Derfor er statens vilde brug af it-konsulenter klogt

Statens storforbrug af it-konsulenter er klogt, selv om staten ikke har styr på, hvor mange penge den reelt bruger på konsulenterne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Finansminister Bjarne Corydon (S) har i Folketinget beskrevet en massiv stigning i brugen af it-konsulenter, således at det anvendte beløb er 1,9 milliarder kroner.

Men tallene viser sig at være behæftet med stor usikkerhed.

Imidlertid fokuserer man hos ITEK under Dansk Indstri på en helt anden pointe: Nemlig at brugen af it-konsulenter er klogt.

"I DI ITEK synes vi, at det er meget klogt, at staten har et højt forbrug af konsulent-ydelser. Embedsmændene kan ikke vide alt, og frem for at opbygge store, faste stabe, er det bedre med mindre, fleksible organisationer, der i højere grad køber ydelserne hos private leverandører," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Han mener, at det navnligt gælder på it-området, hvor der kræves en højt specialiseret viden for at kunne udvikle og drive komplekse løsninger.

"Jeg sover derfor roligt om natten ved tanken om, at staten i 2011 brugte 1,9 mia. kroner. Det kan synes som en stor stigning i forhold til de 1,4 milliarder kroner i 2010; men går man tilbage til 2008, er niveauet på 1,9 milliarder kroner det samme," forklarer han. 

Teknologi er noget man køber ved leverandører

Faktisk havde det været mere bekymrende, hvis købet af it-konsulentydelser gik ned, for eksempel begrundet med at staten ville hjemtage flere opgaver.

"Det ville have været en helt forkert udvikling," udtaler Tom Togsverd.

Han glæder sig derfor over, at der tilsyneladende i staten generelt er en erkendelse af, at teknologi er noget, man køber hos leverandører.

"Erfaringerne med Statens IT tyder heller ikke på, at det offentlige selv er verdensmestre i at påtage sig it-driftsopgaver i større stil," lyder det.

Alt i alt er det en gevinst både for samfundet og for itek-erhvervet, at staten køber så mange ydelser hos private leverandører, konkluderer han.

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S