Så guldrandet en investering er KMD

KMD-ejerne EQT og ATP scorer kassen på salget af KMD, der på alle måder har været en guldrandet forretning.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Med det ventede salg af KMD for henved syv milliarder kroner står de nuværende ejere, kapitalfonden EQT samt ATP, til at score kassen.

De overtog KMD for fire år siden, da de købte det store it-selskab af KL for cirka to milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsens oplysninger forhandles der for tiden om en gældfri pris for KMD på cirka 6,7 milliarder kroner.

Det efterlader altså de to ejere med en kontant fortjeneste på 4,7 milliarder kroner, hvoraf EQT med en ejerandel på 85 procent vil tage størstedelen.

Hertil kommer, at KMD i de fire år, der er gået siden KL solgte selskabet, har udviklet sig til en pumpende pengemaskine.

Den primære drift i selskabet er i perioden således mere end fordoblet til godt 440 millioner kroner sidste år, skriver Børsen.

Samtidigt er salget vokset med næsten 800 millioner kroner - ikke mindst på grund af kommunernes øgede investeringer i it-systemer, der skal automatisere mange funktioner, som ellers har været håndteret af ansatte.

KMD har desuden været fokuseret på at holde omkostningerne nede.

Læs også: Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse