Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Samsung har ulovligt kopieret Apple i stor stil, lyder den klare dom.

Artikel top billede

Samsung skal betale godt en milliard dollar - 6,25 milliarder kroner - i erstatning.

Pengene skal betales til Apple, fordi Samsung ulovligt har krænket en lang række af Apples design- og teknologi-patenter i selskabets smartphones og tablet-computere.

Sådan lyder dommen fra en domstol i Californien, der dermed sætter et foreløbigt punktum for den langvarige retssag mellem de to selskaber.

De har begge beskyldt den anden part for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Apple havde oprindeligt forlangt 16,4 milliarder kroner i erstatning fra Samsung.

Selv om dommen kun tildeler Apple under det halve af dette beløb, er den en stor sejr det til amerikanske selskab over Samsung, der på mange måder er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Samsung har i sagen også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste klagepunkt af den amerikanske domstol.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S