Bristet holdånd koster idrætsforbund it-millioner

Individuelle it-systemer til medlemmer af sportsforbund koster en betydelig ekstra-regning.

Artikel top billede

Læs også:

Rideforbund sadler om: Afliver genstridig portal

It-firma efter styrt hos Rideforbund: "Ærgerligt"

For under to år siden kunne de 61 idrætsforbund under Danmarks Idræts-Forbund, DIF, anvende it-systemerne Infosport og Idrætssystemet gratis.

Imidlertid besluttede DIF's bestyrelse, at der skulle brugerbetaling ind over anvendelsen, så de forbund, der eksempelvis ønskede meget individuelle tilpasninger, skulle betale.

En fælles løsning faldt dog til jorden. I stedet er status, at de mange forbund selv har været tvunget til investere i nye it-systemer.

DIF har undersøgt, hvad mer-udgiften har været for forbundene.

Ekstra million-regninger

Den samlede ekstra regning løber op i cirka 13 millioner kroner i engangsomkostning og ekstra fire millioner kroner om året i drift, oplyser DIF's kommunikationschef, Steen Dahl Pedersen, til Computerworld.

Hos DIF kan man ikke umiddelbart oplyse den tidligere samlede sum for it-udgifterne til systemerne og den nuværende samlede sum, som forbundene anvender.

Kommunikationschefen forklarer, at forbundene har indlysende meget forskellige behov.

Hvor man i den ene ende har fodboldforbundet med op imod 400.000 medlemmer, har man i den anden ende hockey-forbundet med under 1.000 medlemmer.

Forbundene bruger typisk systemerne til at afvikle stævner, holde styr på medlemsdata og meget mere.

Rideforbund styrter

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund fik store problemer med overgangen.

Her fortæller formanden også om de brugerbetalingsløsninger, der blev afslået.

Læs meget mere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S