Slut-opgørelse: Så mange penge blev tabt på Polsag

Se hvor meget Polsag-skandalen endte med at koste de danske skatteydere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Minister fik grønt lys til Polsag-retssag mod CSC

Rigspolitiet har nu fundet ud af, præcist hvor stort tabet er for det skandaleramte Polsag-projekt, som justitsminsteren droppede i februar måned, efter adskillige års forsinkelser og hundreder af millioner kroners fordyrelser.

Det sker efter at Rigspolitiet i juni indgik forlig på en formue med leverandøren CSC, der gik med til at betalte 40 millioner kroner i kompensation og droppe politiets løbende betalingsforpligtelser til en værdi af 96 millioner kroner.

Med forliget hentede Rigspolitiet altså 136 millioner tabte millioner kroner hjem igen efter skandalen. 

Mere end en halv milliard kroner

I et brev dateret dagen før offentliggørelsen af forliget med CSC giver Justitsministeren en orientering til Folketingets Finansudvalg om opgørelsen af tabet for Polsag.

Her når Justitsministeriet frem til, at det samlede tab for Polsag beløber sig til 535 millioner kroner, som altså er gået tabt.

Af en tabel der specificerer udgifterne, fremgår det, at tabet bogføres som forskellige typer af udgifter til udvikling.

Økonomiske konsekvenser vedrørende Posag

Afholdte indvesteringsudgifter til udvikling      350 mio.
Afholdte driftsudgifter til udvikling               94 mio.
Internt ressourceforbrug  til udvikling           124 mio. *
Lukning af CSC-kontrakt, programnedlukn. mv. 7 mio.
Økonomisk kompensation                        -40 mio.

I alt                                             535 mio.
*Baseret på opgørelsen i rapporten fra Boston Consulting Group, okt. 2010.

Hos Rigspolitiet bekræfter økonomidirektør Nicolai Veie overfor Computerworld, at den økonomiske kompensation fra CSC på 40 millioner kroner er trukket fra tabet i regnstykket.

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S