Sådan bliver du (alt for) nemt fuppet af mobil-svindlere

Digitale svindlere har især kig på et bestemt område, hvor du nemt lader dig snyde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I takt med at forretningsmodellen for malware til mobile enheder har udviklet sig, har mange datakriminelle tilsyneladende valgt at fokusere på apps, der i det skjulte tager store summer for sms-tjenester, viser en ny undersøgelse.

Datakriminalitet i forbindelse med malware til mobile enheder er en forholdsvis ung branche, så forretningsmodellerne er stadig under udvikling.

'I sin årlige rapport State of Mobile Security viser Lookout dog, at sms-svindel, der handler om at lokke penge fra folk ved hjælp af indholdstakserede tjenester med høje takster, der ikke oplyses om, er steget støt siden juli 2011.

Den største trussel

Denne nye tendens i svindelbranchen blev i første kvartal i år den største trussel mod mobiltelefoner på verdensplan, og udgjorde ved afslutningen af første halvår 62 procent af alle applikations-baserede trusler.

Før sms-svindel var spyware den største sikkerhedstrussel mod mobiltelefoner.

Siden opdagelsen i 2004 af den første virus målrettet mobiltelefoner, har de kriminelle eksperimenteret med en vifte af forskellige forretningsmodeller.

"Når vi ser tilbage på de sidste 12 måneder, er der virkelig, virkelig mange tegn på, at visse malware-udviklere nu har fundet en forretningsmodel, der fungerer for dem," forklarer Derek Halliday, der er sikkerhedsanalytiker hos Lookout. "Disse tegn inkluderer en overflod af en bestemt type malware-familie, som vi kalder takst-svindel."

Især populær mod øst

Denne forretningsmodel er blevet populær især i Østeuropa og Rusland, hvor forbrugerbeskyttelsen i forhold til sådanne indholdstakserede tjenester er svag og der ikke føres særligt grundigt tilsyn med de mobile app-butikker.

Disse områder sammen med Ukraine og Kina er da også, hvor størstedelen af nye malware-infektioner forekommer, viser Lookouts rapport.

I USA er den største trussel derimod, at folk klikker på skadelige link på mobile websites eller skadelige link sendt via sms. De datakriminelle forsøger typisk med disse typer af angreb at få folk til at opgive personlige oplysninger, der derefter kan udnyttes til identitetstyveri.

Ud fra data baseret på firmaets egne kunders aktivitet lyder prognosen fra Lookout, at fire ud af 10 mobilbrugere i USA i år vil klikke på et usikkert link.

Sådan bliver du fuppet med sms

I en anden rapport (pdf) om internettets sikkerhedstrusler påpeger Symantec, at flere end tre ud af 10 mobilbrugere modtager en sms fra en fremmed med en anmodning om at klikke på et indlejret link eller ringe op til et ukendt nummer.

Symantec konkluderede desuden i 2011, at to tredjedele af alle voksne i de 24 lande i Europa, Nordamerika, Sydamerika, Asien og Mellemøsten, som sikkerhedsleverandøren indhenter data fra, bruger mobile enheder til at få adgang til internettet. Samtidig fordobledes antallet af sårbarheder i mobile enheder fra 2010 til 2011.

Android langt mere udsat

Generelt gælder det, at brugere af smartphones med Android er langt mere udsat for angreb end brugere af Apples iPhone. Grunden til det er, at Apple gennemgår alle apps, før de gøres tilgængelige på selskabets App Store, som er den eneste legitime kilde til software til iPhone.

Brugerne af mobile enheder er i store træk ikke opmærksomme på den stigende sikkerhedstrussel. To ud af tre brugere anvender ingen former for sikkerhedssoftware på deres mobile enheder og 44 procent er slet ikke klar over, at den slags findes, beskriver Symantec.

Den globale datakriminalitet heriblandt mod mobile enheder og personlige computere kostede ifølge Symantec sidste år forbrugerne over 640 milliarder kroner fordelt på 556 millioner ofre.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S