Slår alle de andre: Her er Europas mest populære web-mail

Anvendelsen af særlig webmail stiger stadig i Europa, men falder på verdensplan. Russiske web-firmaer vokser med rekordfart.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Microsofts Hotmail er den mest populære webbaserede e-mailservice i Europa med 108,2 millioner unikke brugere i juni, fortæller en talskvinde fra analysefirmaet comScore.

Googles Gmail er andenstørst med 74,7 millioner brugere.

Selvom Microsofts e-mailservice stadig er størst, så er antallet af unikke brugere kun steget med én procent i forhold til samme periode sidste år, lyder det fra comScore.

Gmail oplever til gengæld en meget højere vækst med 18 procent flere brugere end sidste år.

Yahoo Mail er den tredjestørste leverandør af webbaseret e-mail i Europa med 44,3 millioner brugere.

Vi bruger mest tid på Yahoo

Yahoo lægger dog mest beslag på brugernes tid.

Gennemsnitligt bruger Yahoos brugere 2,1 timer om måneden på Yahoo Mail. Hotmails brugere er gennemsnitligt logget ind 1,9 timer om måneden, mens det for Gmails brugere drejer sig om 59,5 minutter, oplyser comScores talskvinde Taanya Malik via e-mail.

De to andre e-mailleverandører på top fem er de russiske Mail.ru og Yandex Mail, som i juni havde henholdsvis 42,3 og 25,1 millioner brugere.

De russiske e-mailleverandører oplever den største vækst blandt Europas fem største leverandører af webbaserede e-mailservices.

Med 58,8 millioner internetbrugere i juni har Rusland Europas største internetpublikum.

Til sammenligning havde Tyskland på andenpladsen og Frankrig på tredjepladsen henholdsvis 51,8 og 43,2 millioner unikke internetbrugere i juni.

Her er den største webmail-løsning i verden

Hotmail er stadig også den mest anvendte webbaserede e-mailservice på verdensplan med lidt over 324 millioner unikke brugere, der ifølge comScores tal loggede på tjenestens servere mindst én gang i løbet af juni.

Hotmails popularitet er dog dalende.

I juni sidste år loggede næsten 338 millioner unikke brugere på Hotmail. Det er et fald på fire procent i løbet af et år.

Yahoo Mail er næststørst på verdensplan med lidt over 290 millioner brugere i juni.

Det er to procent flere end sidste år.

Gmail er tredjestørst på verdensplan og er den hurtigst voksende med en forøgelse af det globale antal brugere på 17 procent til 277,6 millioner i juni.

Samlet set loggede 905,6 million unikke brugere ind på en webbaseret e-mailservice i juni, hvilket er seks procent flere end i samme periode sidste år.

Microsoft er ved at opdatere sin e-mailservice. Sidst i juni søsatte selskabet et smugkig af den nye service til forbrugere under navnet Outlook.com, der med tiden vil erstatte Hotmail.

Softwaregiganten udtalte på daværende tidspunkt, at det regner med, at den nye Outlook.com vil trække brugere til fra konkurrenter såsom Gmail og Yahoo.

Det regner Microsoft med at gøre ved at levere, hvad selskabet kalder en "ren" og "intuitiv" brugergrænseflade, der giver større fokus på e-mails og bruger mindre skærmplads til andre elementer såsom søgefelter, headers og grafiske annoncer.

Outlook.com vil også have indbygget integration med Twitter, LinkedIn, Google, Facebook og inden længe Microsofts Skype.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse