Apple: Fjern disse Samsung-produkter fra hylderne

Apple vil have nedlagt forbud mod otte populære produkter fra Samsung.

Artikel top billede

Læs også:

Det kommer Apples sejr over Samsung til at betyde

Computerworld News Service: Apple har anmodet en amerikansk domstol om at blokere salget af otte produkter fra Samsung Electronics efter sejren i patentsagen fredag.

Apple anmoder den amerikanske distriktsdomstol for det nordlige distrikt i Californien om at få nedlagt foreløbigt forbud mod syv smartphones under Galaxy-brandet plus smartphonen Droid Charge.

Denne anmodning kommer efter afgørelsen i patentsagen, der siger, at Samsung har krænket adskillige af Apples patenter. Apple sigter efter et endeligt forbud.

Apples anmodning om forbud dækker specifikt Galaxy S 4G, Galaxy S2 AT&T, Galaxy S2 Skyrocket, Galaxy S2 T-Mobile, Galaxy S2 Epic 4G, Galaxy S Showcase, Galaxy Prevail og Droid Charge.

Det handler sagen om

Fredag nåede en jury frem til den kendelse, at Samsung har krænket Apple-patenter i kraft af visse funktioner i Samsungs multitouch-software, hardwaredesign og design af applikationers ikoner.

Juryen tilkendte Apple cirka seks milliarder kroner i skadeserstatning, som stadig kan blive tredoblet, hvis det bedømmes af en dommer, at patentkrænkelserne skete forsætligt.

Søndag anmodede Samsung en dommer om at ophæve et eksisterende foreløbigt forbud.

Denne dommer, Lucy Koh, havde i juni nedlagt forbud mod Galaxy Tab 10.1, før juryen overhovedet var nedsat.

Selvom juryens kendelse fredag hovedsageligt faldt ud til Apples fordel, så vurderede den dog, at Galaxy Tab 10.1 ikke krænker nogen af Apples patenter. Det antages, at Samsung sandsynligvis vil appellere alle aspekter af fredagens kendelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Det kommer Apples sejr over Samsung til at betyde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect