Slut-opgørelse: Så mange penge blev tabt på Polsag

Se hvor meget Polsag-skandalen endte med at koste de danske skatteydere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Minister fik grønt lys til Polsag-retssag mod CSC

Rigspolitiet har nu fundet ud af, præcist hvor stort tabet er for det skandaleramte Polsag-projekt, som justitsminsteren droppede i februar måned, efter adskillige års forsinkelser og hundreder af millioner kroners fordyrelser.

Det sker efter at Rigspolitiet i juni indgik forlig på en formue med leverandøren CSC, der gik med til at betalte 40 millioner kroner i kompensation og droppe politiets løbende betalingsforpligtelser til en værdi af 96 millioner kroner.

Med forliget hentede Rigspolitiet altså 136 millioner tabte millioner kroner hjem igen efter skandalen. 

Mere end en halv milliard kroner

I et brev dateret dagen før offentliggørelsen af forliget med CSC giver Justitsministeren en orientering til Folketingets Finansudvalg om opgørelsen af tabet for Polsag.

Her når Justitsministeriet frem til, at det samlede tab for Polsag beløber sig til 535 millioner kroner, som altså er gået tabt.

Af en tabel der specificerer udgifterne, fremgår det, at tabet bogføres som forskellige typer af udgifter til udvikling.

Økonomiske konsekvenser vedrørende Posag

Afholdte indvesteringsudgifter til udvikling      350 mio.
Afholdte driftsudgifter til udvikling               94 mio.
Internt ressourceforbrug  til udvikling           124 mio. *
Lukning af CSC-kontrakt, programnedlukn. mv. 7 mio.
Økonomisk kompensation                        -40 mio.

I alt                                             535 mio.
*Baseret på opgørelsen i rapporten fra Boston Consulting Group, okt. 2010.

Hos Rigspolitiet bekræfter økonomidirektør Nicolai Veie overfor Computerworld, at den økonomiske kompensation fra CSC på 40 millioner kroner er trukket fra tabet i regnstykket.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S