Derfor er statens vilde brug af it-konsulenter klogt

Statens storforbrug af it-konsulenter er klogt, selv om staten ikke har styr på, hvor mange penge den reelt bruger på konsulenterne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Finansminister Bjarne Corydon (S) har i Folketinget beskrevet en massiv stigning i brugen af it-konsulenter, således at det anvendte beløb er 1,9 milliarder kroner.

Men tallene viser sig at være behæftet med stor usikkerhed.

Imidlertid fokuserer man hos ITEK under Dansk Indstri på en helt anden pointe: Nemlig at brugen af it-konsulenter er klogt.

"I DI ITEK synes vi, at det er meget klogt, at staten har et højt forbrug af konsulent-ydelser. Embedsmændene kan ikke vide alt, og frem for at opbygge store, faste stabe, er det bedre med mindre, fleksible organisationer, der i højere grad køber ydelserne hos private leverandører," udtaler direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Han mener, at det navnligt gælder på it-området, hvor der kræves en højt specialiseret viden for at kunne udvikle og drive komplekse løsninger.

"Jeg sover derfor roligt om natten ved tanken om, at staten i 2011 brugte 1,9 mia. kroner. Det kan synes som en stor stigning i forhold til de 1,4 milliarder kroner i 2010; men går man tilbage til 2008, er niveauet på 1,9 milliarder kroner det samme," forklarer han. 

Teknologi er noget man køber ved leverandører

Faktisk havde det været mere bekymrende, hvis købet af it-konsulentydelser gik ned, for eksempel begrundet med at staten ville hjemtage flere opgaver.

"Det ville have været en helt forkert udvikling," udtaler Tom Togsverd.

Han glæder sig derfor over, at der tilsyneladende i staten generelt er en erkendelse af, at teknologi er noget, man køber hos leverandører.

"Erfaringerne med Statens IT tyder heller ikke på, at det offentlige selv er verdensmestre i at påtage sig it-driftsopgaver i større stil," lyder det.

Alt i alt er det en gevinst både for samfundet og for itek-erhvervet, at staten køber så mange ydelser hos private leverandører, konkluderer han.

Læs også:
Staten betaler milliarder til it-folk: Men ved ikke til hvad.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos