Denne it-gigant skal nu drive din NemID

Nets dropper egen-driften af danskernes login-løsning, der nu skal køres helt og holdent af en ekstern gigant.

Artikel top billede

IBM Danmark skal fremover drive de servere, der står for login-delen af din NemID.

Planen var ellers, at Nets ville samle alle sine driftsaktiviteter i Norge, hvor firmaet har et stort it-center.

Men nu er valget altså faldet på en partner i form den gamle, blå it-virksomhed.

Nets bibeholder afdelingen i Norge, men nedlægger de danske login-servere, der i øjeblikket står i Arhus. IBM driver allerede infrastrukturen bag NemID.

"Vi har indgået en aftale om også at drive login-delen af NemID i Danmark," fortæller Henrik Frøkjær-Jensen, der har ansvaret for IBM's strategiske outsourcing i Norden.

Styrer hele driften i Danmark

IBM kommer således til at stå for hele driften af NemID i Danmark.

Hvornår overtager i driften?

"Nu er aftalen faldet på plads, og vi begynder at sætte eksperter sammen, der kan planlægge en strategi for den store opgave. Mere kan jag ikke sige på nuværende tidspunkt," lyder meldingen fra IBM-manden.

Men der er vel en stor opgave, der ikke lige planlægges hen over en weekend?

"Nej, det gør det ikke. Der er både en data- og en platformsmigrering, der skal finde sted, hvilket betyder, at løsningen skal flyttes over på IBM-kompatible systemer. Det er et stort projekt. Men det må være Nets, der kommer med en dato og udmelding."

I aftalen mellem de to parter ligger der således en klausul om, at NemID-systemer bliver flyttet fra den eksisterende it-platform og over i IBM-regi.

Mange danskere elsker at hade NemID. I ryster ikke på hånden over de kritiske røster, der kan følge med over i jeres forretning i denne forbindelse.

"Nej, vi tager udfordringen med oprejst pande," lyder det fra Henrik Frøkjær-Jensen.

"Vi har allerede mange kritiske systemer, eksempelvis netbanker, i vores butik. Den slags er en af vores kernekompetencer. Men NemID er en helt central del af den danske infrastruktur, og det er selvfølgelig et stort ansvar," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura