Coop renser ud i it-afdelingen - fyrer masser af it-folk

Den 170 personer store fyringsrunde i dagligvarekæden Coops administration rammer også it-afdelingen hårdt.

Artikel top billede

Dagligvarekæmpen Coop har skåret overalt, hvor der kunne skæres, da man i sidste uge opsagde 170 af 1.200 medarbejdere i hovedkontoret i Albertslund.

Af it-afdelingens 150 ansatte mistede 10 jobbet.

Det er primært udviklingsopgaver, der fremover i højere grad vil blive outsourcet, fortæller Jens Juul Nielsen, som er informationsdirektør i Coop.

Han garanterer dog, at den basale drift og servicegrad fra it-afdelingen til forretningen vil være upåvirket af fyringerne.

"Visse udviklingsopgaver vil blive outsourcet. Men it er en fuldstændig central funktion i vores virksomhed, og vi har mange projekter i gang. Der er ingen afdelinger, der er gået ram forbi. Vi var rundt i alle hjørner for at  se, hvor der kunne spares," siger Jens Juul Nielsen.

Udgangspunktet har fra starten været, at it skal stadig levere service til forretningen, og at det ikke må gås på kompromis med det.

"Vi sparer ved hjælp af outsourcing, og der er lidt færre ressourcer til udvikling," siger informationsdirektøren.

Den nye CIO i Coop er DSB's afgående it-direktør, René Munk-Nissen.

Han tiltræder først sin nye stilling 1. oktober og har ikke været involveret i processen.

Læs også:

Dansk top-CIO fyret på gråt papir.

Efter flere måneders søgning: Coop ansætter ny CIO.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS