Microsoft lukker farlige huller i IE6, IE7, IE8 and IE9

Microsoft lukker farlige huller på din computer.

Artikel top billede

Microsoft lukker med omgående virkning de farlige sikkerhedshuller i en helt stribe af Internet Explorer-versioner.

Det sker for at forhindre de hacker-angreb, der har ramt browserne i den seneste tid.

Både Microsoft og sikkerheds-eksperter, som Computerworld har talt med, er godt tilfredse med Microsofts arbejde, i det selskabet frigiver patchene blot fem dage efter, at udviklingsarbejdet med dem blev sat i gang.

Det kan du læse mere om her.

Fem sårbarheder lukkes

Den store sikkerhedsopdatering hedder 'MS 12-063' og lukker i alt fem sårbarheder, hvoraf mindst én allerede er blevet aktivt udnyttet af hackere til at inficere Windows pc'er med malware.

Der er tale om en såkaldt 'nul-dages sårbarhed,' hvilket betyder, at sårbarheden er blevet udnyttet af hacklere inden Microsoft overhovedet er blevet opmærksom på problemet.

Microsoft har siden frigivet en såkaldt advisory om, hvordan man beskytter sig selv. Det kan du læse mere om her.

Sikkerhedsopdateringen gælder alle de Windows-versioner, som Microsoft fortsat understøtter - XP, Vista og Windows 7. Det betyder, at rettelserne kan indføjes i IE6, IE7, IE8 og IE9.

Kun IE10, der er bundlet med Windows 8, kan ikke rammes.

Det er første gang i år, at Microsoft udsender en sikkerhedsrettelse uden for de sædvanlige månedlige opdateringer hver den første tirsdag i måneden.

Læs også:

Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul.

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE.

Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS