Gamle computer-brugende mænd undgår demens

Blandt mænd over 69 år er risikoen for at blive dement meget mindre, hvis de bruger en computer.

Artikel top billede

Det er ikke alder, der skal afgøre, om folk bør mæske sig i de digitale muligheder.

Faktisk kan det være vejen til en bedre alderdom, hvis man som fremskreden senior benytter sig af en computer, beretter The Register.

Australske forskere har nemlig registreret en sammenhæng mellem computerbrug og risikoen for at udvikle demens.

I hvert fald for mænd på den gode side af 69 år.

Forskernes undersøgelse viser, at risikoen for demens er 40 procent mindre blandt dem, der bruger en computer end blandt de gamle mænd, som ikke bruger en computer.

Forskerne på University of Western Australias Centre for Health and Ageing har fulgt 5.506 mænd mellem 69 og 87 år i en periode på op til otte og et halvt år.

I deres undersøgelse kunne de gamle mænd blandt andet svare på, hvor ofte de anvender en computer, eller om de nogensinde gør det.

Ligesom de har svaret på, hvad de bruger den til: Spil, e-mail, internet og til at skrive på.

Computer-brugere har et mere aktivt socialt netværk og er blandt andet mindre tilbøjelig til at udvise tegn på depression, konkluderer forskerne.

Der var 13,3 demente per 1.000 gamle ikke-computer-brugere, mens tallet for online-bedstefædrene var 40 procent mindre.

Australierne mener ikke, at computer-brug er et vidundermiddel mod demens, men de ser i hvert fald ikke nogen grund til, at man ikke skulle opfordre ældre mennesker til at bruge computere, så længe de er opmærksomme på de rent fysiske aspekter af computer-brug.

Det kan være belastning af muskler og skelet og den fysiske inaktivitet, der følger med arbejdet ved en computerskærm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse