Derfor behøver Motorola Danmark ikke frygte lukning

Google vil fyre hver femte ansatte i Motorola Mobility og lukke 94 afdelinger. Motorolas danske afdeling har dog ingen grund til at frygte sparekniven.

Artikel top billede

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Google vil fyre hver femte medarbejder hos Motorola Mobility og lukke en tredjedel af de 94 afdelinger rundt omkring i verden.

Men selvom 4.000 arbejdspladser dermed forsvinder, har Motorola i Danmark ingen grund til at frygte sparekniven.

I januar 2011 blev Motorola nemlig spillet op i de to selskaber Motorola Solutions og Motorola Mobility.

Det er derfor i dag kun Motorola Solutions, der er til stede i Danmark med en afdeling i Glostrup med omkring 247 ansatte (ifølge seneste årsregnskab).

"Motorola Mobility er en helt seperat virksomhed. Vi er Motorola Solutions, og der er slet ikke nogen forbindelse. For spørgsmål relateret til Motorola Mobility er du nødt til at henvende dig direkte hos dem," skriver Elvan Lindberg, kommunikationschef i Motorola Solutions, i en mail til Computerworld. 

Motorola Solutions Danmark arbejder blandt andet med Tetra-radiokommunikation, stegkode-scannere og håndholdte computere og har såldes ikke nogen relation til Motorola Mobilty, som Google købte i august sidste år for omkring 65 milliarder kroner.

I forbindelse med opsplitningen af Motorola i de to selvstændige selskaber sagde daværende direktør for den danske afdeling, Jens Kristiansen, at han var glad for, at processen omkring opsplitningen nu var overstået.

"Det har været en kæmpe forandringsproces, og det har fyldt meget i Motorola. Nu er vi nået dertil, hvor vi kan se fremad og se på, hvad vi skal investere i," sagde Jens Kristiansen.

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S