Coop renser ud i it-afdelingen - fyrer masser af it-folk

Den 170 personer store fyringsrunde i dagligvarekæden Coops administration rammer også it-afdelingen hårdt.

Artikel top billede

Dagligvarekæmpen Coop har skåret overalt, hvor der kunne skæres, da man i sidste uge opsagde 170 af 1.200 medarbejdere i hovedkontoret i Albertslund.

Af it-afdelingens 150 ansatte mistede 10 jobbet.

Det er primært udviklingsopgaver, der fremover i højere grad vil blive outsourcet, fortæller Jens Juul Nielsen, som er informationsdirektør i Coop.

Han garanterer dog, at den basale drift og servicegrad fra it-afdelingen til forretningen vil være upåvirket af fyringerne.

"Visse udviklingsopgaver vil blive outsourcet. Men it er en fuldstændig central funktion i vores virksomhed, og vi har mange projekter i gang. Der er ingen afdelinger, der er gået ram forbi. Vi var rundt i alle hjørner for at  se, hvor der kunne spares," siger Jens Juul Nielsen.

Udgangspunktet har fra starten været, at it skal stadig levere service til forretningen, og at det ikke må gås på kompromis med det.

"Vi sparer ved hjælp af outsourcing, og der er lidt færre ressourcer til udvikling," siger informationsdirektøren.

Den nye CIO i Coop er DSB's afgående it-direktør, René Munk-Nissen.

Han tiltræder først sin nye stilling 1. oktober og har ikke været involveret i processen.

Læs også:

Dansk top-CIO fyret på gråt papir.

Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job