Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Ny type super-bærbar blev i 2011 udset til pc-industriens nye stor-sællert.

Artikel top billede

Læs også:

En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Forventningerne til de såkadte ultrabooks er stadig enorme, selvom det helt store gennembrud lader vente på sig.

Der er allerede blevet solgt millioner af de ultra-slanke pc'er, men samtidig er det generelle pc-salg ramt af den økonmiske krise.

Og selvom ultrabook-lanceringerne fortsætter i en lind strøm, så går forbrugernes penge i stigende grad til tablet-pc'er og smartphones. 

Store forventninger

Det var i sensommeren sidste år, at de nye ultrabooks for alvor begyndte at strømme ud på markedet

Siden da har en stribe producenter udviklet pc'er, der falder inden for denne kategori - blandt andet selskaber som Asus, Acer, Sony, Dell, Toshiba og HP.

Idéen med ultrabook-kategorien, som oprindeligt er initieret af Intel, er, at maskinerne skal være slanke, lette, batterieffektive - og ikke alt for dyre.

Det tiltalende koncept fik oprindeligt initiativtageren, Intel, til at melde ud, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, skal være ultrabooks. 

Oprindeligt lød meldingen fra Intel også, at en ultrabook ikke måtte koste mere end 1.000 dollars, men både den lave pris og de høje salgs-forventinger har vist sig svære at realisere.
 
I takt med, at det almindelige pc-salg er kommet under pres, er behovet for en ultrabook-succes steget, har Gartner for nylig udtalt.

Både IDC og Gartner har dog hen over sommeren meldt ud, at ultrabook-salget endnu ikke kan redde den kriseramte pc-industri.

Sådan går det med salget

Analyse- og rådgivningsfirmaet iSuppli skriver dog i en ny analyse, at ultrabook'en vil være vækstmotoren på et ellers sløvt pc-marked i de kommende år.

iSuppli vurderer, at hardwareproducenterne i år vil sende 22 millioner ultrabooks ud i butikkerne.

Lægger man dertil salget af Macbook Air og de ultra-tynde pc'er, der ikke nødvendigvis bærer Intels ultrabook-stempel, så når antallet op på 27,6 millioner i 2012 - mod blot 3,9 millioner sidste år.

I 2013 vil tallet stige yderligere til 72 millioner, og i 2016 vil der ifølge iSuppli blive sendt 181 millioner ultra-slanke computere af sted fra producenterne.

De tal skal holdes op imod det samlede antal solgte pc'er, der ifølge Gartner vil ligge på omkring 368 millioner i 2012.

Læs også:

En sværm af ultrabooks klar til at knuse Macbook Air

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S