Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad

Staten bruger årligt 1,9 milliarder kroner på it-konsulenter, oplyser finansministeren. Men det tal skal tages med et stort gran salt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Finansminister Bjarne Corydon (S) har i Folketinget afgivet et svar, hvor han oplyser, at beløbet anvendt til it-konsulenter i staten er steget fra 1,4 milliarder kroner til 1,9 milliarder kroner.

Samtidig har der kørt en debat om, hvorvidt staten egentlig bruger alt for mange penge på netop konsulenter.

Ministerens svar fortæller dog intet om, hvilke ministerier eller statslige myndigheder, der bruger flest it-konsulenter eller hvor stigningen er størst.

Og de oplysninger holder Finansministeriet og Moderniseringsstyrelsen da også tæt til kroppen.

I hvert fald har Computerworld ikke kunne få aktindsigt i tallene.

Helt andre ydelser

Imidlertid afslører afgørelsen om aktindsigt, at tallene fra finansministeren kan indeholde beløb fra helt andre ydelser.

For it-konsulentkategorien kan være smurt ind i andre områder, da det fremgår af Computerworlds svar på aktindsigt, at "...såfremt der ikke er andre kategorier, der umiddelbart beskriver købet bedre.""

"Således omfatter konsulentydelser for eksempel også installering af it samt tolkning, som ikke i almindelighed betragtes som konsulentydelser, og som for nogle institutioner udgør betydelige poster."

"Kategorierne kan endvidere omfatte interne statslige salg af ydelser," lyder det i svaret fra Moderniseringsstyrelsen.

Indeholder også skøn

For at mudre billedet af de anvendte kategorier endnu mere, så baserer tallet sig delvist på skøn - og altså ikke reelt forbrug af it-konsulenter.

"Ligeledes overlades et vist element af skøn til institutionerne i forbindelse med registreringen, og således bliver eksempelvis oprensning af vandløb samt laboratorieprøver ofte registreret som konsulentydelser," skriver styrelsen i sin afgørelse.

Computerworld ville ellers gerne dykke have dykket ned i den opsigtsvækkende stigning i brugen af it-konsulenter, som finansminister altså oplyste om i folketinget.

Blandt andet ville Computerworld som nævnt gerne have oplyst, hvor mange penge hvert ministerium har anvendt på it-konsulenter og hvilke ydelser, der mere konkret har været tale om.

Men det er altså blevet afvist grundet ringe validitet af tallene. Nu ligger klagesagen hos Folketingets Ombudsmand.

Imidlertid ser ministerens embedsmænd ikke noget mærkeligt i, at ministeren kan offentliggøre tal på summeret niveau, men fastholder altså, at de samme tal ikke må offentliggøres på ministerniveau.

Læs styrelsens svar på næste side.

Styrelse: Ikke eksakte regnskabsdata

Computerworld har i første omgang bedt finansminister Bjarne Corydon (S) om en kommentar til tallene.

Men kommunikationschef Søren Gregersen hos Finansministeriet henviser til Moderniseringsstyrelsen.

I stedet for et telefoninterview, som der er blevet bedt om gentagne gange, har Computerworld modtaget nedenstående skriftlige svar:

Moderniseringsstyrelsen, kontorchef Mikkel Plannthin, har denne kommentar til din henvendelse:

"I forbindelse med finansministerens besvarelse af spørgsmål nr. S 3731 af 17. juli 2012 stillet af Dennis Flydtkjær (DF) redegjorde finansministeren blandt andet for det samlede, af ministerierne indrapporterede indkøb af it-konsulenter.

Finansministeren redegjorde ligeledes for, at formålet med denne indkøbsrapportering ikke er at tilvejebringe eksakte regnskabsmæssige data for eksempelvis indkøbet af it-konsulenter, men at bidrage til et overordnet datagrundlag for indgåelse af eventuelle fællesstatslige indkøbsaftaler.

Der er tale om allerede kendte forhold, som blandt andet er behandlet i Statsrevisorernes beretning nr. 15/2009 om statens anvendelse af private konsulenter, som også finansministeren henviser til.

Computerworld synes at antyde, at der er en diskrepans mellem finansministerens svar og Moderniseringsstyrelsens afgørelse i en konkret aktindsigtssag. Dette er ikke tilfældet."

Konsulent-analyse tåler ikke dagens lys
Computerworld har også søgt aktindsigt i en analyse fra 2010, som finansminister Bjarne Corydon (S) også henviser til i samme svar til Folketinget.

Men det blev i første omgang helt afvist. Men efter en klage blev afsendt til Finansministeriet, valgte Digitaliseringsstyrelsen at revurdere afgørelsen.

Derefter fik Computerworld udleveret analysen, men med lange passager og væsentlige udeladelse.

Derfor er den afgørelse påklaget videre i systemet.

Det samme er i øvrigt Moderniseringsstyrelsens afslag på at give aktindsigt i tal om it-konsulenter på et mere decentralt niveau.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S