Fik Microsoft-svindler i fælden - nu er sagen strandet

Han lokkede en it-svindler, der udgav sig for at være fra Microsoft, i fælden og overrakte al dokumentation til politiet. Nu trækker han på skuldrene over udviklingen i sagen.

Artikel top billede

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede snedig it-mand svindler i fælden

It-koordinator Peter Almer Frederiksen fra Glyngøre satte en fælde op for en svindler, der udgav sig for at have tilknytning til Microsoft.

Alt blev optaget og dokumenteret. Og siden overrakt til politiet.

Men siden dengang, for lidt over et halvt år siden, har han intet hørt fra ordensmagten.

Problemerne fortsætter

Imidlertid har Peter Almer Frederiksen hørt fra andre.

"Til stadighed er der kolleger og venner der fortæller, at de får lignende opkald," forklarer Peter Almer Frederiksen til Computerworld.
 
Han fortsætter med et skuldertræk. 

"Jeg er ikke overrasket over, at det ikke er stoppet. Men det er irriterende, på linje med spam, virus og phishing, som stjæler vores tid og andre ressourcer i it-brancen," lyder det fra it-koordinatoren.

Mobile svindlere

Han har læst et sted, at svindlerne er meget mobile, og det gør dem ikke nemmere at spore.

"Men det er nu alligevel lidt underligt at man ikke nemt kan følge kreditkortbetalingerne. Det må jo være muligt at spore, hvor pengene ender, så længe der er et elektronisk spor," lyder det fra Peter Almer Frederiksen.

Men det er sikkert en afvejning af ressourcer og svindlens omfang hos myndighederne, vurderer han.

"Og så er der sikkert en masse administrativt bøvl med kommunikation med myndighederne landene imellem."

"En verden, der er delt op af landegrænser, passer ikke særligt godt til et globalt internet - slet ikke når man skal stoppe svindel," slutter han.

Læs kommentar fra politiet og Microsoft senere her på Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS