Her er IBM's nye og vilde mainframe

IBM er klar med en kraftigt opdateret mainframe. Se hvor kraftig den bliver.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM's nyeste mainframe hedder zEnterprise EC12 og er målrettet analyse og hybride clouds.

Dette system blev offentliggjort tirsdag og indeholder en ny processor med seks kerner på 5,5 gigahertz, hvorimod zEnterprise 196, der blev lanceret for to år siden indeholdte en processor med kun fire kerner på 5,2 gigahertz.

Dette er ifølge flere analytikere muligvis verdens hurtigste kommercielle processor. Der er dog ikke tale om et lige så stort skridt opad i klokfrekvens som ved visse tidligere lanceringer af nye mainframes.

Alligevel giver dette system ifølge IBM 25 procent bedre ydelse per processorkerne mens visse opgaver vil opleve en op til 45 procent bedre ydelse.

Tendensen blandt system- og chipproducenterne har været at tilføje flere processorkerner og benytte sig af parallelitet for at forbedre ydelsen.

Men Jeff Frey, der er IBM Fellow og teknologichef for System Z-platformen, fastslår, at IBM ikke vil gå på kompromis med den enkelttrådede ydelse i selskabets mainframes.

"Vi vil fortsat arbejde med at øge enkelttråds-ydelsen," siger Frey og tilføjer, at dette stadig er vigtigt for kunder med applikationer, der afvikler processer serielt såsom batch-applikationer.

Meget større cache på chippen

Den nyeste chip er fremstillet ved 32-nanometer, mens det tidligere system brugte 45-nanometer.

Det giver plads til at lægge en større cache på chippen, der i dette tilfælde har fået 33 procent mere level 2-cache.

Systemet har desuden fået en dobbelt så stor L3- og L4-cache i forhold til sidste generation og understøtter op til 120 processorkerner.

Joe Clabby fra Clabby Analytics, som er blevet orienteret af IBM om det nye system, oplyser, at den større cache i særlig grad er vigtig med hensyn til at forbedre ydelsen. "Systemet er blevet bedre til data-tunge opgaver," forklarer Clabby. "Jo nærmere processoren dataene er, des hurtigere kan de afvikles."

Så vild er den nye mainframe

IBM zEC12 har tre terabyte systemhukommelse ligesom z196 og indeholder derudover flashhukommelse ved navn Flash Express med en maksimumkapacitet på 6,4 terabyte, som også vil hjælpe til at forbedre systemydelsen.

Hukommelsen kan let konfigureres og beskyttes med 128-bit kryptering, oplyser Frey.

I første omgang vil flashhukommelsen ifølge Frey blive anvendt internt til effektiv paging af virtuel hukommelse, diagnostik og til at øge den generelle ydelse.

Enorme forbedringer

Han fortæller dog, at det på et senere tidspunkt bliver muligt for DB2 og Java at udnytte flashhukommelsen direkte, hvilket angiveligt vil give "enorme forbedringer" af ydelsen og skalerbarheden i forhold til DB2, buffer-puljer og Java.

Der er ingen tidsramme for udvidelsen med denne funktionalitet, men når DB2 og Java har fået mulighed for at udnytte flashhukommelsen direkte, "vil DB2 kunne anvende meget store in-memory-databaser med en ekstremt god ydelse," lover Frey.

Generelt vil den nye mainframe ifølge IBM forbedre ydelsen for flertrådede Java-opgaver med op til 45 procent, for beregningstunge C- og C++-baserede analyseapplikationer med op til 35 procent og for transaktions-relaterede DB2- og relationelle analyse-applikationer samt SAP-opgaver med op til 30 procent.

Den nye mainframe er også tilpasset en type datacenterdesign, der gør op med hævede gulve. Den understøtter nemlig kabling fra toppen. Dette er ifølge IBM noget helt nyt for denne mainframe.

I hver ny generation af denne mainframe "ser man altid en interessant blanding af væsentlige ydelsesforbedringer og nye funktioner til understøttelse af nye former for opgaver, og det kendetegner IBM's mainframe-strategi," bemærker Charles King, der er analytiker hos Pund-IT, som også blev orienteret af IBM om det nye system.

Det er ifølge King vigtigt for IBM at tilpasse disse systemer til nye opgaver såsom analyse, "så de ikke ender som intet andet end transaktions-platforme til kreditkort og kontoudtog."

Mainframen kan imødekomme de beregningsmæssige krav fra for eksempel RFID-genererede data og intelligente elmålere. IBM har taget en transaktionsmodel og "tilpasset den andre former for transaktioner," bemærker King.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job