Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

San Francisco: Det voksende salg af tablet-computere og smartphones øger nemlig efterspørgslen på en anden type computere.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Læs også:
App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Svigtende pc-salg og et boomende tablet-marked er formentligt årsagen til, at Intel ikke når de forventede salgstal.

Det gælder både markedet for private forbrugere som for virksomheder.

Der er dog ikke noget, der er så skidt, at det ikke er godt for noget.

For med et eksplosivt salg af de mobile enheder stiger efterspørgslen på servere, der blandt andet bruges til cloud-tjenester.

For hver 120 solgte tablets er der brug for en server til at håndtere hele den web-baserede trafik, som brugerne af mobile enheder genererer.

Det forklarede Diane Bryant, der er SVP og CIO i Intel, på et pressemøde ved Intel Developer Forum i San Francisco sent onsdag aften dansk tid.

"Vi går en tid i møde med 'big data', og for at behandle dem skal virksomhederne bruge store datacentre," sagde Diane Bryant.

Nye serverchips venter næste år

Netop server-salget lader til at leve op til Intels forventninger for tredje kvartal, og det er et område, som er i rivende udvikling hos Intel.

I øjeblikket tester Intel sin næste generation af energibesparende server-chips, E5 og E7, der kommer på markedet i 2013.

De nye chips baseret på Intels Ivy Bridge chipdesign, der kombinerer grafik og databehandling i en enkelt chip. 

Desuden bliver Xeon E3 også frigivet i 2013, og den bygger på den 22-nanometer Haswell-kerne, som bliver udviklet hos Intel lige nu.

Foruden Xeon E3 arbejder Intel også på en ny type Atom-baserede server-chips til de såkaldte 'microservere', der reducerer strømforbruget med to tredjedele.

Det er 15 år siden, Intel gik ind på markedet for server-chips, og i den periode er ydeevnen mangedoblet, fortalte Diane Bryant på pressemødet.

Læs også:
App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S