Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Samsung har ulovligt kopieret Apple i stor stil, lyder den klare dom.

Artikel top billede

Samsung skal betale godt en milliard dollar - 6,25 milliarder kroner - i erstatning.

Pengene skal betales til Apple, fordi Samsung ulovligt har krænket en lang række af Apples design- og teknologi-patenter i selskabets smartphones og tablet-computere.

Sådan lyder dommen fra en domstol i Californien, der dermed sætter et foreløbigt punktum for den langvarige retssag mellem de to selskaber.

De har begge beskyldt den anden part for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Apple havde oprindeligt forlangt 16,4 milliarder kroner i erstatning fra Samsung.

Selv om dommen kun tildeler Apple under det halve af dette beløb, er den en stor sejr det til amerikanske selskab over Samsung, der på mange måder er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Samsung har i sagen også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste klagepunkt af den amerikanske domstol.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse