Rygte: Apple i fuld gang med at bygge mystisk iTV

Flere ting peger på, at Apple i al hemmelighed er gået i gang med at bygge nyt bevægelsesstyret Apple-fjernsyn på selskabets kinesiske samle-fabrikker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analytiker Peter Misek fra Jefferies vurderer, at iPad mini og et fjernsyn fra Apple nu er i produktion på Foxconns fabrikker.

I et analyse-notat, han udsendte til sine klienter i sidste uge, hævdede Misek ifølge Forbes, at produktionen af iPad mini har givet Foxconn, Apples største produktionspartner, en usædvanlig forøgelse i omsætning på fem procent i juli.

Misek hævder, at den taiwanske komponenthandel i juli og hans egne supply chain-analyser leder ham til den konklusion, at Apple har til hensigt at bygge 25 millioner iPads i september-kvartalet, hvilket er væsentligt flere end de 18 millioner, som et tidligere estimat lød på.

Muligvis vil der desuden i december-kvartalet ske en yderligere forøgelse fra 22-25 millioner iPads til 30 millioner, mener Peter Misek, som vurderer, at Apple vil sælge mindst otte millioner iPad mini i det kvartal.

I fuld produktion

På trods af rapporter for nylig om, at Apple har besluttet at udvikle en avanceret settop-boks frem for det længeventede fjernsyn (der mange steder henvises til som iTV), så tror Misek altså, at dette fjernsyn er i "fuld produktion."

"Det understøttes af de seneste data fra Sharp, Hon Hai og andre specialleverandører af kemikalier og tv-komponenter," hævder Misek.

Dette fjernsyn fra Apple vil muligvis få et "modul til betjening via håndbevægelser," produceret af JDSU, ligesom det i Microsofts Kinect.

JDSU har afsløret, at producenten har en ny kunde med udgangspunkt i "dagligstuen" frem for spil.

Det kunne godt være Apple, påpeger Miskek.

Han forventer, at fjernsynet vil blive lanceret ved en begivenhed i december- eller marts-kvartalet og blive solgt i to millioner eksemplarer i løbet af de første tre måneder.

Hvad angår iPhone 5, så regner Misek med, at Apple vil have bygget 15 millioner enheder midt i september, når den forventes at blive afsløret ved en særlig begivenhed.

Peter Misek estimerer, at der vil blive bygget flere end 80 millioner iPhones i løbet af andet halvår 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect