlig vis via supportaftaler med leverandøren, så er der mange andre nyttige support-services, de kan tilbyde.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S