Han skal stå i spidsen for et af verdens førende it-selskaber

Denne top-chef kommer med en succesrig historie bag sig, og så har han en religiøs fightervilje som få andre top-chefer. Nu skal han lede en af verdens førende it-selskaber.

Artikel top billede

Pat Gelsinger har haft to måneders tid til at vænne sig til rollen som den absolutte topchef hos VMware.

Læs også:
VMware: Her er fremtidens operativsystem

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Vagtskiftet i VMware er en realitet efter sidste uges VMworld-konference, hvor 21.000 deltagere var valfartet til virtualiseringskonferencen i San Francisco, USA.

Under åbningstalen overlod den tidligere administrerende direktør Paul Maritz sin virtuelle rorpind til selskabets nye direktør, Pat Gelsinger, hvilket oprindeligt blev annonceret tilbage i juli.

Paul Maritz fortsætter som chefstrateg hos moderselskabet EMC, som ejer næsten 80 procent af virtualiseringskæmpen.

Bytter med moderselskabet

Flere iagttagere har beskrevet, at dette karrieskifte kan betyde, at Paul Marritz på længere sigt er kørt i stilling som afløser for Joe Tucci hos moder- og storageselskabet EMC, efter Joe Tucci med godt 10 år i chefstolen har ført selskabet frem til at omsætte for knap 120 milliarder kroner med godt 50.000 medarbejdere.

53-årige Pat Gelsinger kommer netop fra EMC, hvor han siden 2009 har siddet som præsident og operationschef (COO).

Han skal hos VMware styre verdens største virtualiseringsselskab, der har oplevet vanvittige vækstrater siden etableringen i 1998, men som forretningsmæssigt stadig er en gnalling i forhold til EMC.

Som ny VMware-boss kommer Pat Gelsinger til at sidde som arbejdsgiver for godt 10.000 medarbejdere, som omsætter for i alt 22 milliarder kroner.

Rejsen fra virtuel til skyen

I sin første uge som nyudpeget direktør for VMware kunne Pat Gelsinger ikke præstere de helt banebrydende produktlanceringer på den helt store scene i San Franciscos Moscone konferencecenter, hvor han styrede sin første og alle tiders største VMworld-konference nogensinde.

Et opgør med forhadte licensregler og en lancering af det softwaredefinerede datacenter med VCloud Suite 5.1 som topprodukt var nok det vildeste VMware hamlede op med på VMworld.

Samtidigt kørte selskabet videre i samme rille, hvor det forsøger at relancere sig selv som et software- og cloudselskab med fokus på management og styring af kundernes datacentre frem for "blot" at være et virtualiseringsfirma.

Stærkt troende topchef

Til at køre strategien med dataskyer i hus kan det være, at Patrick P. Gelsinger kan få hjælp fra de højere magter.

For Pat Gelsinger er kendt som en mand med en stærk kristen tro, som han flere gange har formidlet hos chipproducenten Intel, hvor han har siddet i 30 år - heraf otte som chipgigantens teknologidirektør (CTO).

Hos Intel kan han udover et hav af chefstilling bryste sig af at være arkitekten bag den originale 486-processor og manden, der sendte Xeon- og Itanium-processorer på samlebånd.

Privat er Pat Gelsinger gift med Linda, som har han fire børn med, og han har blandt andet praktiseret sin kristne tro ved at have arbejdet som søndagsskolelærer og bestyret hjemlig bibellæsning i mange år.

Derudover har han skrevet flere bøger om at balancere en succesrig karriere med et rigt familieliv og arbejdet med Guds ord.

Læs også:
VMware: Her er fremtidens operativsystem

Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S