Nets: Derfor kan du stole på NemID trods nyt indbrud

Du kan sagtens stole på sikkerheden i NemID, forsikrer Nets efter endnu et netbank-indbrud.

Artikel top billede

Læs også:

Nemid-brugere hos Sydbank ramt af netbank-tyveri

Sådan sprængte hackere Nemid med smart trojaner

Selvom endnu en bank i går afslørede, at 14 kunder var blevet udsat for netbanktyveri, kan bankkunder og borgere fortsat have tiltro til NemID-løsningen.

Det forsikrer pressechef Søren Winge hos Nets, der ejer DanID, som står for driften af NemID.

"Det synes jeg sagtens, de kan. Det er vigtigt at forstå, at det ikke rigtig er noget, der har kastet noget af sig for de her svindlere. Vi må regne med, at der vil komme forsøg, ligesom vi har set det i andre lande med signaturløsninger. Vi synes egentlig, at vi har formået at dæmme op, når vi har set forsøg," siger han.

Så det er ligegyldigt for DanID, at det er muligt for fremmede at flytte rundt på penge på folks konti og i øvrigt se alle mulige personlig informationer ved at hacke sig ind, når bare man ikke kan stjæle pengene?

"Nej bestemt ikke. Det er klart, at vi selvfølgelig overvejer, om der er nogle sikkerhedstiltag, som er relevante, og som bør gennemføres. Men med de angreb, som har været set indtil videre, og de modtræk, vi har haft, så har det faktisk set ud til at have en meget god effekt."

I de tilfælde af netbank-tyverier, vi har hørt om, er det bankernes egne sikkerhedssystemer og ikke sikkerhedssystemer hos DanID, som har stoppet angrebene. Er jeres system i sig selv sikkert nok?

"Nej, det vil altid være en kombination. Når vi taler netbank, så vil det være en to-faktor login, men selvfølgelig også, at den overvågning, man har af netbanken, varsler til kunderne, om høje beløb eller usædvanlig adfærd sker på folks konti."

Hvordan kan du efter de her angreb mene, at staten ikke bør gribe ind og diktere et sikkerhedsløft hos jer?

"Det skal du spørge staten om. Men vi synes faktisk, at de forsøg, vi har set, som immervæk er et langt mindre omfang, end før NemID kom til, er af et omfang, som vi har meget god kontrol over."

Søren Winge fortæller, at DanID i konstant dialog med det offentlige overvejer NemID-løsningen på længere sigt.

"Derfor er det faktisk en situation, hvor vi føler, at man kan være helt tryg ved at bruge NemID," siger Søren Winge.

Læs også:

Nemid-brugere hos Sydbank ramt af netbank-tyveri

Sådan sprængte hackere Nemid med smart trojaner

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos