NemID-brugere hos Sydbank ramt af net-tyveri

Bankkunder er igen ramt af net-tyveri. Denne gang er det kunder hos Sydbank, der er blevet ramt igennem deres NemID.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

NemID sendte Nordea til tælling


Så er den igen gal med sikkerheden hos de danske banker, der bruger NemID til at give kunderne adgang til netbanker.

Denne gang er det 14 kunder hos Sydbank, som har oplevet, at hackere har flyttet hundredetusinder af kroner til udlandet.

"For tre uger siden startede det her angreb, som varede i to uger. Der har været ro i den seneste uges tid," siger områdedirektør Niels Skylvad til Computerworld.

Genbruger metoden

Han fortæller, at der ikke er noget nyt i den metode, som hackerne har anvendt, eksempelvis hos Nordea.

Den eneste forskel er ifølge direktøren for Sydbank, at det denne gang lykkedes at stoppe angrebet, inden pengene kunne hæves på konti i udlandet.

Det skyldes bankens eget sikkerhedssystem, som groft sagt slår alarm, når der sker noget usædvanligt på kundernes konti.

"Hackerne har været inde og røre kundens konto og lave en transaktion herfra. Og vi har et beredskab, som har virket til vores fulde tilfredshed," siger Sydbanks områdedirektør.

17 transaktioner ramt

Han fortæller, at angrebet har berørt 14 kunder fordelt på 17 transaktioner ud af landet, som alle er blevet stoppet, inden de kom i hænderne på hackerne.

Områdedirektøren betragter oddsene, for at bagmændende bag angrebet bliver pågrebet, som "nærmest lig nul."

"Det har jo vist sig i alle de andre sager, at der har man ikke fundet bagmændende til det her," siger Niels Skylvad.

Læs også:
NemID sendte Nordea til tælling

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job