Fejl i overvågnings-log giver hullet kontrol med PET

Kontrollanterne af PET har ikke kunnet tjekke, hvad PET har foretaget af søgninger i følsomme registre i en periode på to en halv måned. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Hemmelig leverandør: PET-systemer er topsikrede

Det såkaldte Warmberg-udvalg, der er sat i verden for at holde øje med PET, har i en periode på to en halv måned sidste år været ude af stand til at kontrollere efterretningstjenesten.

Det oplyser Ritzau gennem flere aviser.

Fejlen betød, at loggen over søgninger har manglet i to en halv måned. Og det har gjort det umuligt for Wambergudvalget at tjekke, om Politiets Efterretningstjeneste har gennemført mistænkelige søgninger.

Det er en aktindsigt i Wambergudvalgets egen rapport om kontrolvirksomheden af PET i 2011, der har bragt problemet frem i lyset.

Præcis, hvad der er sket, eller hvorfor loggen har manglet, fremgår tilsyneladende ikke af materialet, som Ritzau har fået aktindsigt i.

Hemmelige it-systemer

Men PET har i øjeblikket et par særdeles hemmelige it-systemer under udarbejdelse ved navn E-SYS 2 og E-SYS 3.

De to it-systemer er så hemmelige, at de ikke måtte eksistere på en liste hos Digitaliseringsstyrelsen over igangværende projekter.

Det kan du læse mere om her.

Wambergudvalget har tidlige fortalt, at det også foretager løbede stikprøvekontrol med PET's elektroniske databaser i it-systemet E-SYS med hjælp fra Wambergudvalgets it-revisor, hed det i en rapport.

Folketingets Retsudvalg var netop mandag vært for en høring om, hvordan fremtidens kontrol med efterretningstjenesterne bør se ud.

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg