Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV

Flere ting peger på, at Apple i al hemmelighed er gået i gang med at bygge nyt bevægelsesstyret Apple-fjernsyn på selskabets kinesiske samle-fabrikker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analytiker Peter Misek fra Jefferies vurderer, at iPad mini og et fjernsyn fra Apple nu er i produktion på Foxconns fabrikker.

I et analyse-notat, han udsendte til sine klienter i sidste uge, hævdede Misek ifølge Forbes, at produktionen af iPad mini har givet Foxconn, Apples største produktionspartner, en usædvanlig forøgelse i omsætning på fem procent i juli.

Misek hævder, at den taiwanske komponenthandel i juli og hans egne supply chain-analyser leder ham til den konklusion, at Apple har til hensigt at bygge 25 millioner iPads i september-kvartalet, hvilket er væsentligt flere end de 18 millioner, som et tidligere estimat lød på.

Muligvis vil der desuden i december-kvartalet ske en yderligere forøgelse fra 22-25 millioner iPads til 30 millioner, mener Peter Misek, som vurderer, at Apple vil sælge mindst otte millioner iPad mini i det kvartal.

I fuld produktion

På trods af rapporter for nylig om, at Apple har besluttet at udvikle en avanceret settop-boks frem for det længeventede fjernsyn (der mange steder henvises til som iTV), så tror Misek altså, at dette fjernsyn er i "fuld produktion."

"Det understøttes af de seneste data fra Sharp, Hon Hai og andre specialleverandører af kemikalier og tv-komponenter," hævder Misek.

Dette fjernsyn fra Apple vil muligvis få et "modul til betjening via håndbevægelser," produceret af JDSU, ligesom det i Microsofts Kinect.

JDSU har afsløret, at producenten har en ny kunde med udgangspunkt i "dagligstuen" frem for spil.

Det kunne godt være Apple, påpeger Miskek.

Han forventer, at fjernsynet vil blive lanceret ved en begivenhed i december- eller marts-kvartalet og blive solgt i to millioner eksemplarer i løbet af de første tre måneder.

Hvad angår iPhone 5, så regner Misek med, at Apple vil have bygget 15 millioner enheder midt i september, når den forventes at blive afsløret ved en særlig begivenhed.

Peter Misek estimerer, at der vil blive bygget flere end 80 millioner iPhones i løbet af andet halvår 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S