Så guldrandet en investering er KMD

KMD-ejerne EQT og ATP scorer kassen på salget af KMD, der på alle måder har været en guldrandet forretning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Med det ventede salg af KMD for henved syv milliarder kroner står de nuværende ejere, kapitalfonden EQT samt ATP, til at score kassen.

De overtog KMD for fire år siden, da de købte det store it-selskab af KL for cirka to milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsens oplysninger forhandles der for tiden om en gældfri pris for KMD på cirka 6,7 milliarder kroner.

Det efterlader altså de to ejere med en kontant fortjeneste på 4,7 milliarder kroner, hvoraf EQT med en ejerandel på 85 procent vil tage størstedelen.

Hertil kommer, at KMD i de fire år, der er gået siden KL solgte selskabet, har udviklet sig til en pumpende pengemaskine.

Den primære drift i selskabet er i perioden således mere end fordoblet til godt 440 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Samtidigt er salget vokset med næsten 800 millioner kroner - ikke mindst på grund af kommunernes øgede investeringer i it-systemer, der skal automatisere mange funktioner, som ellers har været håndteret af ansatte.

KMD har desuden været fokuseret på at holde omkostningerne nede.

Læs også: Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S