Microsoft lukker farlige huller i IE6, IE7, IE8 and IE9

Microsoft lukker farlige huller på din computer.

Artikel top billede

Microsoft lukker med omgående virkning de farlige sikkerhedshuller i en helt stribe af Internet Explorer-versioner.

Det sker for at forhindre de hacker-angreb, der har ramt browserne i den seneste tid.

Både Microsoft og sikkerheds-eksperter, som Computerworld har talt med, er godt tilfredse med Microsofts arbejde, i det selskabet frigiver patchene blot fem dage efter, at udviklingsarbejdet med dem blev sat i gang.

Det kan du læse mere om her.

Fem sårbarheder lukkes

Den store sikkerhedsopdatering hedder 'MS 12-063' og lukker i alt fem sårbarheder, hvoraf mindst én allerede er blevet aktivt udnyttet af hackere til at inficere Windows pc'er med malware.

Der er tale om en såkaldt 'nul-dages sårbarhed,' hvilket betyder, at sårbarheden er blevet udnyttet af hacklere inden Microsoft overhovedet er blevet opmærksom på problemet.

Microsoft har siden frigivet en såkaldt advisory om, hvordan man beskytter sig selv. Det kan du læse mere om her.

Sikkerhedsopdateringen gælder alle de Windows-versioner, som Microsoft fortsat understøtter - XP, Vista og Windows 7. Det betyder, at rettelserne kan indføjes i IE6, IE7, IE8 og IE9.

Kun IE10, der er bundlet med Windows 8, kan ikke rammes.

Det er første gang i år, at Microsoft udsender en sikkerhedsrettelse uden for de sædvanlige månedlige opdateringer hver den første tirsdag i måneden.

Læs også:

Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul.

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE.

Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network