Derfor behøver Motorola Danmark ikke frygte lukning

Google vil fyre hver femte ansatte i Motorola Mobility og lukke 94 afdelinger. Motorolas danske afdeling har dog ingen grund til at frygte sparekniven.

Artikel top billede

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Google vil fyre hver femte medarbejder hos Motorola Mobility og lukke en tredjedel af de 94 afdelinger rundt omkring i verden.

Men selvom 4.000 arbejdspladser dermed forsvinder, har Motorola i Danmark ingen grund til at frygte sparekniven.

I januar 2011 blev Motorola nemlig spillet op i de to selskaber Motorola Solutions og Motorola Mobility.

Det er derfor i dag kun Motorola Solutions, der er til stede i Danmark med en afdeling i Glostrup med omkring 247 ansatte (ifølge seneste årsregnskab).

"Motorola Mobility er en helt seperat virksomhed. Vi er Motorola Solutions, og der er slet ikke nogen forbindelse. For spørgsmål relateret til Motorola Mobility er du nødt til at henvende dig direkte hos dem," skriver Elvan Lindberg, kommunikationschef i Motorola Solutions, i en mail til Computerworld. 

Motorola Solutions Danmark arbejder blandt andet med Tetra-radiokommunikation, stegkode-scannere og håndholdte computere og har såldes ikke nogen relation til Motorola Mobilty, som Google købte i august sidste år for omkring 65 milliarder kroner.

I forbindelse med opsplitningen af Motorola i de to selvstændige selskaber sagde daværende direktør for den danske afdeling, Jens Kristiansen, at han var glad for, at processen omkring opsplitningen nu var overstået.

"Det har været en kæmpe forandringsproces, og det har fyldt meget i Motorola. Nu er vi nået dertil, hvor vi kan se fremad og se på, hvad vi skal investere i," sagde Jens Kristiansen.

Læs også:

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype

Motorola splittet: Her er de danske konsekvenser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune