EU: Problematisk at stille store krav til hosting-firmaer

Det er problematisk at forlange, at hostingleverandørerne proaktivt skal sørge for at forhindre ulovligt indhold, mener EU. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge Europas førende vogter af beskyttelsen af personlige data er man nødt til at blive enige om en fælles definition af begrebet "ulovligt indhold" på tværs af hele EU.

Den europæiske tilsynsførende for databeskyttelse (EDPS), Peter Hustinx, kommer med denne udtalelse i forbindelse med en kommentar angående Europa-Kommissionens planer om at ændre reglerne for anmeldelses- og fjernelsesprocedurer for ulovligt indhold på nettet.

I denne formelle kommentar (pdf) udtaler den europæiske tilsynsførende for databeskyttelse, at han er bekymret for, at hostingleverandører kan blive tvunget til at håndtere personfølsomme oplysninger i forbindelse med fjernelse af ulovligt indhold, som kommissionen definerer som følgende:

Indhold, der krænker immaterielle rettigheder, bryder forbrugerbeskyttelseslove, opildner til had, består af børnemishandling, er terrorrelateret, er injurierende eller krænker privatlivets fred.

Hustinx sætter desuden spørgsmålstegn ved, om anmodninger om fjernelse af ulovligt indhold til hostingleverandørerne -heriblandt sociale medier som Facebook eller websites med brugergenereret indhold som YouTube - altid er den bedste løsning.

"For eksempel kan det i visse tilfælde være bedst at anmelde krænkelser af privatlivets fred til databeskyttelses-myndigheder," vurderer han.

Ved visse former for ulovligt indhold såsom børnemishandling og terrorrelateret indhold bør politiet desuden inddrages.

Ikke juridisk ansvarlige

Under direktivet om elektronisk handel (pdf) er hostingleverandører ikke juridisk ansvarlige for ulovligt indhold på nettet, der er skabt af andre, men er forpligtet til at fjerne det krænkende materiale, hvis de bliver gjort opmærksomme på dets eksistens.

Hustinx understreger i sin kommentar endnu en gang behovet for at være varsom med at foreslå, at hostingleverandørerne proaktivt skal foretage foranstaltninger i forsøg på at forhindre ulovligt indhold.

"E-Handelsdirektivet fastsætter klart og tydeligt, at medlemsstaterne ikke må pålægge tjenesteyderne en generel forpligtelse 'til at overvåge den information, de fremsender eller oplagrer, eller en generel forpligtelse til aktivt at undersøge forhold eller omstændigheder, der tyder på ulovlig virksomhed.' EU-Domstolen har fremhævet dette princip i adskillige sager," påpeger Hustinx.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S