Microsoft lukker farlige huller i IE6, IE7, IE8 and IE9

Microsoft lukker farlige huller på din computer.

Artikel top billede

Microsoft lukker med omgående virkning de farlige sikkerhedshuller i en helt stribe af Internet Explorer-versioner.

Det sker for at forhindre de hacker-angreb, der har ramt browserne i den seneste tid.

Både Microsoft og sikkerheds-eksperter, som Computerworld har talt med, er godt tilfredse med Microsofts arbejde, i det selskabet frigiver patchene blot fem dage efter, at udviklingsarbejdet med dem blev sat i gang.

Det kan du læse mere om her.

Fem sårbarheder lukkes

Den store sikkerhedsopdatering hedder 'MS 12-063' og lukker i alt fem sårbarheder, hvoraf mindst én allerede er blevet aktivt udnyttet af hackere til at inficere Windows pc'er med malware.

Der er tale om en såkaldt 'nul-dages sårbarhed,' hvilket betyder, at sårbarheden er blevet udnyttet af hacklere inden Microsoft overhovedet er blevet opmærksom på problemet.

Microsoft har siden frigivet en såkaldt advisory om, hvordan man beskytter sig selv. Det kan du læse mere om her.

Sikkerhedsopdateringen gælder alle de Windows-versioner, som Microsoft fortsat understøtter - XP, Vista og Windows 7. Det betyder, at rettelserne kan indføjes i IE6, IE7, IE8 og IE9.

Kun IE10, der er bundlet med Windows 8, kan ikke rammes.

Det er første gang i år, at Microsoft udsender en sikkerhedsrettelse uden for de sædvanlige månedlige opdateringer hver den første tirsdag i måneden.

Læs også:

Topkarakter til Microsoft for håndtering af farligt Explorer-hul.

Microsoft: Her er vores plan med 0-dagshullet i IE.

Sådan lukker du farlig sårbarhed i Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S