Sådan vil stort ESDH-udbud påvirke markedet

Et udbud med 94 myndigheder på ESDH-området er præget af "religion," hvilket vil påvirke udfaldet, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Fem firmaer kæmper i stort ESDH-udbud

En bombe under det kommunale ESDH-marked.

Sådan kunne man umiddelbart tolke et igangværende udbud, hvor omkring halvdelen af landets kommuner deltager.

Det særlige ved udbuddet er, at konstruktionen SBSYS er en fælles brugerklub med 94 myndigheder tilknyttet, der søger leverandør.

Men en ekspert i ESDH-markedet herhjemme forventer ikke en revolution som følge af rammeudbuddet.

"Der er en del religion omkring SBSYS - nogle er meget begejstret, mens andre vil ikke røre det og ikke kan lide konstruktionen. De kan ikke se, hvordan brugerklubben kan skalere op til mange og større myndigheder."

"Så jeg tror, de beholder cirka den nuværende del af markedet," forklarer konsulent Per Andreasen fra Devoteam til Computerworld. 

Vil vokse

Fem firmaer har prækvalificeret sig - dem kan du læse om her.

Det store spørgsmål er nu, hvor mange af de potentielt 94 myndigheder, der reelt ender med at satse fuldt ud på løsningen.

I forvejen er det kommunale ESDH-marked præget af lidt for mange leverandører, vurderer Per Andreasen.

"Jeg vil se det som godt, hvis antallet af leverandører blev bragt ned, og jeg synes, at brugerklub-ideen er sympatisk, så den vil helt sikkert overleve og vokse, hvis ikke der kommer noget juridisk i vejen," forklarer Per Andreasen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job