Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Samsung har ulovligt kopieret Apple i stor stil, lyder den klare dom.

Artikel top billede

Samsung skal betale godt en milliard dollar - 6,25 milliarder kroner - i erstatning.

Pengene skal betales til Apple, fordi Samsung ulovligt har krænket en lang række af Apples design- og teknologi-patenter i selskabets smartphones og tablet-computere.

Sådan lyder dommen fra en domstol i Californien, der dermed sætter et foreløbigt punktum for den langvarige retssag mellem de to selskaber.

De har begge beskyldt den anden part for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Apple havde oprindeligt forlangt 16,4 milliarder kroner i erstatning fra Samsung.

Selv om dommen kun tildeler Apple under det halve af dette beløb, er den en stor sejr det til amerikanske selskab over Samsung, der på mange måder er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Samsung har i sagen også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste klagepunkt af den amerikanske domstol.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S