Næste generations hybrid-disk på vej til gennembrud

Kombinationen af en traditionel, mekanisk harddisk og en SSD står for alvor foran et gennembrud med en ny generation af produkter.

Artikel top billede

Rene SSD'er, som dem her på billedet, koster fortsat mange penge. Derfor er der i stigende grad fokus på hybrid-diske, hvor en harddisk og SSD kombineres.

Læs også:

Harddisk-mangel sætter skub i SSD-salget

Priskrig kan bane vej for helt nye harddiske

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Efter at flash-diske, også kendt som SSD'er, i flere år har været udråbt som fremtidens harddisk, er mange producenter nu begyndt at gå efter en lidt anden strategi, nemlig hybrid-diske.

Konceptet med at kombinere en lynhurtig SSD med en traditionel, og billigere, harddisk giver god mening i en tid, hvor pc-salget er under pres, og tablet-pc'er og smartphones nupper en stadig større del af markedet.

Ved at kombinere en traditionel harddisk med en SSD kan man prismæssigt, hastighedsmæssigt og størrelsesmæssigt producere maskiner, der lever op til kravene hos forbrugerne i 2012.

Det ses ikke mindst i form af de slanke ultrabooks.

Nu kommer rykket

Hybrid-diske er ikke et nyt koncept. Faktisk kom de første produkter på markedet helt tilbage i 2006, men de har ikke alle været lige imponerende hvad angår hastigheden.

Nu tyder meget på, at industrien er klar til at introducere næste generations hybrid-disk.

I en ny markedsanalyse fra iSuppli lyder vurderingen, at hydrid-diskene kan give storage-industrien fornyet vækst.

Konkret venter man, at industrien næste år vil introducere en ny generation af "fem millimeter-diske," der i modsætning til de nuværende syv millimeter-diske i højere grad kan matche de SSD'er, der sidder i tablet-pc'erne.

For det er netop tablet-pc'erne, ikke mindst Apples iPad, der i de senere år har nuppet kunder fra de traditionelle pc-producenter.

Sådan ser markedet ud

Analytikerne hos iSuppli venter, at antallet af hybrid-diske, der sendes på markedet, vil vokse med en faktor seks i de kommende fire år.

De nuværende versioner af hybrid-diske består typisk af en traditionel harddisk, der kombineres med SSD til cache.

Den nye generation vil derimod være harddiske med indbygget NAND flash-hukommelse, der kan fungere som reelt opbevaringslager.

Det vil ifølge iSuppli både føre til mindre hybrid-diske og helt nye måder at opbevare data på.

IDC vurderede tidligere i år, at hybrid-diskene bliver helt afgørende for, hvordan harddisk-industrien kan klare i de kommende år.

Får producenterne succes med hybrid-modellen, venter IDC en årlig vækst i industrien på 8,6 priocent frem mod 2016, hvor der ialt vil blive omsat for omkring 300 milliarder kroner.

Læs også:

Harddisk-mangel sætter skub i SSD-salget

Priskrig kan bane vej for helt nye harddiske

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job