Pc-priser kan være på vej til at styrtdykke

Der kan ifølge analysehuset Gartner være store prisfald på pc'er på vej. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Faldende leverancer af pc'er i Vesteuropa i andet kvartal 2012 kan føre til betydelige prisfald senere på året, vurderer analysefirmaet Gartner.

Samlet set blev der leveret 13,6 millioner pc'er i andet kvartal 2012.

Det er et fald på 2,4 procent i forhold til samme periode sidste år.

Meike Escherich, der er ledende analytiker hos Gartner fortæller, at hele det vesteuropæiske pc-marked har registreret svage leverancer.

"Det private forbrug på pc'er er gået i stå på grund af den aktuelle økonomiske usikkerhed. Hvis efterspørgslen - især fra forbrugerne - bliver ved at være svag, vil der nok stadig være gamle varer tilbage i kanalerne, forud for lanceringen af Windows 8 i oktober," påpeger Escherich.

"Det kan føre til betydelige prisfald i september og det kan i tredje kvartal 2012 blive svært at få nye produkter ind i kanalen."

Særligt hårdt i Storbritannien

Situationen er særlig slem i Storbritannien, hvor Gartner har registeret et fald i leverancerne i løbet af andet kvartal på 7,6 procent.

Både forbruger- og erhvervssektorerne påvirkes, fortæller Ranjit Atwal, der er analysechef hos Gartner.

Da markedet er under pres, har de store pc-producenter såsom Hewlett-Packard, Acer og Dell, været nødt til at holde igen med tilbudskampagnerne for at beskytte deres marginer.

Det har betydet, at de disse tre tilsammen har mistet mere end fire procent af deres markedsandele.

Alle tre producenter har oplevet tocifrede procentmæssige nedgange i leverancerne.

"Den egentlige bekymring i pc-markedet i Storbritannien er, om det nogensinde vender tilbage en solid vækst," siger Atwal.

"Windows 8 og ultrabooks ser nu ud til at få en endnu større betydning end tidligere. Det er dog stadig svingende budskaber, der i store træk ikke giver anledning til jubel, som dukker op fra pc-leverancekæden. Det har betydet, at pc-kanalen holder igen med nye leveranceordrer indtil fjerde kvartal 2012."

HP er stadig førende i det vesteuropæiske pc-marked i andet kvartal.

Acer sidder også stadig på andenpladsen, mens Asus har overhalet Dell og nu sidder på tredjepladsen.

Asus' succes tilskrives selskabets varierede produktportefølje og satsning på ultrabooks og tablets, mens Dells transformation fra pc-producent til løsningsleverandør til erhvervsmarkederne ifølge Gartner endnu ikke har givet afkast i form af øgede markedsandele.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job