Gamle computer-brugende mænd undgår demens

Blandt mænd over 69 år er risikoen for at blive dement meget mindre, hvis de bruger en computer.

Artikel top billede

Det er ikke alder, der skal afgøre, om folk bør mæske sig i de digitale muligheder.

Faktisk kan det være vejen til en bedre alderdom, hvis man som fremskreden senior benytter sig af en computer, beretter The Register.

Australske forskere har nemlig registreret en sammenhæng mellem computerbrug og risikoen for at udvikle demens.

I hvert fald for mænd på den gode side af 69 år.

Forskernes undersøgelse viser, at risikoen for demens er 40 procent mindre blandt dem, der bruger en computer end blandt de gamle mænd, som ikke bruger en computer.

Forskerne på University of Western Australias Centre for Health and Ageing har fulgt 5.506 mænd mellem 69 og 87 år i en periode på op til otte og et halvt år.

I deres undersøgelse kunne de gamle mænd blandt andet svare på, hvor ofte de anvender en computer, eller om de nogensinde gør det.

Ligesom de har svaret på, hvad de bruger den til: Spil, e-mail, internet og til at skrive på.

Computer-brugere har et mere aktivt socialt netværk og er blandt andet mindre tilbøjelig til at udvise tegn på depression, konkluderer forskerne.

Der var 13,3 demente per 1.000 gamle ikke-computer-brugere, mens tallet for online-bedstefædrene var 40 procent mindre.

Australierne mener ikke, at computer-brug er et vidundermiddel mod demens, men de ser i hvert fald ikke nogen grund til, at man ikke skulle opfordre ældre mennesker til at bruge computere, så længe de er opmærksomme på de rent fysiske aspekter af computer-brug.

Det kan være belastning af muskler og skelet og den fysiske inaktivitet, der følger med arbejdet ved en computerskærm.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,