Fejl i overvågnings-log giver hullet kontrol med PET

Kontrollanterne af PET har ikke kunnet tjekke, hvad PET har foretaget af søgninger i følsomme registre i en periode på to en halv måned. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Hemmelig leverandør: PET-systemer er topsikrede

Det såkaldte Warmberg-udvalg, der er sat i verden for at holde øje med PET, har i en periode på to en halv måned sidste år været ude af stand til at kontrollere efterretningstjenesten.

Det oplyser Ritzau gennem flere aviser.

Fejlen betød, at loggen over søgninger har manglet i to en halv måned. Og det har gjort det umuligt for Wambergudvalget at tjekke, om Politiets Efterretningstjeneste har gennemført mistænkelige søgninger.

Det er en aktindsigt i Wambergudvalgets egen rapport om kontrolvirksomheden af PET i 2011, der har bragt problemet frem i lyset.

Præcis, hvad der er sket, eller hvorfor loggen har manglet, fremgår tilsyneladende ikke af materialet, som Ritzau har fået aktindsigt i.

Hemmelige it-systemer

Men PET har i øjeblikket et par særdeles hemmelige it-systemer under udarbejdelse ved navn E-SYS 2 og E-SYS 3.

De to it-systemer er så hemmelige, at de ikke måtte eksistere på en liste hos Digitaliseringsstyrelsen over igangværende projekter.

Det kan du læse mere om her.

Wambergudvalget har tidlige fortalt, at det også foretager løbede stikprøvekontrol med PET's elektroniske databaser i it-systemet E-SYS med hjælp fra Wambergudvalgets it-revisor, hed det i en rapport.

Folketingets Retsudvalg var netop mandag vært for en høring om, hvordan fremtidens kontrol med efterretningstjenesterne bør se ud.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS