Nu kommer lønnen ikke længere fra Multidata

Hver femte lønmodtager i Skandinavien modtager sin gage fra virksomheden Multidata. Men det er slut nu.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Multidata, der udvikler løn- og HR-systemer, gennemfører nu sidste etape i sammenlægningen af sine aktiviteter på det danske, norske og svenske marked.

Samtidig skifter virksomheden navn til Bluegarden.

Koncernen, der håndterer lønudbetalingen til cirka 20 procent af Skandinaviens lønmodtagere, adopterer dermed sit norske datterselskabs navn Bluegarden.

Bluegarden har cirka 600 medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge og omsatte i 2011 for 552,6 millioner kroner.

Navneskiftet sker i forbindelse med, at virksomheden lægger sidste hånd på sammenlægningen af sine selskaber i Danmark, Norge og Sverige.

Det er målet at optimere synergien mellem markederne og forene koncernen under et navn, der har eksisteret, siden danske Multidata i 2007 købte det norske selskab Bluegarden med datterselskab i Sverige, skriver virksomheden i en pressemeddelse.

I løbet af de seneste fem år er afdelingerne for HR, it og økonomi lagt sammen, og der skal oprettes to forretningsenheder, der skal arbejde på tværs af landegrænserne.

Den ene forretningsenhed orienterer sig mod små og mellemstore virksomheder, mens den anden orienterer sig mod større virksomheder og offentlige institutioner.

"Navneskiftet til Bluegarden sker, fordi vi nu tager det sidste skridt i en udvikling, der skal forankre og styrke vores position. Vores fornemste opgave er at lette vores kunder for administrative byrder, så de kan koncentrere sig om deres egen forretning," udtaler Jørgen Klejnstrup, CEO i Bluegarden.

Koncernen har en stor markedsandel blandt små og mellemstore virksomheder i Danmark, mens man i Norge og Sverige står stærkt blandt større virksomheder.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S