Nu kommer lønnen ikke længere fra Multidata

Hver femte lønmodtager i Skandinavien modtager sin gage fra virksomheden Multidata. Men det er slut nu.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Multidata, der udvikler løn- og HR-systemer, gennemfører nu sidste etape i sammenlægningen af sine aktiviteter på det danske, norske og svenske marked.

Samtidig skifter virksomheden navn til Bluegarden.

Koncernen, der håndterer lønudbetalingen til cirka 20 procent af Skandinaviens lønmodtagere, adopterer dermed sit norske datterselskabs navn Bluegarden.

Bluegarden har cirka 600 medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge og omsatte i 2011 for 552,6 millioner kroner.

Navneskiftet sker i forbindelse med, at virksomheden lægger sidste hånd på sammenlægningen af sine selskaber i Danmark, Norge og Sverige.

Det er målet at optimere synergien mellem markederne og forene koncernen under et navn, der har eksisteret, siden danske Multidata i 2007 købte det norske selskab Bluegarden med datterselskab i Sverige, skriver virksomheden i en pressemeddelse.

I løbet af de seneste fem år er afdelingerne for HR, it og økonomi lagt sammen, og der skal oprettes to forretningsenheder, der skal arbejde på tværs af landegrænserne.

Den ene forretningsenhed orienterer sig mod små og mellemstore virksomheder, mens den anden orienterer sig mod større virksomheder og offentlige institutioner.

"Navneskiftet til Bluegarden sker, fordi vi nu tager det sidste skridt i en udvikling, der skal forankre og styrke vores position. Vores fornemste opgave er at lette vores kunder for administrative byrder, så de kan koncentrere sig om deres egen forretning," udtaler Jørgen Klejnstrup, CEO i Bluegarden.

Koncernen har en stor markedsandel blandt små og mellemstore virksomheder i Danmark, mens man i Norge og Sverige står stærkt blandt større virksomheder.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S