Endelig: Antallet af job stiger på toneangivende it-jobmarked

Største fremgang i fire år på tone-angivende it-jobmarked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I USA er jobudsigterne for it-folk pludselig blevet bedre.

I den seneste måned er antallet af besatte it-stillinger steget med 18.200, hvilket er den største månedlige stigning siden 2008, oplyser analysefirmaet Foote Partners, der er specialiseret i it-beskæftigelse.

I juli steg antallet af besatte it-stillinger med 4.900 i de to jobsegmenter telekommunikation samt databehandling, hosting og relaterede services, oplyser Foote Partners.

Derudover kom der 13.300 nye job til i de to segmenter ledelses- og teknisk rådgivning samt design af computersystemer og relaterede services.

Firmaet bemærker, at disse to sidstnævnte kategorier med et samlet antal på 242.000 nye job i de seneste 24 måneder har haft en solid vækst selv under USA's generelt trængte økonomi.

'Utroligt godt nyt'

"Den samlede beskæftigelsesmæssige situation i USA er ret sløv. Dette er faktisk femte måned i træk med resultater under middel," siger David Foote, der er direktør for Foote Partners, som har fulgt tendenserne i it-jobmarkedet siden 1997.

Denne nyhed er baseret på Footes analyse af tal fra juli 2012 fra Bureau of Labor Statistics under USA's arbejdsministerium.

"Men det faktum, at der blev skabt mere end 18.000 nye job i sidste måned for folk med gode it-kundskaber og erfaring - og næsten 57.000 nye job i de sidste tre måneder - er utroligt godt nyt."

Selvom hans bemærkninger falder i en optimistisk tone, så tilføjer Foote også, at det ikke er alle it-folk, der får glæde af denne fremgang i it-jobmarkedet.

"Mange virksomheder er ude efter superstjerner og de medarbejdere, vi kalder "omvandrende schweizerknive" - folk med den rette blanding af sans for teknologi, forretning og mennesker - til at håndtere nogle meget svære arbejdsopgaver."

Foote gør opmærksom på, at de vigtigste tendenser her blandt andet drejer sig om cloud computing, mobile platforme og big data-analyse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S