Bristet holdånd koster idrætsforbund it-millioner

Individuelle it-systemer til medlemmer af sportsforbund koster en betydelig ekstra-regning.

Artikel top billede

Læs også:

Rideforbund sadler om: Afliver genstridig portal

It-firma efter styrt hos Rideforbund: "Ærgerligt"

For under to år siden kunne de 61 idrætsforbund under Danmarks Idræts-Forbund, DIF, anvende it-systemerne Infosport og Idrætssystemet gratis.

Imidlertid besluttede DIF's bestyrelse, at der skulle brugerbetaling ind over anvendelsen, så de forbund, der eksempelvis ønskede meget individuelle tilpasninger, skulle betale.

En fælles løsning faldt dog til jorden. I stedet er status, at de mange forbund selv har været tvunget til investere i nye it-systemer.

DIF har undersøgt, hvad mer-udgiften har været for forbundene.

Ekstra million-regninger

Den samlede ekstra regning løber op i cirka 13 millioner kroner i engangsomkostning og ekstra fire millioner kroner om året i drift, oplyser DIF's kommunikationschef, Steen Dahl Pedersen, til Computerworld.

Hos DIF kan man ikke umiddelbart oplyse den tidligere samlede sum for it-udgifterne til systemerne og den nuværende samlede sum, som forbundene anvender.

Kommunikationschefen forklarer, at forbundene har indlysende meget forskellige behov.

Hvor man i den ene ende har fodboldforbundet med op imod 400.000 medlemmer, har man i den anden ende hockey-forbundet med under 1.000 medlemmer.

Forbundene bruger typisk systemerne til at afvikle stævner, holde styr på medlemsdata og meget mere.

Rideforbund styrter

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund fik store problemer med overgangen.

Her fortæller formanden også om de brugerbetalingsløsninger, der blev afslået.

Læs meget mere her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS