Sådan vil stort ESDH-udbud påvirke markedet

Et udbud med 94 myndigheder på ESDH-området er præget af "religion," hvilket vil påvirke udfaldet, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Fem firmaer kæmper i stort ESDH-udbud

En bombe under det kommunale ESDH-marked.

Sådan kunne man umiddelbart tolke et igangværende udbud, hvor omkring halvdelen af landets kommuner deltager.

Det særlige ved udbuddet er, at konstruktionen SBSYS er en fælles brugerklub med 94 myndigheder tilknyttet, der søger leverandør.

Men en ekspert i ESDH-markedet herhjemme forventer ikke en revolution som følge af rammeudbuddet.

"Der er en del religion omkring SBSYS - nogle er meget begejstret, mens andre vil ikke røre det og ikke kan lide konstruktionen. De kan ikke se, hvordan brugerklubben kan skalere op til mange og større myndigheder."

"Så jeg tror, de beholder cirka den nuværende del af markedet," forklarer konsulent Per Andreasen fra Devoteam til Computerworld. 

Vil vokse

Fem firmaer har prækvalificeret sig - dem kan du læse om her.

Det store spørgsmål er nu, hvor mange af de potentielt 94 myndigheder, der reelt ender med at satse fuldt ud på løsningen.

I forvejen er det kommunale ESDH-marked præget af lidt for mange leverandører, vurderer Per Andreasen.

"Jeg vil se det som godt, hvis antallet af leverandører blev bragt ned, og jeg synes, at brugerklub-ideen er sympatisk, så den vil helt sikkert overleve og vokse, hvis ikke der kommer noget juridisk i vejen," forklarer Per Andreasen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland