Dansk it-firma skal bygge stor serviceplatform til kommuner

Århusiansk firma skal bygge serviceplatform, som skal levere data til 500 forskellige systemer i landets kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Systematic blev vinderen af en stor kontrakt hos Kombit, der strækker sig over op til seks år.

Således skal selskabet lave en ny serviceplatform, der skal gøre det "enklere og billigere for kommunerne, ATP og Udbetaling Danmark at trække data fra Danmarks mange forskellige kildesystemer".

"Hvor de enkelte kommunale systemleverandører i dag skal sørge for, at hvert eneste it-system er integreret med alle de rigtige kildesystemer, skal de fremover kun sikre integration til serviceplatformen, som selv er integreret med kildesystemer som for eksempel CPR-registret, sygesikringssystemet og OIS, den offentlige informationsserver," fremgår det af en meddelelse fra selskabet.

Løsningen vil gøre det lettere for selv små it-leverandører at byde ind med digitale løsninger, "fordi der med serviceplatformen fjernes en ofte tung, tidskrævende og dermed dyr proces med at sikre adgang til relevant data og funktionalitet".

Kontraktsummen er ikke oplyst.

Binder EPJ sammen

Systematic, der også har udført integrationsopgaver i forbindelse med blandt andet den digitale tinglysning og har netop afsluttet udviklingen af det Nationale Patient Index (NPI), som binder regionernes forskellige sundheds-it-systemer sammen, kaster sig over en større opgave.

I første omgang - inden den 20. december i år - skal den første pakke med basisplatformen og omkring 20 services til data og funktionalitet være klar.

Siden skal omkring 150 fag- og kildesystemer integrereres med serviceplatformen.

Trekvart milliard forespørgsler

Ifølge Kombit forventninger kommer serviceplatformen til at levere data til omkring 500 forskellige systemer i landets kommuner samt hos ATP og Udbetaling Danmark.

Den vil om seks år årligt modtage ikke mindre end 750 millioner forespørgsler.

Af meddelelsen fra Systematic fremgår det, at man tydeligvis er stolt over at have vundet opgaven.

Og så peger selskabet i øvrigt på at det er det eneste softwarehus i Skandinavien med en certificering på øverste modenhedsniveau efter den internationale modenhedsmodel CMMI.

"Høj modenhed giver stor leverancesikkerhed; sidste år leverede Systematic 93 procent af alle leverancemilepæle til tiden," fremgår det af meddelelsen.

Kombit er igang med en historisk stor udbudsrunde hos landet kommuner, hvor en stribe monopol-systemer løbende vil blive konkurrenceudsat.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S