It-aktiemarked på sit højeste siden 2000

Apple og Google fester, mens især en bestemt del af it-branchen påvirkes af den økonomiske usikkerhed.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske børs Nasdaq gik en smule tilbage fredag efter stigende kurser torsdag, hvor børsen var på sit højeste siden 2000, da dotcom-boblen bristede og it-aktierne raslede ned.

Selvom visse giganter som Apple og Google fortsat bevæger sig i de højere luftlag, så påvirkes de fleste it-selskaber af den økonomiske usikkerhed.

Stigningen i markedet torsdag var drevet af offentliggørelsen af detaljer fra en plan fra Den Europæiske Centralbank om at bruge en stabilitetsfond til at opkøbe kortfristet europæisk gæld.

De fleste store internationale virksomheder med hovedsæde i USA sælger en betydelig mængde produkter i Europa, så statsgæld i lande som Grækenland og Spanien samt recession i adskillige europæiske lande har vejet tungt på de amerikanske selskabers økonomiske prognoser.

Kurserne på alle større børser i USA steg torsdag, hvor Nasdaq lukkede på 3.135,81, hvilket er det højeste siden 11. oktober 2000.

Statistikbureauet Bureau of Labor Statistics, der hører under USA's beskæftigelsesministerium, offentliggjorde dog fredag en rapport, der trak kurserne på både Nasdaq og Dow Jones Industrial Average en smule nedad.

Der blev i august føjet 96.000 nye job til den amerikanske økonomi, hvilket skuffede i lyset af tidligere prognoser i omegnen af 125.000 job.

Skrumpende arbejdsstyrke

Herudover blev opgørelsen af nye job i juli revideret fra 163.000 til 141.000.

Ledighedsprocenten faldt fra 8,3 til 8,1 procent i august, men det tilskrives en skrumpende arbejdsstyrke: Mange arbejdssøgende opgiver simpelthen at finde job og trækker sig fra arbejdsmarkedet.

Nasdaq-børsens indeks for it-aktier faldt med 0,31 procent og lukkede fredag på 1.702,48.

Intels sænkning fredag af prognosen for omsætningen dette kvartal føjede yderligere til tilbagegangen efter torsdagens eufori.

Intel forventer nu, at omsætningen i tredje kvartal bliver lavere end den hidtidige prognose "som resultat af en svagere efterspørgsel end forventet i et udfordrende makroøkonomisk klima."

Selskabets prognose lyder nu på en omsætning i tredje kvartal på 76,9 milliarder kroner plus / minus 1,7 milliarder kroner frem for den tidligere prognose på mellem 80,4 og 86,2 milliarder kroner.

Intel udtaler i en pressemeddelelse, at dette skyldes en lavere beholdning i leverancekæden, et sløvt erhvervs-pc-marked samt svagere efterspørgsel i nye markeder.

"Vi vurderer, at AMD-NVDA kommer i modvind," skriver analytiker Vijay Rakesh fra Sterne Agee i et analysenotat. "Som vi tidligere har bemærket om pc-området og INTC, er der adskillige udfordringer på pc-området."

Intel lukkede fredag på 141,00 kroner efter et fald på 5,31 kroner. Advanced Micro Devices lukkede på 20,18 kroner efter et fald på 1,17 kroner. Nvidia lukkede på 78,16 kroner efter et fald på 1,93 kroner.

Visse selskaber er dog tilsyneladende immune overfor dårligt nyt.

Apple lukkede på 3.968,50 kroner efter en kursstigning på 24,32 kroner, mens Google efter en stigning på 39,07 kroner lukkede på 4.118,20 kroner, hvilket er selskabets højeste kurs siden 2007. Begge selskaber står overfor en lancering af nye telefoner.

Motorola Mobility, der er ejet af Google, annoncerede onsdag i sidste uge tre nye Droid Razr-smartphones med LTE. Apple forventes at lancere en ny iPhone ved en pressebegivenhed i San Francisco onsdag i denne uge.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil