NemID-brugere hos Sydbank ramt af net-tyveri

Bankkunder er igen ramt af net-tyveri. Denne gang er det kunder hos Sydbank, der er blevet ramt igennem deres NemID.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

NemID sendte Nordea til tælling


Så er den igen gal med sikkerheden hos de danske banker, der bruger NemID til at give kunderne adgang til netbanker.

Denne gang er det 14 kunder hos Sydbank, som har oplevet, at hackere har flyttet hundredetusinder af kroner til udlandet.

"For tre uger siden startede det her angreb, som varede i to uger. Der har været ro i den seneste uges tid," siger områdedirektør Niels Skylvad til Computerworld.

Genbruger metoden

Han fortæller, at der ikke er noget nyt i den metode, som hackerne har anvendt, eksempelvis hos Nordea.

Den eneste forskel er ifølge direktøren for Sydbank, at det denne gang lykkedes at stoppe angrebet, inden pengene kunne hæves på konti i udlandet.

Det skyldes bankens eget sikkerhedssystem, som groft sagt slår alarm, når der sker noget usædvanligt på kundernes konti.

"Hackerne har været inde og røre kundens konto og lave en transaktion herfra. Og vi har et beredskab, som har virket til vores fulde tilfredshed," siger Sydbanks områdedirektør.

17 transaktioner ramt

Han fortæller, at angrebet har berørt 14 kunder fordelt på 17 transaktioner ud af landet, som alle er blevet stoppet, inden de kom i hænderne på hackerne.

Områdedirektøren betragter oddsene, for at bagmændende bag angrebet bliver pågrebet, som "nærmest lig nul."

"Det har jo vist sig i alle de andre sager, at der har man ikke fundet bagmændende til det her," siger Niels Skylvad.

Læs også:
NemID sendte Nordea til tælling

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job