Så brutalt bliver Nokias fald hvis Windows Phone flopper

Nokias fremtid på smartphone-markedet står og falder med Windows Phone-platformens resultater.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Det er godt og vel halvandet år siden, at Nokia-boss Stephen Elop udtalte, at Nokia stod på en brændende platform og derefter meddelte Nokias tætte partnerskab med Microsoft.

Siden har finnerne og amerikanerne delt skæbne på det meget konkurrence-prægede smartphone-marked, og indtil videre er den fælles drøm forblevet en drøm.

I den seneste opgørelse fra Gartner er Microsofts Windows Phone sammen med det gamle Windows Mobile oppe på en beskeden, global markedsandel på 2,7 procent.

Nokia har også måttet se sig slået af Samsung som verdens største mobil- og smartphoneproducent.

Derfor er selskabet mere end nogensinde afhængig af, at Microsofts Windows Phone får succes.

"Hvis Windows Phone ikke vinder forbrugernes gunst, vil Nokias store strategiskifte fejle, og selskabet vil efter vores vurdering reelt set være færdig som smartphone-producent," skriver danske Sydbank i en ny aktieanalyse om Nokia.

Tror fortsat på Nokia

Sydbank har dog fortsat tiltro til, at Nokia klarer sig gennem krisen og kommer ud på den anden side med en fornuftig forretning.

"Nokia er i dag verdens største producent af Windows Phone telefoner. Det vidner om, at Nokia med Lumia modellerne har pustet nyt liv i Windows Phone universet med telefoner som adskiller sig markant i forhold til de andre producenters middelmådige satsning på Windows Phone." 

"Vi forventer på nuværende tidspunkt, at Nokia kan levere et salg op mod 9 millioner styk Windows Phone-telefoner i sidste kvartal af 2012 og 46 millioner styk i hele 2013," skriver Sydbank-analytiker Morten Imsgard.

"For at det skal være muligt anser vi det som helt centralt, at Nokia lancerer Windows Phone-telefoner i den billige ende af smartphonemarkedet med fokus på Emerging Markets," lyder analysen fra Sydbank.

Men samtidig kan man i analysen læse, at Nokia er ekstremt afhængig af Windows Phones succes som platform.

"Nokia er dog afhængig af, at Microsoft også i de kommende år er 100 procent dedikeret i jagten på en stærk markedsposition inden for smartphone-segmentet. "

"De kommende produkt-lanceringer af Windows Phone 8 telefoner kombineret med billigere Windows Phone modeller skal skabe fundamentet for, at Nokia igen kan indtage en dominerende rolle på det globale smartphone-marked."

Der skal til at ske noget

IDC har vurderet, at Windows Phone i 2016 vil kunne være oppe på en markedsandel på 19,2 procent og dermed verdens næstmest populære smartphone-platform, kun overgået af Android. 

Hvis det skal realiseres, skal både Nokia og Microsoft dog til at røre på sig - ikke mindst når det nye Windows Phone 8 rammer markedet senere i år.

"Den indtil nu relativt langsomme udbredelse af Windows Phone-telefoner på verdensplan understreger (dog) også tydeligt at Nokias problemer ikke bliver løst fra den ene dag til den anden. Det bliver et langt sejt træk for Nokia at genvinde fodfæstet i smartphone-markedet," skriver Sydbank i analysen. 

Læs også:

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT