Slår alle de andre: Her er Europas mest populære web-mail

Anvendelsen af særlig webmail stiger stadig i Europa, men falder på verdensplan. Russiske web-firmaer vokser med rekordfart.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Microsofts Hotmail er den mest populære webbaserede e-mailservice i Europa med 108,2 millioner unikke brugere i juni, fortæller en talskvinde fra analysefirmaet comScore.

Googles Gmail er andenstørst med 74,7 millioner brugere.

Selvom Microsofts e-mailservice stadig er størst, så er antallet af unikke brugere kun steget med én procent i forhold til samme periode sidste år, lyder det fra comScore.

Gmail oplever til gengæld en meget højere vækst med 18 procent flere brugere end sidste år.

Yahoo Mail er den tredjestørste leverandør af webbaseret e-mail i Europa med 44,3 millioner brugere.

Vi bruger mest tid på Yahoo

Yahoo lægger dog mest beslag på brugernes tid.

Gennemsnitligt bruger Yahoos brugere 2,1 timer om måneden på Yahoo Mail. Hotmails brugere er gennemsnitligt logget ind 1,9 timer om måneden, mens det for Gmails brugere drejer sig om 59,5 minutter, oplyser comScores talskvinde Taanya Malik via e-mail.

De to andre e-mailleverandører på top fem er de russiske Mail.ru og Yandex Mail, som i juni havde henholdsvis 42,3 og 25,1 millioner brugere.

De russiske e-mailleverandører oplever den største vækst blandt Europas fem største leverandører af webbaserede e-mailservices.

Med 58,8 millioner internetbrugere i juni har Rusland Europas største internetpublikum.

Til sammenligning havde Tyskland på andenpladsen og Frankrig på tredjepladsen henholdsvis 51,8 og 43,2 millioner unikke internetbrugere i juni.

Her er den største webmail-løsning i verden

Hotmail er stadig også den mest anvendte webbaserede e-mailservice på verdensplan med lidt over 324 millioner unikke brugere, der ifølge comScores tal loggede på tjenestens servere mindst én gang i løbet af juni.

Hotmails popularitet er dog dalende.

I juni sidste år loggede næsten 338 millioner unikke brugere på Hotmail. Det er et fald på fire procent i løbet af et år.

Yahoo Mail er næststørst på verdensplan med lidt over 290 millioner brugere i juni.

Det er to procent flere end sidste år.

Gmail er tredjestørst på verdensplan og er den hurtigst voksende med en forøgelse af det globale antal brugere på 17 procent til 277,6 millioner i juni.

Samlet set loggede 905,6 million unikke brugere ind på en webbaseret e-mailservice i juni, hvilket er seks procent flere end i samme periode sidste år.

Microsoft er ved at opdatere sin e-mailservice. Sidst i juni søsatte selskabet et smugkig af den nye service til forbrugere under navnet Outlook.com, der med tiden vil erstatte Hotmail.

Softwaregiganten udtalte på daværende tidspunkt, at det regner med, at den nye Outlook.com vil trække brugere til fra konkurrenter såsom Gmail og Yahoo.

Det regner Microsoft med at gøre ved at levere, hvad selskabet kalder en "ren" og "intuitiv" brugergrænseflade, der giver større fokus på e-mails og bruger mindre skærmplads til andre elementer såsom søgefelter, headers og grafiske annoncer.

Outlook.com vil også have indbygget integration med Twitter, LinkedIn, Google, Facebook og inden længe Microsofts Skype.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice