Næste generations hybrid-disk på vej til gennembrud

Kombinationen af en traditionel, mekanisk harddisk og en SSD står for alvor foran et gennembrud med en ny generation af produkter.

Artikel top billede

Rene SSD'er, som dem her på billedet, koster fortsat mange penge. Derfor er der i stigende grad fokus på hybrid-diske, hvor en harddisk og SSD kombineres.

Læs også:

Harddisk-mangel sætter skub i SSD-salget

Priskrig kan bane vej for helt nye harddiske

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Efter at flash-diske, også kendt som SSD'er, i flere år har været udråbt som fremtidens harddisk, er mange producenter nu begyndt at gå efter en lidt anden strategi, nemlig hybrid-diske.

Konceptet med at kombinere en lynhurtig SSD med en traditionel, og billigere, harddisk giver god mening i en tid, hvor pc-salget er under pres, og tablet-pc'er og smartphones nupper en stadig større del af markedet.

Ved at kombinere en traditionel harddisk med en SSD kan man prismæssigt, hastighedsmæssigt og størrelsesmæssigt producere maskiner, der lever op til kravene hos forbrugerne i 2012.

Det ses ikke mindst i form af de slanke ultrabooks.

Nu kommer rykket

Hybrid-diske er ikke et nyt koncept. Faktisk kom de første produkter på markedet helt tilbage i 2006, men de har ikke alle været lige imponerende hvad angår hastigheden.

Nu tyder meget på, at industrien er klar til at introducere næste generations hybrid-disk.

I en ny markedsanalyse fra iSuppli lyder vurderingen, at hydrid-diskene kan give storage-industrien fornyet vækst.

Konkret venter man, at industrien næste år vil introducere en ny generation af "fem millimeter-diske," der i modsætning til de nuværende syv millimeter-diske i højere grad kan matche de SSD'er, der sidder i tablet-pc'erne.

For det er netop tablet-pc'erne, ikke mindst Apples iPad, der i de senere år har nuppet kunder fra de traditionelle pc-producenter.

Sådan ser markedet ud

Analytikerne hos iSuppli venter, at antallet af hybrid-diske, der sendes på markedet, vil vokse med en faktor seks i de kommende fire år.

De nuværende versioner af hybrid-diske består typisk af en traditionel harddisk, der kombineres med SSD til cache.

Den nye generation vil derimod være harddiske med indbygget NAND flash-hukommelse, der kan fungere som reelt opbevaringslager.

Det vil ifølge iSuppli både føre til mindre hybrid-diske og helt nye måder at opbevare data på.

IDC vurderede tidligere i år, at hybrid-diskene bliver helt afgørende for, hvordan harddisk-industrien kan klare i de kommende år.

Får producenterne succes med hybrid-modellen, venter IDC en årlig vækst i industrien på 8,6 priocent frem mod 2016, hvor der ialt vil blive omsat for omkring 300 milliarder kroner.

Læs også:

Harddisk-mangel sætter skub i SSD-salget

Priskrig kan bane vej for helt nye harddiske

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S