Løntjek: Får du for lidt i løn?

Vær med til at tjekke, om du som ansat i it-branchen får for lidt i løn.

Artikel top billede

Den danske it-branche forandrer sig i takt med at lavkonjunktur, teknologisk udvikling og stærkt øgede krav om digitalisering og effektivisering mærkes overalt.

I dette billede spiller de ansatte i den danske it-branche centrale roller.

Uden de rette folk med de rette evner til rette tid kan ingen virksomhed overleve.

Får du får lidt i løn?

Computerworld udarbejder igen i år den største uafhængige kortlægning af lønniveauet i den danske it-branche.

Lønstatistikken kan efterfølgende hjælpe dig til at se, om du får for lidt i løn, eller om du ligger fint placeret i forhold til andre it-ansatte med samme job-beskrivelser som dig.

Til det har vi brug for din hjælp. Vi vil anmode dig om at bruge fem minutter på at klikke her og indtaste dine lønoplysninger.

Husk, at undersøgelsens resultater offentliggøres i anonyme, akkumulerede tal. Du skal hverken oplyse navn eller firma for at deltage.

Gå til Computerworlds lønstatistik 2012 her.

Se resultatet af sidste års lønundersøgelse her

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S