Coop renser ud i it-afdelingen - fyrer masser af it-folk

Den 170 personer store fyringsrunde i dagligvarekæden Coops administration rammer også it-afdelingen hårdt.

Artikel top billede

Dagligvarekæmpen Coop har skåret overalt, hvor der kunne skæres, da man i sidste uge opsagde 170 af 1.200 medarbejdere i hovedkontoret i Albertslund.

Af it-afdelingens 150 ansatte mistede 10 jobbet.

Det er primært udviklingsopgaver, der fremover i højere grad vil blive outsourcet, fortæller Jens Juul Nielsen, som er informationsdirektør i Coop.

Han garanterer dog, at den basale drift og servicegrad fra it-afdelingen til forretningen vil være upåvirket af fyringerne.

"Visse udviklingsopgaver vil blive outsourcet. Men it er en fuldstændig central funktion i vores virksomhed, og vi har mange projekter i gang. Der er ingen afdelinger, der er gået ram forbi. Vi var rundt i alle hjørner for at  se, hvor der kunne spares," siger Jens Juul Nielsen.

Udgangspunktet har fra starten været, at it skal stadig levere service til forretningen, og at det ikke må gås på kompromis med det.

"Vi sparer ved hjælp af outsourcing, og der er lidt færre ressourcer til udvikling," siger informationsdirektøren.

Den nye CIO i Coop er DSB's afgående it-direktør, René Munk-Nissen.

Han tiltræder først sin nye stilling 1. oktober og har ikke været involveret i processen.

Læs også:

Dansk top-CIO fyret på gråt papir.

Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S