Masser af risikovillige kroner skal investeres i sundheds-it

Der er venture-penge at hente til danske it-løsninger til sundhedssektoren lige nu.

Artikel top billede

Læs også:
Hele Europa skal lære af Danmarks EPJ-skandale

Den del af den danske it-branche, der har specialiseret sig i løsninger til sundhedssektoren, kan godt se at få pakket kufferten og komme afsted til Californien.

Den danske Health CareVan 2.0 tager til Silicon Valley, hvor investeringer i sundheds-it er tredoblet det seneste år.

Det er Innovation Centre Denmark, der til oktober er vært for efterfølgeren til den såkaldte sundhedskaravane, Health CareVan, hvor virksomheder, offentlige aktører og forskere i 2010 præsenterede dansk sundhedsteknologi i Silicon Valley.

Netop den ikoniske dal er stedet, hvor venture-kapital i stigende grad bliver investeret i it-løsninger for sundhedssektoren.

Stiger voldsomt

Mens amerikanske investeringer af risikovillig kapital generelt faldt med 18 procent sidste år, er investeringer i sundhedsteknologier nu steget med 300 procent, oplyser Innovation Centre Denmark.

Den øgede interesse hos investorerne skyldes ifølge centrets leder, Camilla Rygaard-Hjalsted, at sundheds-it spiller en central rolle i at reducere omkostningerne i en dyr amerikansk sundhedssektor.

En sektor, som amerikanerne anslås at komme til at bruge en femtedel af landets bruttonationalprodukt på i 2017. Knap dobbelt så meget som Danmark.

Bedre udnyttelse af sundhedsteknologi vurderes at kunne spare over 80 milliarder dollars om året i USA. I 2010 blev der i USA investeret 221 millioner dollars i sundheds-it, mens investeringerne i 2011 steg til 664 millioner dollars ifølge Mercom Capital Group.

Californien og Danmark i front

It-løsninger, der for eksempel streamliner hospitalslogistik, digitaliserer patientjournaler og gør hjemmebehandling af patienter mulig, er med til at optimere en sektor, der står overfor en kæmpe udfordring med en aldrende befolkning.

Samtidig støtter den amerikanske regering nu sådanne tiltag i milliardklassen. Det er områder, hvor både Danmark og Californien er frontrunners, lyder det fra Camilla Rygaard-Hjalsted.

"Det tætte digitale samarbejde i Danmark mellem alle dele af sundhedssektoren, der hurtigt giver adgang til oplysninger, er for eksempel et af de områder, der høster stor anerkendelse i USA. Vi har derfor en unik chance for at profilere dansk knowhow. Både i form af investeringer, partnerskaber, forskningsalliancer, og selvfølgelig nye kundepotentialer for danske virksomheder," siger hun.

Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr (SF) håber, at mange danske virksomheder vil deltage i sundhedskaravanen.

"Når amerikanerne tredobler deres investeringer i sundhedsteknologi, skal danske virksomheder være til stede på markedet for at sikre eksport af danske løsninger og sikring af danske jobs. Californien har den finansielle muskelkraft, mens vi har erfaring, fleksibilitet og omstillingsparathed," udtaler Pia Olsen Dyhr.

120 virksomheder var med sidst

Cirka 120 danske deltagere var med i Innovation Centre Denmarks første Health CareVan i 2010. Her mødte de amerikanske beslutningstagere fra universiteter, hospitaler, investeringsfirmaer, virksomheder og offentlige institutioner.

Administrerende direktør Johnny Killerup Pedersen var en af deltagerne. Hans firma, Team Online, leverer softwareløsninger til handicapsektoren.

"Deltagelsen i Health CareVan var den afgørende faktor bag vores beslutning om at gå ind på det amerikanske marked. Her så vi for alvor, hvad der sker, når virksomheder, universiteter og offentlige institutioner udveksler viden inden for sundheds-it", siger han.

På forskningssiden kickstartede karavanen et telemedicin-samarbejde mellem Aalborg Universitet og Center for Information Technology Research in the Interest of Society (CITRIS) på UC Berkeley Universitet.

De to parter har sammen med forskere fra UC Davis Universitetet og Cleveland Clinic dannet Transatlantic Telehealth Research Network (TTRN).

Sundhedskaravanen finder sted i Silicon Valley og San Francisco mellem 8. og 11. oktober 2012.

Innovation Centre Denmark er et samarbejde mellem Udenrigsministeriet og Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående uddannelser.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos