Sådan bliver du (alt for) nemt fuppet af mobil-svindlere

Digitale svindlere har især kig på et bestemt område, hvor du nemt lader dig snyde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I takt med at forretningsmodellen for malware til mobile enheder har udviklet sig, har mange datakriminelle tilsyneladende valgt at fokusere på apps, der i det skjulte tager store summer for sms-tjenester, viser en ny undersøgelse.

Datakriminalitet i forbindelse med malware til mobile enheder er en forholdsvis ung branche, så forretningsmodellerne er stadig under udvikling.

'I sin årlige rapport State of Mobile Security viser Lookout dog, at sms-svindel, der handler om at lokke penge fra folk ved hjælp af indholdstakserede tjenester med høje takster, der ikke oplyses om, er steget støt siden juli 2011.

Den største trussel

Denne nye tendens i svindelbranchen blev i første kvartal i år den største trussel mod mobiltelefoner på verdensplan, og udgjorde ved afslutningen af første halvår 62 procent af alle applikations-baserede trusler.

Før sms-svindel var spyware den største sikkerhedstrussel mod mobiltelefoner.

Siden opdagelsen i 2004 af den første virus målrettet mobiltelefoner, har de kriminelle eksperimenteret med en vifte af forskellige forretningsmodeller.

"Når vi ser tilbage på de sidste 12 måneder, er der virkelig, virkelig mange tegn på, at visse malware-udviklere nu har fundet en forretningsmodel, der fungerer for dem," forklarer Derek Halliday, der er sikkerhedsanalytiker hos Lookout. "Disse tegn inkluderer en overflod af en bestemt type malware-familie, som vi kalder takst-svindel."

Især populær mod øst

Denne forretningsmodel er blevet populær især i Østeuropa og Rusland, hvor forbrugerbeskyttelsen i forhold til sådanne indholdstakserede tjenester er svag og der ikke føres særligt grundigt tilsyn med de mobile app-butikker.

Disse områder sammen med Ukraine og Kina er da også, hvor størstedelen af nye malware-infektioner forekommer, viser Lookouts rapport.

I USA er den største trussel derimod, at folk klikker på skadelige link på mobile websites eller skadelige link sendt via sms. De datakriminelle forsøger typisk med disse typer af angreb at få folk til at opgive personlige oplysninger, der derefter kan udnyttes til identitetstyveri.

Ud fra data baseret på firmaets egne kunders aktivitet lyder prognosen fra Lookout, at fire ud af 10 mobilbrugere i USA i år vil klikke på et usikkert link.

Sådan bliver du fuppet med sms

I en anden rapport (pdf) om internettets sikkerhedstrusler påpeger Symantec, at flere end tre ud af 10 mobilbrugere modtager en sms fra en fremmed med en anmodning om at klikke på et indlejret link eller ringe op til et ukendt nummer.

Symantec konkluderede desuden i 2011, at to tredjedele af alle voksne i de 24 lande i Europa, Nordamerika, Sydamerika, Asien og Mellemøsten, som sikkerhedsleverandøren indhenter data fra, bruger mobile enheder til at få adgang til internettet. Samtidig fordobledes antallet af sårbarheder i mobile enheder fra 2010 til 2011.

Android langt mere udsat

Generelt gælder det, at brugere af smartphones med Android er langt mere udsat for angreb end brugere af Apples iPhone. Grunden til det er, at Apple gennemgår alle apps, før de gøres tilgængelige på selskabets App Store, som er den eneste legitime kilde til software til iPhone.

Brugerne af mobile enheder er i store træk ikke opmærksomme på den stigende sikkerhedstrussel. To ud af tre brugere anvender ingen former for sikkerhedssoftware på deres mobile enheder og 44 procent er slet ikke klar over, at den slags findes, beskriver Symantec.

Den globale datakriminalitet heriblandt mod mobile enheder og personlige computere kostede ifølge Symantec sidste år forbrugerne over 640 milliarder kroner fordelt på 556 millioner ofre.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job