Nets: Derfor kan du stole på NemID trods nyt indbrud

Du kan sagtens stole på sikkerheden i NemID, forsikrer Nets efter endnu et netbank-indbrud.

Artikel top billede

Læs også:

Nemid-brugere hos Sydbank ramt af netbank-tyveri

Sådan sprængte hackere Nemid med smart trojaner

Selvom endnu en bank i går afslørede, at 14 kunder var blevet udsat for netbanktyveri, kan bankkunder og borgere fortsat have tiltro til NemID-løsningen.

Det forsikrer pressechef Søren Winge hos Nets, der ejer DanID, som står for driften af NemID.

"Det synes jeg sagtens, de kan. Det er vigtigt at forstå, at det ikke rigtig er noget, der har kastet noget af sig for de her svindlere. Vi må regne med, at der vil komme forsøg, ligesom vi har set det i andre lande med signaturløsninger. Vi synes egentlig, at vi har formået at dæmme op, når vi har set forsøg," siger han.

Så det er ligegyldigt for DanID, at det er muligt for fremmede at flytte rundt på penge på folks konti og i øvrigt se alle mulige personlig informationer ved at hacke sig ind, når bare man ikke kan stjæle pengene?

"Nej bestemt ikke. Det er klart, at vi selvfølgelig overvejer, om der er nogle sikkerhedstiltag, som er relevante, og som bør gennemføres. Men med de angreb, som har været set indtil videre, og de modtræk, vi har haft, så har det faktisk set ud til at have en meget god effekt."

I de tilfælde af netbank-tyverier, vi har hørt om, er det bankernes egne sikkerhedssystemer og ikke sikkerhedssystemer hos DanID, som har stoppet angrebene. Er jeres system i sig selv sikkert nok?

"Nej, det vil altid være en kombination. Når vi taler netbank, så vil det være en to-faktor login, men selvfølgelig også, at den overvågning, man har af netbanken, varsler til kunderne, om høje beløb eller usædvanlig adfærd sker på folks konti."

Hvordan kan du efter de her angreb mene, at staten ikke bør gribe ind og diktere et sikkerhedsløft hos jer?

"Det skal du spørge staten om. Men vi synes faktisk, at de forsøg, vi har set, som immervæk er et langt mindre omfang, end før NemID kom til, er af et omfang, som vi har meget god kontrol over."

Søren Winge fortæller, at DanID i konstant dialog med det offentlige overvejer NemID-løsningen på længere sigt.

"Derfor er det faktisk en situation, hvor vi føler, at man kan være helt tryg ved at bruge NemID," siger Søren Winge.

Læs også:

Nemid-brugere hos Sydbank ramt af netbank-tyveri

Sådan sprængte hackere Nemid med smart trojaner

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

PensionDanmark

Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S