Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

Ciscos topchef trækker sig snart fra posten. Han har allerede en række kandidater i kikkerten, som kan efterfølge ham.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ciscos topchef, John Chambers, har luftet ideen om at gå på pension inden for to til fire år og nævnt adskillige chefer som mulige efterfølgere.

Det skriver Bloomberg.

Der er hele 10 kandidater til at overtage ledelsen af Cisco, når Chambers trækker sig, udtaler han til Bloomberg.

De inkluderer Robert Lloyd, der er executive vice president of worldwide operations og Chuck Robbins, der er senior vice president for den amerikanske forretning.

Og i tilfælde af Chambers' pludselige fravær eller manglende evne til at lede selskabet - hvad han selv beskriver overfor Bloomberg som "ramt af en bus-scenariet" - vil chief operating officer Gary Moore tage roret.

Under alle omstændigheder vil den næste topchef blive fundet internt i selskabet, fortæller Chambers til Bloomberg.

Kandidater bedømmes hver måned

Ciscos bestyrelse bedømmer ifølge John Chambers hvert kvartal potentielle kandidater til topstillingen.

Chambers vil forsætte som bestyrelsesformand "forudsat bestyrelsen ønsker det og forudsat aktionærerne ønsker det."

Chambers oplyser, at han allerede er i gang med at allokere et større ansvar til potentielle efterfølgere.

"Jeg kommer til at flytte rundt på vores folk for at give dem mere ansvar," fortæller han til Bloomberg.

Topchef siden 1995

John Chambers på 63 har været topchef for Cisco siden 1995.

I løbet af den tid er Cisco vokset enormt fra 12 milliarder kroner til mere end 267 milliarder kroner. Selskabet er i dag et af verdens mest værdifulde selskaber.

Chambers fortæller til Bloomberg, at virksomhedskultur og løn har hjulpet selskabet til at fastholde sine chefer, selvom konkurrenter har forsøgt at lokke dem væk med lønpakker, der er til fem gange højere.

Ikke desto mindre har flere højt profilerede chefer forladt selskabet efter det seneste års tid med mange omvæltninger, hvor Cisco har omstruktureret ledelsen og driften samt skåret ned på produktlinjer, der ikke præsterede som forventet, eller direkte lukket dem ned.

Blandt disse chefer, der har forladt selskabet inden for det seneste års tid, kan nævnes Ned Hooper, der var chief strategy officer, Paul Mountford, der var senior vice president of global enterprise sales, Laura Ipsen, der var chef for Ciscos global policy and government affairs samt Amanda Jobbins, der var vice president of global partner marketing.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice