NemID-brugere hos Sydbank ramt af net-tyveri

Bankkunder er igen ramt af net-tyveri. Denne gang er det kunder hos Sydbank, der er blevet ramt igennem deres NemID.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

NemID sendte Nordea til tælling


Så er den igen gal med sikkerheden hos de danske banker, der bruger NemID til at give kunderne adgang til netbanker.

Denne gang er det 14 kunder hos Sydbank, som har oplevet, at hackere har flyttet hundredetusinder af kroner til udlandet.

"For tre uger siden startede det her angreb, som varede i to uger. Der har været ro i den seneste uges tid," siger områdedirektør Niels Skylvad til Computerworld.

Genbruger metoden

Han fortæller, at der ikke er noget nyt i den metode, som hackerne har anvendt, eksempelvis hos Nordea.

Den eneste forskel er ifølge direktøren for Sydbank, at det denne gang lykkedes at stoppe angrebet, inden pengene kunne hæves på konti i udlandet.

Det skyldes bankens eget sikkerhedssystem, som groft sagt slår alarm, når der sker noget usædvanligt på kundernes konti.

"Hackerne har været inde og røre kundens konto og lave en transaktion herfra. Og vi har et beredskab, som har virket til vores fulde tilfredshed," siger Sydbanks områdedirektør.

17 transaktioner ramt

Han fortæller, at angrebet har berørt 14 kunder fordelt på 17 transaktioner ud af landet, som alle er blevet stoppet, inden de kom i hænderne på hackerne.

Områdedirektøren betragter oddsene, for at bagmændende bag angrebet bliver pågrebet, som "nærmest lig nul."

"Det har jo vist sig i alle de andre sager, at der har man ikke fundet bagmændende til det her," siger Niels Skylvad.

Læs også:
NemID sendte Nordea til tælling

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune