Fejl i overvågnings-log giver hullet kontrol med PET

Kontrollanterne af PET har ikke kunnet tjekke, hvad PET har foretaget af søgninger i følsomme registre i en periode på to en halv måned. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Hemmelig leverandør: PET-systemer er topsikrede

Det såkaldte Warmberg-udvalg, der er sat i verden for at holde øje med PET, har i en periode på to en halv måned sidste år været ude af stand til at kontrollere efterretningstjenesten.

Det oplyser Ritzau gennem flere aviser.

Fejlen betød, at loggen over søgninger har manglet i to en halv måned. Og det har gjort det umuligt for Wambergudvalget at tjekke, om Politiets Efterretningstjeneste har gennemført mistænkelige søgninger.

Det er en aktindsigt i Wambergudvalgets egen rapport om kontrolvirksomheden af PET i 2011, der har bragt problemet frem i lyset.

Præcis, hvad der er sket, eller hvorfor loggen har manglet, fremgår tilsyneladende ikke af materialet, som Ritzau har fået aktindsigt i.

Hemmelige it-systemer

Men PET har i øjeblikket et par særdeles hemmelige it-systemer under udarbejdelse ved navn E-SYS 2 og E-SYS 3.

De to it-systemer er så hemmelige, at de ikke måtte eksistere på en liste hos Digitaliseringsstyrelsen over igangværende projekter.

Det kan du læse mere om her.

Wambergudvalget har tidlige fortalt, at det også foretager løbede stikprøvekontrol med PET's elektroniske databaser i it-systemet E-SYS med hjælp fra Wambergudvalgets it-revisor, hed det i en rapport.

Folketingets Retsudvalg var netop mandag vært for en høring om, hvordan fremtidens kontrol med efterretningstjenesterne bør se ud.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,