Derfor er statens vilde brug af it-konsulenter klogt

Statens storforbrug af it-konsulenter er klogt, selv om staten ikke har styr på, hvor mange penge den reelt bruger på konsulenterne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Finansminister Bjarne Corydon (S) har i Folketinget beskrevet en massiv stigning i brugen af it-konsulenter, således at det anvendte beløb er 1,9 milliarder kroner.

Men tallene viser sig at være behæftet med stor usikkerhed.

Imidlertid fokuserer man hos ITEK under Dansk Indstri på en helt anden pointe: Nemlig at brugen af it-konsulenter er klogt.

"I DI ITEK synes vi, at det er meget klogt, at staten har et højt forbrug af konsulent-ydelser. Embedsmændene kan ikke vide alt, og frem for at opbygge store, faste stabe, er det bedre med mindre, fleksible organisationer, der i højere grad køber ydelserne hos private leverandører," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Han mener, at det navnligt gælder på it-området, hvor der kræves en højt specialiseret viden for at kunne udvikle og drive komplekse løsninger.

"Jeg sover derfor roligt om natten ved tanken om, at staten i 2011 brugte 1,9 mia. kroner. Det kan synes som en stor stigning i forhold til de 1,4 milliarder kroner i 2010; men går man tilbage til 2008, er niveauet på 1,9 milliarder kroner det samme," forklarer han. 

Teknologi er noget man køber ved leverandører

Faktisk havde det været mere bekymrende, hvis købet af it-konsulentydelser gik ned, for eksempel begrundet med at staten ville hjemtage flere opgaver.

"Det ville have været en helt forkert udvikling," udtaler Tom Togsverd.

Han glæder sig derfor over, at der tilsyneladende i staten generelt er en erkendelse af, at teknologi er noget, man køber hos leverandører.

"Erfaringerne med Statens IT tyder heller ikke på, at det offentlige selv er verdensmestre i at påtage sig it-driftsopgaver i større stil," lyder det.

Alt i alt er det en gevinst både for samfundet og for itek-erhvervet, at staten køber så mange ydelser hos private leverandører, konkluderer han.

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S