Dansk CMS er kåret som et af verdens bedste

Analysehuset Gartner har kåret et dansk CMS som et af de førende på kloden.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor går det så godt for de danske CMS-firmaer

CMS-markedet: En ung og vild cowboy-branche

Dansk CMS-industri har stor succes - indtil videre

Det danske CMS Sitecore optræder igen på listen over de førende indholdsstyringssystemer i verden.

Derved stadfæster Sitecore sin position bland kæmpefirmaer som Adobe og Oracle og foran andre giganter som IBM og Microsoft.

Det er analysehuset Gartner, der har offentliggjort det, som firmaet kalder for en Magic Quadrant. Begrebet dækker over en opgørelse over de mest prominente CMS.

Der er ikke sket den store udskiftning blandt de bedst bedømte CMS siden den forige udgave af Gartners liste, der er fra november sidste år.

Eneste nyhed er, at firmaet Ektron Web CMS har kæmpet sig op i gruppen, der udgør de bedste systemer, efter Gartners mening.

IBM og Microsoft vurderes til at være de firmaer, som er på vej til at rykke op i superligaen.

Danske Sitecore er stadig i fint Gartner-selskab med gigantvirksomheder som Adobe, HP og Oracle.

Bedre til e-handel

En af Gartners begrundelser for at vælge systemer som Sitecore er, at de kan integreres med andre nøglesystemer som BI, e-handel eller database management.

Desuden er der lagt vægt på, at der er god adgang til mobile enheder og sociale netværk i de højst prioriterede CMS.

En anden dansk virksomhed, Dynamicweb, der udvikler software til online salg og marketing, optræder ligeledes på listen. 

De er placeret flot, men dog mere anonym, som en af niche-spillerne på CMS-markedet.

Læs også:
Derfor går det så godt for de danske CMS-firmaer

CMS-markedet: En ung og vild cowboy-branche

Dansk CMS-industri har stor succes - indtil videre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job