Gamle computer-brugende mænd undgår demens

Blandt mænd over 69 år er risikoen for at blive dement meget mindre, hvis de bruger en computer.

Artikel top billede

Det er ikke alder, der skal afgøre, om folk bør mæske sig i de digitale muligheder.

Faktisk kan det være vejen til en bedre alderdom, hvis man som fremskreden senior benytter sig af en computer, beretter The Register.

Australske forskere har nemlig registreret en sammenhæng mellem computerbrug og risikoen for at udvikle demens.

I hvert fald for mænd på den gode side af 69 år.

Forskernes undersøgelse viser, at risikoen for demens er 40 procent mindre blandt dem, der bruger en computer end blandt de gamle mænd, som ikke bruger en computer.

Forskerne på University of Western Australias Centre for Health and Ageing har fulgt 5.506 mænd mellem 69 og 87 år i en periode på op til otte og et halvt år.

I deres undersøgelse kunne de gamle mænd blandt andet svare på, hvor ofte de anvender en computer, eller om de nogensinde gør det.

Ligesom de har svaret på, hvad de bruger den til: Spil, e-mail, internet og til at skrive på.

Computer-brugere har et mere aktivt socialt netværk og er blandt andet mindre tilbøjelig til at udvise tegn på depression, konkluderer forskerne.

Der var 13,3 demente per 1.000 gamle ikke-computer-brugere, mens tallet for online-bedstefædrene var 40 procent mindre.

Australierne mener ikke, at computer-brug er et vidundermiddel mod demens, men de ser i hvert fald ikke nogen grund til, at man ikke skulle opfordre ældre mennesker til at bruge computere, så længe de er opmærksomme på de rent fysiske aspekter af computer-brug.

Det kan være belastning af muskler og skelet og den fysiske inaktivitet, der følger med arbejdet ved en computerskærm.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura