Så guldrandet en investering er KMD

KMD-ejerne EQT og ATP scorer kassen på salget af KMD, der på alle måder har været en guldrandet forretning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Med det ventede salg af KMD for henved syv milliarder kroner står de nuværende ejere, kapitalfonden EQT samt ATP, til at score kassen.

De overtog KMD for fire år siden, da de købte det store it-selskab af KL for cirka to milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsens oplysninger forhandles der for tiden om en gældfri pris for KMD på cirka 6,7 milliarder kroner.

Det efterlader altså de to ejere med en kontant fortjeneste på 4,7 milliarder kroner, hvoraf EQT med en ejerandel på 85 procent vil tage størstedelen.

Hertil kommer, at KMD i de fire år, der er gået siden KL solgte selskabet, har udviklet sig til en pumpende pengemaskine.

Den primære drift i selskabet er i perioden således mere end fordoblet til godt 440 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Samtidigt er salget vokset med næsten 800 millioner kroner - ikke mindst på grund af kommunernes øgede investeringer i it-systemer, der skal automatisere mange funktioner, som ellers har været håndteret af ansatte.

KMD har desuden været fokuseret på at holde omkostningerne nede.

Læs også: Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura