Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

San Francisco: Det voksende salg af tablet-computere og smartphones øger nemlig efterspørgslen på en anden type computere.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel

Læs også:
App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Svigtende pc-salg og et boomende tablet-marked er formentligt årsagen til, at Intel ikke når de forventede salgstal.

Det gælder både markedet for private forbrugere som for virksomheder.

Der er dog ikke noget, der er så skidt, at det ikke er godt for noget.

For med et eksplosivt salg af de mobile enheder stiger efterspørgslen på servere, der blandt andet bruges til cloud-tjenester.

For hver 120 solgte tablets er der brug for en server til at håndtere hele den web-baserede trafik, som brugerne af mobile enheder genererer.

Det forklarede Diane Bryant, der er SVP og CIO i Intel, på et pressemøde ved Intel Developer Forum i San Francisco sent onsdag aften dansk tid.

"Vi går en tid i møde med 'big data', og for at behandle dem skal virksomhederne bruge store datacentre," sagde Diane Bryant.

Nye serverchips venter næste år

Netop server-salget lader til at leve op til Intels forventninger for tredje kvartal, og det er et område, som er i rivende udvikling hos Intel.

I øjeblikket tester Intel sin næste generation af energibesparende server-chips, E5 og E7, der kommer på markedet i 2013.

De nye chips baseret på Intels Ivy Bridge chipdesign, der kombinerer grafik og databehandling i en enkelt chip. 

Desuden bliver Xeon E3 også frigivet i 2013, og den bygger på den 22-nanometer Haswell-kerne, som bliver udviklet hos Intel lige nu.

Foruden Xeon E3 arbejder Intel også på en ny type Atom-baserede server-chips til de såkaldte 'microservere', der reducerer strømforbruget med to tredjedele.

Det er 15 år siden, Intel gik ind på markedet for server-chips, og i den periode er ydeevnen mangedoblet, fortalte Diane Bryant på pressemødet.

Læs også:
App-udvikling: Derfor satser Intel på hypet kodesprog

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S