Endelig: Antallet af job stiger på toneangivende it-jobmarked

Største fremgang i fire år på tone-angivende it-jobmarked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I USA er jobudsigterne for it-folk pludselig blevet bedre.

I den seneste måned er antallet af besatte it-stillinger steget med 18.200, hvilket er den største månedlige stigning siden 2008, oplyser analysefirmaet Foote Partners, der er specialiseret i it-beskæftigelse.

I juli steg antallet af besatte it-stillinger med 4.900 i de to jobsegmenter telekommunikation samt databehandling, hosting og relaterede services, oplyser Foote Partners.

Derudover kom der 13.300 nye job til i de to segmenter ledelses- og teknisk rådgivning samt design af computersystemer og relaterede services.

Firmaet bemærker, at disse to sidstnævnte kategorier med et samlet antal på 242.000 nye job i de seneste 24 måneder har haft en solid vækst selv under USA's generelt trængte økonomi.

'Utroligt godt nyt'

"Den samlede beskæftigelsesmæssige situation i USA er ret sløv. Dette er faktisk femte måned i træk med resultater under middel," siger David Foote, der er direktør for Foote Partners, som har fulgt tendenserne i it-jobmarkedet siden 1997.

Denne nyhed er baseret på Footes analyse af tal fra juli 2012 fra Bureau of Labor Statistics under USA's arbejdsministerium.

"Men det faktum, at der blev skabt mere end 18.000 nye job i sidste måned for folk med gode it-kundskaber og erfaring - og næsten 57.000 nye job i de sidste tre måneder - er utroligt godt nyt."

Selvom hans bemærkninger falder i en optimistisk tone, så tilføjer Foote også, at det ikke er alle it-folk, der får glæde af denne fremgang i it-jobmarkedet.

"Mange virksomheder er ude efter superstjerner og de medarbejdere, vi kalder "omvandrende schweizerknive" - folk med den rette blanding af sans for teknologi, forretning og mennesker - til at håndtere nogle meget svære arbejdsopgaver."

Foote gør opmærksom på, at de vigtigste tendenser her blandt andet drejer sig om cloud computing, mobile platforme og big data-analyse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job