SAP betaler Oracle 1,8 milliarder i erstatning

TomorrowNow-sagen har nu rundet et hjørne. SAP har indvilget i at betale Oracle mindst 1,86 milliarder kroner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har indvilget i at betale Oracle 1,86 milliarder kroner i forbindelse med den tyverisag, som Oracle i 2007 indbragte mod SAP og dets tidligere datterselskab.

Sagen, der har kørt længe, drejer sig om ulovlig download af software og supportmateriale fra Oracle af SAP's daværende datterselskab TomorrowNow, som tilbød billigere support-services af Oracles software.

SAP har erkendt erstatningsansvar for handlinger udført af TomorrowNows ansatte og en amerikansk jury tilkendte i november 2010 Oracle en skadeserstatning på hele 7,92 milliarder kroner.

Denne skadeserstatning blev dog senere underkendt af en dommer, der kaldte den urimelig høj, og gav Oracle valget mellem at acceptere en erstatning på 1,66 milliarder kroner eller at forsøge at få fastsat et nyt beløb ved nye retsforhandlinger.

Oracle valgte at få sagen prøvet for retten igen, hvilket efter planen skulle ske 27. august.

I en fælles udtalelse torsdag oplyser Oracle og SAP, at parterne for at spare tid og penge på denne nye retssag er blevet enige om at foreslå en fastsættelse af denne skadeserstatning til 1,86 milliarder kroner.

Det betyder, at Oracle omgående kan appellere den kendelse, der afviste skadeserstatningen på 7,92 milliarder kroner, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Hvis nogen fremtidig kendelse resulterer i tildelingen af en skadeserstatning på under 1,86 milliarder kroner, så har SAP nu indvilget i at betale differencen.

SAP har i forvejen betalt Oracle 731 millioner kroner til advokatudgifter.

SAP "synes denne sag har varet længe nok," kommenterer en talsmand via e-mail. "Selvom vi mener, at 1,86 milliarder kroner er mere end en passende skadeserstatning, så indvilgede vi i at betale dette beløb for at bringe denne sag til en rimelig afslutning."

Oracle sagsøger også tredjeparts-supportleverandøren Rimini Street, som ledes af medstifter og tidligere direktør for TomorrowNow, Seth Ravin, med den begrundelse, at Rimini angiveligt skal have genoplivet TomorrowNows "korrupte forretningsmodel." Rimini Street fastholder, at selskabet ikke har gjort noget galt, men tværtimod handler i henhold til sine kunders kontraktmæssige rettigheder.

Softwareleverandører som Oracle og SAP er meget afhængige af deres kunders årlige betaling for support og softwareopdateringer, så de ønsker ikke at se markedet for tredjeparts-support vokse fra den beskedne størrelse, det har i dag.

Selvom selskaber som Rimini Street ikke kan tilbyde kunderne opgraderinger af softwaren, som kun er tilgængelig på lovlig vis via supportaftaler med leverandøren, så er der mange andre nyttige support-services, de kan tilbyde.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S