Så guldrandet en investering er KMD

KMD-ejerne EQT og ATP scorer kassen på salget af KMD, der på alle måder har været en guldrandet forretning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Med det ventede salg af KMD for henved syv milliarder kroner står de nuværende ejere, kapitalfonden EQT samt ATP, til at score kassen.

De overtog KMD for fire år siden, da de købte det store it-selskab af KL for cirka to milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsens oplysninger forhandles der for tiden om en gældfri pris for KMD på cirka 6,7 milliarder kroner.

Det efterlader altså de to ejere med en kontant fortjeneste på 4,7 milliarder kroner, hvoraf EQT med en ejerandel på 85 procent vil tage størstedelen.

Hertil kommer, at KMD i de fire år, der er gået siden KL solgte selskabet, har udviklet sig til en pumpende pengemaskine.

Den primære drift i selskabet er i perioden således mere end fordoblet til godt 440 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Samtidigt er salget vokset med næsten 800 millioner kroner - ikke mindst på grund af kommunernes øgede investeringer i it-systemer, der skal automatisere mange funktioner, som ellers har været håndteret af ansatte.

KMD har desuden været fokuseret på at holde omkostningerne nede.

Læs også: Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S