Bristet holdånd koster idrætsforbund it-millioner

Individuelle it-systemer til medlemmer af sportsforbund koster en betydelig ekstra-regning.

Artikel top billede

Læs også:

Rideforbund sadler om: Afliver genstridig portal

It-firma efter styrt hos Rideforbund: "Ærgerligt"

For under to år siden kunne de 61 idrætsforbund under Danmarks Idræts-Forbund, DIF, anvende it-systemerne Infosport og Idrætssystemet gratis.

Imidlertid besluttede DIF's bestyrelse, at der skulle brugerbetaling ind over anvendelsen, så de forbund, der eksempelvis ønskede meget individuelle tilpasninger, skulle betale.

En fælles løsning faldt dog til jorden. I stedet er status, at de mange forbund selv har været tvunget til investere i nye it-systemer.

DIF har undersøgt, hvad mer-udgiften har været for forbundene.

Ekstra million-regninger

Den samlede ekstra regning løber op i cirka 13 millioner kroner i engangsomkostning og ekstra fire millioner kroner om året i drift, oplyser DIF's kommunikationschef, Steen Dahl Pedersen, til Computerworld.

Hos DIF kan man ikke umiddelbart oplyse den tidligere samlede sum for it-udgifterne til systemerne og den nuværende samlede sum, som forbundene anvender.

Kommunikationschefen forklarer, at forbundene har indlysende meget forskellige behov.

Hvor man i den ene ende har fodboldforbundet med op imod 400.000 medlemmer, har man i den anden ende hockey-forbundet med under 1.000 medlemmer.

Forbundene bruger typisk systemerne til at afvikle stævner, holde styr på medlemsdata og meget mere.

Rideforbund styrter

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund fik store problemer med overgangen.

Her fortæller formanden også om de brugerbetalingsløsninger, der blev afslået.

Læs meget mere her.

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S