Bristet holdånd koster idrætsforbund it-millioner

Individuelle it-systemer til medlemmer af sportsforbund koster en betydelig ekstra-regning.

Artikel top billede

Læs også:

Rideforbund sadler om: Afliver genstridig portal

It-firma efter styrt hos Rideforbund: "Ærgerligt"

For under to år siden kunne de 61 idrætsforbund under Danmarks Idræts-Forbund, DIF, anvende it-systemerne Infosport og Idrætssystemet gratis.

Imidlertid besluttede DIF's bestyrelse, at der skulle brugerbetaling ind over anvendelsen, så de forbund, der eksempelvis ønskede meget individuelle tilpasninger, skulle betale.

En fælles løsning faldt dog til jorden. I stedet er status, at de mange forbund selv har været tvunget til investere i nye it-systemer.

DIF har undersøgt, hvad mer-udgiften har været for forbundene.

Ekstra million-regninger

Den samlede ekstra regning løber op i cirka 13 millioner kroner i engangsomkostning og ekstra fire millioner kroner om året i drift, oplyser DIF's kommunikationschef, Steen Dahl Pedersen, til Computerworld.

Hos DIF kan man ikke umiddelbart oplyse den tidligere samlede sum for it-udgifterne til systemerne og den nuværende samlede sum, som forbundene anvender.

Kommunikationschefen forklarer, at forbundene har indlysende meget forskellige behov.

Hvor man i den ene ende har fodboldforbundet med op imod 400.000 medlemmer, har man i den anden ende hockey-forbundet med under 1.000 medlemmer.

Forbundene bruger typisk systemerne til at afvikle stævner, holde styr på medlemsdata og meget mere.

Rideforbund styrter

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund fik store problemer med overgangen.

Her fortæller formanden også om de brugerbetalingsløsninger, der blev afslået.

Læs meget mere her.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg