NemID-brugere hos Sydbank ramt af net-tyveri

Bankkunder er igen ramt af net-tyveri. Denne gang er det kunder hos Sydbank, der er blevet ramt igennem deres NemID.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

NemID sendte Nordea til tælling


Så er den igen gal med sikkerheden hos de danske banker, der bruger NemID til at give kunderne adgang til netbanker.

Denne gang er det 14 kunder hos Sydbank, som har oplevet, at hackere har flyttet hundredetusinder af kroner til udlandet.

"For tre uger siden startede det her angreb, som varede i to uger. Der har været ro i den seneste uges tid," siger områdedirektør Niels Skylvad til Computerworld.

Genbruger metoden

Han fortæller, at der ikke er noget nyt i den metode, som hackerne har anvendt, eksempelvis hos Nordea.

Den eneste forskel er ifølge direktøren for Sydbank, at det denne gang lykkedes at stoppe angrebet, inden pengene kunne hæves på konti i udlandet.

Det skyldes bankens eget sikkerhedssystem, som groft sagt slår alarm, når der sker noget usædvanligt på kundernes konti.

"Hackerne har været inde og røre kundens konto og lave en transaktion herfra. Og vi har et beredskab, som har virket til vores fulde tilfredshed," siger Sydbanks områdedirektør.

17 transaktioner ramt

Han fortæller, at angrebet har berørt 14 kunder fordelt på 17 transaktioner ud af landet, som alle er blevet stoppet, inden de kom i hænderne på hackerne.

Områdedirektøren betragter oddsene, for at bagmændende bag angrebet bliver pågrebet, som "nærmest lig nul."

"Det har jo vist sig i alle de andre sager, at der har man ikke fundet bagmændende til det her," siger Niels Skylvad.

Læs også:
NemID sendte Nordea til tælling

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems