Endelig: Antallet af job stiger på toneangivende it-jobmarked

Største fremgang i fire år på tone-angivende it-jobmarked.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I USA er jobudsigterne for it-folk pludselig blevet bedre.

I den seneste måned er antallet af besatte it-stillinger steget med 18.200, hvilket er den største månedlige stigning siden 2008, oplyser analysefirmaet Foote Partners, der er specialiseret i it-beskæftigelse.

I juli steg antallet af besatte it-stillinger med 4.900 i de to jobsegmenter telekommunikation samt databehandling, hosting og relaterede services, oplyser Foote Partners.

Derudover kom der 13.300 nye job til i de to segmenter ledelses- og teknisk rådgivning samt design af computersystemer og relaterede services.

Firmaet bemærker, at disse to sidstnævnte kategorier med et samlet antal på 242.000 nye job i de seneste 24 måneder har haft en solid vækst selv under USA's generelt trængte økonomi.

'Utroligt godt nyt'

"Den samlede beskæftigelsesmæssige situation i USA er ret sløv. Dette er faktisk femte måned i træk med resultater under middel," siger David Foote, der er direktør for Foote Partners, som har fulgt tendenserne i it-jobmarkedet siden 1997.

Denne nyhed er baseret på Footes analyse af tal fra juli 2012 fra Bureau of Labor Statistics under USA's arbejdsministerium.

"Men det faktum, at der blev skabt mere end 18.000 nye job i sidste måned for folk med gode it-kundskaber og erfaring - og næsten 57.000 nye job i de sidste tre måneder - er utroligt godt nyt."

Selvom hans bemærkninger falder i en optimistisk tone, så tilføjer Foote også, at det ikke er alle it-folk, der får glæde af denne fremgang i it-jobmarkedet.

"Mange virksomheder er ude efter superstjerner og de medarbejdere, vi kalder "omvandrende schweizerknive" - folk med den rette blanding af sans for teknologi, forretning og mennesker - til at håndtere nogle meget svære arbejdsopgaver."

Foote gør opmærksom på, at de vigtigste tendenser her blandt andet drejer sig om cloud computing, mobile platforme og big data-analyse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS