SAP betaler Oracle 1,8 milliarder i erstatning

TomorrowNow-sagen har nu rundet et hjørne. SAP har indvilget i at betale Oracle mindst 1,86 milliarder kroner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har indvilget i at betale Oracle 1,86 milliarder kroner i forbindelse med den tyverisag, som Oracle i 2007 indbragte mod SAP og dets tidligere datterselskab.

Sagen, der har kørt længe, drejer sig om ulovlig download af software og supportmateriale fra Oracle af SAP's daværende datterselskab TomorrowNow, som tilbød billigere support-services af Oracles software.

SAP har erkendt erstatningsansvar for handlinger udført af TomorrowNows ansatte og en amerikansk jury tilkendte i november 2010 Oracle en skadeserstatning på hele 7,92 milliarder kroner.

Denne skadeserstatning blev dog senere underkendt af en dommer, der kaldte den urimelig høj, og gav Oracle valget mellem at acceptere en erstatning på 1,66 milliarder kroner eller at forsøge at få fastsat et nyt beløb ved nye retsforhandlinger.

Oracle valgte at få sagen prøvet for retten igen, hvilket efter planen skulle ske 27. august.

I en fælles udtalelse torsdag oplyser Oracle og SAP, at parterne for at spare tid og penge på denne nye retssag er blevet enige om at foreslå en fastsættelse af denne skadeserstatning til 1,86 milliarder kroner.

Det betyder, at Oracle omgående kan appellere den kendelse, der afviste skadeserstatningen på 7,92 milliarder kroner, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Hvis nogen fremtidig kendelse resulterer i tildelingen af en skadeserstatning på under 1,86 milliarder kroner, så har SAP nu indvilget i at betale differencen.

SAP har i forvejen betalt Oracle 731 millioner kroner til advokatudgifter.

SAP "synes denne sag har varet længe nok," kommenterer en talsmand via e-mail. "Selvom vi mener, at 1,86 milliarder kroner er mere end en passende skadeserstatning, så indvilgede vi i at betale dette beløb for at bringe denne sag til en rimelig afslutning."

Oracle sagsøger også tredjeparts-supportleverandøren Rimini Street, som ledes af medstifter og tidligere direktør for TomorrowNow, Seth Ravin, med den begrundelse, at Rimini angiveligt skal have genoplivet TomorrowNows "korrupte forretningsmodel." Rimini Street fastholder, at selskabet ikke har gjort noget galt, men tværtimod handler i henhold til sine kunders kontraktmæssige rettigheder.

Softwareleverandører som Oracle og SAP er meget afhængige af deres kunders årlige betaling for support og softwareopdateringer, så de ønsker ikke at se markedet for tredjeparts-support vokse fra den beskedne størrelse, det har i dag.

Selvom selskaber som Rimini Street ikke kan tilbyde kunderne opgraderinger af softwaren, som kun er tilgængelig på lovlig vis via supportaftaler med leverandøren, så er der mange andre nyttige support-services, de kan tilbyde.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS