Formandsvalg i Prosa: Han vil vælte formanden

It-fagforbundet Prosa vælger ny formand til november. Se hvordan udfordreren Thomas Kølle vil vælte den siddende formand.

Artikel top billede

36-årige Thomas Kølle tager kampen op i Prosa. Foto: Lars Bertelsen.

"Det første, jeg vil indføre, når jeg bliver formand, er en mediestrategi."

Sådan siger Thomas Kølle, der er udfordrer til formandsposten i landets største it-fagforbund Prosa, som i november vælger ny ledelse for to år.

Udtalelsen kommer efter kritik af hans manglende erfaring fra forbundssekretærerne i Prosa-bladet. En kritik, som har blæst valgkampen om kontrollen med det omdiskuterede fagforbund i gang med deres støtte af den siddende formand, Niels Bertelsen.

"Forbundssekretærerne har sagt, at jeg mangler medietræning. Men der er nogen, der mener, at medietræning er at lære at sige de samme fem ord igen og igen. Men det er ikke medietræning for mig," siger han.

Men til gengæld skal Prosa have en strategi mod et langsigtet mål, som kan guide medarbejderne, fortæller han.

Indtil videre har medlemmerne af Prosa ikke kunnet finde den 36-årige formandskandidat og nuværende hovedkasserer og medlem af den magtfulde hovedbestyrelse på Facebook.

Han har nemlig ikke en profil hos det populære, sociale netværk.

"Det skal jeg nok også have nu. Men jeg er ikke så glad for al den overvågning, og for at man skal lægge alle sine oplysninger hos Facebook. Men jeg har ikke noget problem med, at andre gør det," siger han.

Mere it-faglighed end overenkomstsnak

Hvorfor stiller du op som formand?

"Jeg vil sammen med mange andre Prosa-medlemmer gerne have, at Prosa bliver mere styret af it-folk end af folk, der mere er fagforeningsfolk," siger han.

Prosas ledelse skal ifølge Thomas Kølle have mere fokus på it-faget, frem for overenskomster og internt fnidder, som han kalder det.

"Fokus på faget vil eksempelvis sige, at hvis man bliver ledig, så skal man vide, at dem inde på Prosa godt ved, hvordan man får it-jobs," siger han.

"Vi er mange, der synes, at balancen skal rykkes mere hen imod it-faget og folk, som kender branchen."

Støtte til aktivistgrundlaget

Et Prosa med Thomas Kølle som formand bliver endnu mere aktivistisk end tilfældet har været hidtil med eksempelvis støtteservere til Wikileaks og happenings mod ACTA.

Som formand vil han nemlig langt tidligere spotte og gribe fat i sager og muligheder, der opstår i det aktivistiske miljø omkring Prosa, og støtte dem langt mere end tidligere.

"ACTA og Wikileaks har været noget af det helt store, og selvfølgelig er de nået til ledelsen. Men aktivisterne skal inddrages bedre i forbundet," siger han.

Hvad vil du revolutionere?

Lige nu er det ledighedsproblematikken, som fylder. Der er i Prosa 169 folk, som vil ryge ud af dagpengesystemet til januar. Jeg ved ikke, om jeg kan nå at redde dem fra november til januar, men det er dem, der skal gøres noget for, enten i gennem netværk eller uddannelse," lover Thomas Kølle.

Thomas Kølle har siden han var studerende i 1996 været medlem af Prosa. Men allerede i 1999 blev han aktiv, og han er i dag medlem af den magtfulde hovedbestyrelse, som fritidspolitiker, som han selv kalder det.

Smørret på brødet kommer fra en stilling hos Gyldendal, hvor han arbejder med it under stillingsbetegnelsen techlead.

"Jeg laver jo alt lige fra at programmere i .NET til at koordinere udviklingsopgaver med vores pakistanske kolleger," siger Thomas Kølle.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura