Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Ny type super-bærbar blev i 2011 udset til pc-industriens nye stor-sællert.

Artikel top billede

Læs også:

En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Forventningerne til de såkadte ultrabooks er stadig enorme, selvom det helt store gennembrud lader vente på sig.

Der er allerede blevet solgt millioner af de ultra-slanke pc'er, men samtidig er det generelle pc-salg ramt af den økonmiske krise.

Og selvom ultrabook-lanceringerne fortsætter i en lind strøm, så går forbrugernes penge i stigende grad til tablet-pc'er og smartphones. 

Store forventninger

Det var i sensommeren sidste år, at de nye ultrabooks for alvor begyndte at strømme ud på markedet

Siden da har en stribe producenter udviklet pc'er, der falder inden for denne kategori - blandt andet selskaber som Asus, Acer, Sony, Dell, Toshiba og HP.

Idéen med ultrabook-kategorien, som oprindeligt er initieret af Intel, er, at maskinerne skal være slanke, lette, batterieffektive - og ikke alt for dyre.

Det tiltalende koncept fik oprindeligt initiativtageren, Intel, til at melde ud, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, skal være ultrabooks. 

Oprindeligt lød meldingen fra Intel også, at en ultrabook ikke måtte koste mere end 1.000 dollars, men både den lave pris og de høje salgs-forventinger har vist sig svære at realisere.
 
I takt med, at det almindelige pc-salg er kommet under pres, er behovet for en ultrabook-succes steget, har Gartner for nylig udtalt.

Både IDC og Gartner har dog hen over sommeren meldt ud, at ultrabook-salget endnu ikke kan redde den kriseramte pc-industri.

Sådan går det med salget

Analyse- og rådgivningsfirmaet iSuppli skriver dog i en ny analyse, at ultrabook'en vil være vækstmotoren på et ellers sløvt pc-marked i de kommende år.

iSuppli vurderer, at hardwareproducenterne i år vil sende 22 millioner ultrabooks ud i butikkerne.

Lægger man dertil salget af Macbook Air og de ultra-tynde pc'er, der ikke nødvendigvis bærer Intels ultrabook-stempel, så når antallet op på 27,6 millioner i 2012 - mod blot 3,9 millioner sidste år.

I 2013 vil tallet stige yderligere til 72 millioner, og i 2016 vil der ifølge iSuppli blive sendt 181 millioner ultra-slanke computere af sted fra producenterne.

De tal skal holdes op imod det samlede antal solgte pc'er, der ifølge Gartner vil ligge på omkring 368 millioner i 2012.

Læs også:

En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S