Derfor flopper Googles fantastiske fiber-tilbud

Google må erkende, at det har været sværere end ventet at få amerikanerne til at hoppe på fibervognen.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også:
Google vil tilbyde superbredbånd på én Gbps  

I lighed med danske elselskaber kastede Google sig for et par år siden ud i et stort opslået og milliarddyrt fiberprojekt, der gik ud på at rulle fiber ud til borgerne i en amerikansk storby.

Projektets erklærede formål var at observere, på hvilken måde de hurtige netforbindelser påvirker brugeradfærd og innovation.

Efter et længere udskilningsløb, hvor flere end 1.000 ansøgninger fra amerikanske storbyer landede i Googles postkasse, faldt valget sidste år på Kansas City.

Men ligesom de danske fiberselskaber må søgemaskine-mastodonten nu sande, at Kansas-borgerne, trods den indledende optimisme, ikke bare lige sådan er til at lokke over til fiber.

Heller ikke selvom prisen for Kansas City-borgerne lyder på tålelige 300 dollars for installation, 70 dollars om måneden for bredbånd, og 120 dollars for en større pakke med tv. Priser, der ifølge flere amerikanske analytikere gør projektet til en stor underskudsforretning.

Det skriver Forbes.

Forhåndstilmeldinger udebliver

Google har delt byen op i en lang række "fiberhoods" og bedt borgerne om at registrere sig på forhånd.

Ideen er herefter at begynde at rulle fiber ud til de enkelte fiberhoods, prioriteret efter hvor mange tilmeldinger, der er i et givent "fiberhood", og hvor tætte husstandene er på hinanden.

Men fristen for at forhåndsregistrere sig udløber om et par dage, og der er ikke kommet nær så mange forhåndsregistreringer som forventet.

Det fik for en uges tid siden Google ud i en manøvre, hvor barrieren for antallet af forhåndstilmeldinger blev sænket, så flere "fiberhoods" nu med et snuptag har nået deres mål. Det skriver TechCrunch.

Selv hævder Google, at selskabet med manøvren blot har rettet op på upræcise data om husstandene.

I rygtekredse er der flere forklaringer på, hvorfor Kansas-borgerne ikke har taget imod Googles fiber med vidtåbne arme.

En af dem er, at det skulle være lykkedes for konkurrerende kabelselskaber i byen, såsom Time Warner, at låse kunderne fast i lange kontrakter kort inden lanceringen af Google Fiber.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,