Endelig: Antallet af job stiger på toneangivende it-jobmarked

Største fremgang i fire år på tone-angivende it-jobmarked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I USA er jobudsigterne for it-folk pludselig blevet bedre.

I den seneste måned er antallet af besatte it-stillinger steget med 18.200, hvilket er den største månedlige stigning siden 2008, oplyser analysefirmaet Foote Partners, der er specialiseret i it-beskæftigelse.

I juli steg antallet af besatte it-stillinger med 4.900 i de to jobsegmenter telekommunikation samt databehandling, hosting og relaterede services, oplyser Foote Partners.

Derudover kom der 13.300 nye job til i de to segmenter ledelses- og teknisk rådgivning samt design af computersystemer og relaterede services.

Firmaet bemærker, at disse to sidstnævnte kategorier med et samlet antal på 242.000 nye job i de seneste 24 måneder har haft en solid vækst selv under USA's generelt trængte økonomi.

'Utroligt godt nyt'

"Den samlede beskæftigelsesmæssige situation i USA er ret sløv. Dette er faktisk femte måned i træk med resultater under middel," siger David Foote, der er direktør for Foote Partners, som har fulgt tendenserne i it-jobmarkedet siden 1997.

Denne nyhed er baseret på Footes analyse af tal fra juli 2012 fra Bureau of Labor Statistics under USA's arbejdsministerium.

"Men det faktum, at der blev skabt mere end 18.000 nye job i sidste måned for folk med gode it-kundskaber og erfaring - og næsten 57.000 nye job i de sidste tre måneder - er utroligt godt nyt."

Selvom hans bemærkninger falder i en optimistisk tone, så tilføjer Foote også, at det ikke er alle it-folk, der får glæde af denne fremgang i it-jobmarkedet.

"Mange virksomheder er ude efter superstjerner og de medarbejdere, vi kalder "omvandrende schweizerknive" - folk med den rette blanding af sans for teknologi, forretning og mennesker - til at håndtere nogle meget svære arbejdsopgaver."

Foote gør opmærksom på, at de vigtigste tendenser her blandt andet drejer sig om cloud computing, mobile platforme og big data-analyse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S