Slut-opgørelse: Så mange penge blev tabt på Polsag

Se hvor meget Polsag-skandalen endte med at koste de danske skatteydere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Minister fik grønt lys til Polsag-retssag mod CSC

Rigspolitiet har nu fundet ud af, præcist hvor stort tabet er for det skandaleramte Polsag-projekt, som justitsminsteren droppede i februar måned, efter adskillige års forsinkelser og hundreder af millioner kroners fordyrelser.

Det sker efter at Rigspolitiet i juni indgik forlig på en formue med leverandøren CSC, der gik med til at betalte 40 millioner kroner i kompensation og droppe politiets løbende betalingsforpligtelser til en værdi af 96 millioner kroner.

Med forliget hentede Rigspolitiet altså 136 millioner tabte millioner kroner hjem igen efter skandalen. 

Mere end en halv milliard kroner

I et brev dateret dagen før offentliggørelsen af forliget med CSC giver Justitsministeren en orientering til Folketingets Finansudvalg om opgørelsen af tabet for Polsag.

Her når Justitsministeriet frem til, at det samlede tab for Polsag beløber sig til 535 millioner kroner, som altså er gået tabt.

Af en tabel der specificerer udgifterne, fremgår det, at tabet bogføres som forskellige typer af udgifter til udvikling.

Økonomiske konsekvenser vedrørende Posag

Afholdte indvesteringsudgifter til udvikling      350 mio.
Afholdte driftsudgifter til udvikling               94 mio.
Internt ressourceforbrug  til udvikling           124 mio. *
Lukning af CSC-kontrakt, programnedlukn. mv. 7 mio.
Økonomisk kompensation                        -40 mio.

I alt                                             535 mio.
*Baseret på opgørelsen i rapporten fra Boston Consulting Group, okt. 2010.

Hos Rigspolitiet bekræfter økonomidirektør Nicolai Veie overfor Computerworld, at den økonomiske kompensation fra CSC på 40 millioner kroner er trukket fra tabet i regnstykket.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS