It-aktiemarked på sit højeste siden 2000

Apple og Google fester, mens især en bestemt del af it-branchen påvirkes af den økonomiske usikkerhed.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske børs Nasdaq gik en smule tilbage fredag efter stigende kurser torsdag, hvor børsen var på sit højeste siden 2000, da dotcom-boblen bristede og it-aktierne raslede ned.

Selvom visse giganter som Apple og Google fortsat bevæger sig i de højere luftlag, så påvirkes de fleste it-selskaber af den økonomiske usikkerhed.

Stigningen i markedet torsdag var drevet af offentliggørelsen af detaljer fra en plan fra Den Europæiske Centralbank om at bruge en stabilitetsfond til at opkøbe kortfristet europæisk gæld.

De fleste store internationale virksomheder med hovedsæde i USA sælger en betydelig mængde produkter i Europa, så statsgæld i lande som Grækenland og Spanien samt recession i adskillige europæiske lande har vejet tungt på de amerikanske selskabers økonomiske prognoser.

Kurserne på alle større børser i USA steg torsdag, hvor Nasdaq lukkede på 3.135,81, hvilket er det højeste siden 11. oktober 2000.

Statistikbureauet Bureau of Labor Statistics, der hører under USA's beskæftigelsesministerium, offentliggjorde dog fredag en rapport, der trak kurserne på både Nasdaq og Dow Jones Industrial Average en smule nedad.

Der blev i august føjet 96.000 nye job til den amerikanske økonomi, hvilket skuffede i lyset af tidligere prognoser i omegnen af 125.000 job.

Skrumpende arbejdsstyrke

Herudover blev opgørelsen af nye job i juli revideret fra 163.000 til 141.000.

Ledighedsprocenten faldt fra 8,3 til 8,1 procent i august, men det tilskrives en skrumpende arbejdsstyrke: Mange arbejdssøgende opgiver simpelthen at finde job og trækker sig fra arbejdsmarkedet.

Nasdaq-børsens indeks for it-aktier faldt med 0,31 procent og lukkede fredag på 1.702,48.

Intels sænkning fredag af prognosen for omsætningen dette kvartal føjede yderligere til tilbagegangen efter torsdagens eufori.

Intel forventer nu, at omsætningen i tredje kvartal bliver lavere end den hidtidige prognose "som resultat af en svagere efterspørgsel end forventet i et udfordrende makroøkonomisk klima."

Selskabets prognose lyder nu på en omsætning i tredje kvartal på 76,9 milliarder kroner plus / minus 1,7 milliarder kroner frem for den tidligere prognose på mellem 80,4 og 86,2 milliarder kroner.

Intel udtaler i en pressemeddelelse, at dette skyldes en lavere beholdning i leverancekæden, et sløvt erhvervs-pc-marked samt svagere efterspørgsel i nye markeder.

"Vi vurderer, at AMD-NVDA kommer i modvind," skriver analytiker Vijay Rakesh fra Sterne Agee i et analysenotat. "Som vi tidligere har bemærket om pc-området og INTC, er der adskillige udfordringer på pc-området."

Intel lukkede fredag på 141,00 kroner efter et fald på 5,31 kroner. Advanced Micro Devices lukkede på 20,18 kroner efter et fald på 1,17 kroner. Nvidia lukkede på 78,16 kroner efter et fald på 1,93 kroner.

Visse selskaber er dog tilsyneladende immune overfor dårligt nyt.

Apple lukkede på 3.968,50 kroner efter en kursstigning på 24,32 kroner, mens Google efter en stigning på 39,07 kroner lukkede på 4.118,20 kroner, hvilket er selskabets højeste kurs siden 2007. Begge selskaber står overfor en lancering af nye telefoner.

Motorola Mobility, der er ejet af Google, annoncerede onsdag i sidste uge tre nye Droid Razr-smartphones med LTE. Apple forventes at lancere en ny iPhone ved en pressebegivenhed i San Francisco onsdag i denne uge.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S