Milliard-besparelser på vej hos Telenor

Telenor skal skære et større milliardbeløb i løbet af de næste tre år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Ny Telenor-boss: Branchen går for meget op i pris

Den nordiske telegigant Telenor skal ud i en større sparerunde. Omsætningen er ramt af især den hårde konkurrence på det nordiske mobilmarked.

Derfor skal der nu skæres fem milliarder kroner i koncernen inden 2015.

Det skriver Børsen.dk.

Væksten har været støt faldende

Telenors indtjening faldt 45 procent sidste år, og den har været støt faldende i 2012.

Derfor er planen, at Rusland og Asien må stå for endnu mere af væksten, når det går så skidt i Norden.

Telenors andel i det russiske Vimpelcom skal blandt andet spille en endnu større rolle i forhold til væksten, fortæller ledelsen.

Det vides endnu ikke, hvor teleselskabet mere specifikt skal finde de mange milliarder, men målet er, at Telenor skal tjene mellem 28 og 30 milliarder kroner på driften.  

Vil forblive blandt de bedste i klassen

Selvtilliden er dog stadig i top hos ledelsen.

"Vi mener, at de fortsatte investeringer i vores netværk, udvikling af nye driftsmodeller og lancering af innovative tjenester vil gøre, at vi forbliver blandt de bedste i klassen," siger koncernchef Jon Fredrik Baksaas.

Der er stadig et par år til 2015, så det er svært at spå om Telenors succes med sparekniven.

"Telenor har lagt ambitiøse og langsigtede mål frem, men 2015 er stadig for langt væk, til at vi tror, at markedet vil tillægge det særlig vækst. Men selskabet bekræfter omvendt vækstcasen," siger analytiker Harald Øyen fra Enskilda Securities til det norske erhvervsmedie E24.

Læs også:

Ny Telenor-boss: Branchen går for meget op i pris

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job