Artikel top billede

SKI på plads med gigantaftaler: Især et it-firma forgyldes

Statens indkøbsservice har forhandlet rammeaftaler omkring pc'er og skærme på plads for over en halv milliard kroner. Især en leverandør er endt som den store vinder i rammeaftalerne.

Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) er nu på plads med to rammeaftaler, hvor stationære og bærbare pc'er samt skærme har været i spil.

I den første rammeaftale, som SKI benævner 50.41 løber pc-producenten Dell med æren og aftalen på 340 millioner kroner over en treårig periode, som Computerworld tidligere har beskrevet

Dell er dermed forpligtet til at levere 12 forskellige computere og skærme til 40 kommuners kontorarbejdspladser, en erhvervsskole og et universitet, der har tilmeldt sig rammeaftalen.

Dertil kommer, at Dell forpligter sig til at levere tre års onsite-næste-Arbejdsdag-produktgaranti.

SKI modtog i alt bud fra tre leverandører på denne rammeaftale, som du kan læse mere om her

Lignende rammeaftale

SKI har oveni sin aftale med Dell også indlemmet selvsamme leverandør sammen med HP og Lenovo på en lignende aftale, som SKI selv benævner som et "mini-udbud".

Her skal de tre pc-mastodonter sammen ligeledes kunne levere stationære og bærbare computer og skærme, som det også er tilfældet i Dell-aftalen - denne gang er målgruppen dog 18 andre kommuner.

Rammeaftalen med de tre leverandører til de 18 kommuner går i SKIS's terminologi under benævnelsen 50.42, og her er værdien på 170 millioner kroner over de næste tre år.

SKI modtog i alt fire bud på denne aftale, som du kan læse mere om her

Samlet har SKI i alt hevet rammeaftaler til en potentiel værdi af 510 millioner kroner i nettet for de næste tre år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere