Artikel top billede

Ny top-direktør til Telenor Danmark

Opdateret: Jon Erik Haug stopper som administrerende direktør i Telenor Danmark. Afløseren allerede på plads.

Et af Danmarks største teleselskaber, Telenor, skifter ud i direktørstolen.

Selskabet meddeler, at Jon Erik Haug, der har været administrerende direktør siden maj 2010, har fået en toppost i Telenors koncernledelse.

Ny direktør i Danmark bliver i stedet den nuværende markedsdirektør i Telenor Serbien, Marek Slacik.

"Det danske marked er et af de hårdeste i Europa. Det er imponerende, at Telenor i de seneste år har evnet at omstille virksomheden og samtidig klare sig i konkurrencen," udtaler Marek Slacik i en pressemeddelelse. 

"Det bliver min opgave at fortsætte den positive udvikling og bygge videre på det stærke fundament, der er i Danmark." 

Voldsom konkurrence

Direktør-skiftet træder i kraft den 1. september 2012, og sker i en periode, hvor det danske marked er præget af en voldsom konkurrence, og kampen om ikke mindst mobilkunderne spidser til.

I det seneste kvartalsregnskab fra Telenor kunne selskabet meddele, at man havde fået 34.000 flere mobilkunder i Danmark i løbet af kvartalet, men samtidig også, at fastnetkunderne siver, og indtjeningen per kunde fortsætter med at falde.

I januar måned betød tele-priskrigen, at Telenor måtte fyre 30 medarbejdere.

Nedskæringerne kom efter en periode, hvor Telenor allerede havde reduceret antallet af medarbejdere i 2011, hvor Telenor ikke havde genbesat stillinger, der var blevet ledige gennem naturlig afgang.

Her er den nye direktør

Marek Slacik er født i Tjekkiet og har været markedsdirektør for Telenor Serbien siden 2009.

Han har en MBA fra universitetet i Prag og har arbejdet med marketing og salg i de seneste 16 år. Før jobbet hos Telenor arbejdede Marek Slacik for flere teleselskaber i Tjekkiet, herunder Vodafone og Telefonica/O2, skriver Telenor.

Han har derudover været ansvarlig for udviklingen af mobile platforme hos Microsoft i Øst- og Centraleuropa.
Marek Slacik er 38 år, er gift og har to børn.

Jon Erik Haug får toppost

Den hidtidige direktør, Jon Erik Haug, er blevet udnævnt til Executive Vice President og ansvarlig for People Development for hele Telenor-koncernen.

Han bliver en del af koncernledelsen for Telenor Group.

"Jeg er blevet tilbudt en af de stillinger, som man ikke siger nej til og skal fremover sikre, at vi udvikler vores globale organisation med de rigtige medarbejdere, kompetencer og systemer," udtaler Jon Erik Haug.

Telenors direktør-skift sker stort set samtidig med, at den største konkurrent, TDC, har ansat ny administrerende direktør, Carsten Dilling

I januar 2011 blev Telias danske direktør, Jesper Brøckner, fyret. Han blev afløst af tidligere Call Me-direktør, Søren Abildgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere