Derfor behøver Motorola Danmark ikke frygte lukning

Google vil fyre hver femte ansatte i Motorola Mobility og lukke 94 afdelinger. Motorolas danske afdeling har dog ingen grund til at frygte sparekniven.

Artikel top billede

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Google vil fyre hver femte medarbejder hos Motorola Mobility og lukke en tredjedel af de 94 afdelinger rundt omkring i verden.

Men selvom 4.000 arbejdspladser dermed forsvinder, har Motorola i Danmark ingen grund til at frygte sparekniven.

I januar 2011 blev Motorola nemlig spillet op i de to selskaber Motorola Solutions og Motorola Mobility.

Det er derfor i dag kun Motorola Solutions, der er til stede i Danmark med en afdeling i Glostrup med omkring 247 ansatte (ifølge seneste årsregnskab).

"Motorola Mobility er en helt seperat virksomhed. Vi er Motorola Solutions, og der er slet ikke nogen forbindelse. For spørgsmål relateret til Motorola Mobility er du nødt til at henvende dig direkte hos dem," skriver Elvan Lindberg, kommunikationschef i Motorola Solutions, i en mail til Computerworld. 

Motorola Solutions Danmark arbejder blandt andet med Tetra-radiokommunikation, stegkode-scannere og håndholdte computere og har såldes ikke nogen relation til Motorola Mobilty, som Google købte i august sidste år for omkring 65 milliarder kroner.

I forbindelse med opsplitningen af Motorola i de to selvstændige selskaber sagde daværende direktør for den danske afdeling, Jens Kristiansen, at han var glad for, at processen omkring opsplitningen nu var overstået.

"Det har været en kæmpe forandringsproces, og det har fyldt meget i Motorola. Nu er vi nået dertil, hvor vi kan se fremad og se på, hvad vi skal investere i," sagde Jens Kristiansen.

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S