Sådan vil stort ESDH-udbud påvirke markedet

Et udbud med 94 myndigheder på ESDH-området er præget af "religion," hvilket vil påvirke udfaldet, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Fem firmaer kæmper i stort ESDH-udbud

En bombe under det kommunale ESDH-marked.

Sådan kunne man umiddelbart tolke et igangværende udbud, hvor omkring halvdelen af landets kommuner deltager.

Det særlige ved udbuddet er, at konstruktionen SBSYS er en fælles brugerklub med 94 myndigheder tilknyttet, der søger leverandør.

Men en ekspert i ESDH-markedet herhjemme forventer ikke en revolution som følge af rammeudbuddet.

"Der er en del religion omkring SBSYS - nogle er meget begejstret, mens andre vil ikke røre det og ikke kan lide konstruktionen. De kan ikke se, hvordan brugerklubben kan skalere op til mange og større myndigheder."

"Så jeg tror, de beholder cirka den nuværende del af markedet," forklarer konsulent Per Andreasen fra Devoteam til Computerworld. 

Vil vokse

Fem firmaer har prækvalificeret sig - dem kan du læse om her.

Det store spørgsmål er nu, hvor mange af de potentielt 94 myndigheder, der reelt ender med at satse fuldt ud på løsningen.

I forvejen er det kommunale ESDH-marked præget af lidt for mange leverandører, vurderer Per Andreasen.

"Jeg vil se det som godt, hvis antallet af leverandører blev bragt ned, og jeg synes, at brugerklub-ideen er sympatisk, så den vil helt sikkert overleve og vokse, hvis ikke der kommer noget juridisk i vejen," forklarer Per Andreasen.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job