Her er den nye direktør for Digitaliseringsstyrelsen

Digitaliseringsstyrelsen har ansat en ny direktør.

Artikel top billede

Læs også:

Staten erkender: Flere it-skandaler på vej

Lars Frelle-Petersen bliver den nye direktør for Digitaliseringsstyrelsen, som er en del af Finansministeriets koncern.

Det oplyser styrelsen på sin hjemmeside.

Han tager over, efter at direktør Charlotte Münter tidligere på året sagde op i Digitaliseringsstyrelsen til fordel for en stilling som direktør i Domstolsstyrelsen.

Alllerede dengang blev Lars Frelle-Petersen konstitueret direktør.

Lars Frelle-Petersen vandt tidligere i år IT-Prisen 2012 for sit arbejde med den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

Han har tidligere været kontorchef i Finansministeriet og vicedirektør i Økonomistyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen.

"Lars får en væsentlig rolle i arbejdet med at sikre, at staten, regionerne og kommunerne leverer på regeringens strategi om øget digitalisering og anvendelse af ny teknologi på velfærdsområderne. Lars har de sidste ti år været en vigtig aktør i digitaliseringen af Danmark, og jeg er overbevist om, at han er den rette mand til jobbet," udtaler Departementschef i Finansministeriet, David Hellemann.

Finansministeriet etablerede Digitaliseringsstyrelsen d. 31. oktober 2011 for at koble digitaliseringsindsatsen mere direkte til udgiftspolitikken og sikre de nødvendige effektiviseringsgevinster på tværs af stat, regioner og kommuner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura