Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

Ciscos topchef trækker sig snart fra posten. Han har allerede en række kandidater i kikkerten, som kan efterfølge ham.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ciscos topchef, John Chambers, har luftet ideen om at gå på pension inden for to til fire år og nævnt adskillige chefer som mulige efterfølgere.

Det skriver Bloomberg.

Der er hele 10 kandidater til at overtage ledelsen af Cisco, når Chambers trækker sig, udtaler han til Bloomberg.

De inkluderer Robert Lloyd, der er executive vice president of worldwide operations og Chuck Robbins, der er senior vice president for den amerikanske forretning.

Og i tilfælde af Chambers' pludselige fravær eller manglende evne til at lede selskabet - hvad han selv beskriver overfor Bloomberg som "ramt af en bus-scenariet" - vil chief operating officer Gary Moore tage roret.

Under alle omstændigheder vil den næste topchef blive fundet internt i selskabet, fortæller Chambers til Bloomberg.

Kandidater bedømmes hver måned

Ciscos bestyrelse bedømmer ifølge John Chambers hvert kvartal potentielle kandidater til topstillingen.

Chambers vil forsætte som bestyrelsesformand "forudsat bestyrelsen ønsker det og forudsat aktionærerne ønsker det."

Chambers oplyser, at han allerede er i gang med at allokere et større ansvar til potentielle efterfølgere.

"Jeg kommer til at flytte rundt på vores folk for at give dem mere ansvar," fortæller han til Bloomberg.

Topchef siden 1995

John Chambers på 63 har været topchef for Cisco siden 1995.

I løbet af den tid er Cisco vokset enormt fra 12 milliarder kroner til mere end 267 milliarder kroner. Selskabet er i dag et af verdens mest værdifulde selskaber.

Chambers fortæller til Bloomberg, at virksomhedskultur og løn har hjulpet selskabet til at fastholde sine chefer, selvom konkurrenter har forsøgt at lokke dem væk med lønpakker, der er til fem gange højere.

Ikke desto mindre har flere højt profilerede chefer forladt selskabet efter det seneste års tid med mange omvæltninger, hvor Cisco har omstruktureret ledelsen og driften samt skåret ned på produktlinjer, der ikke præsterede som forventet, eller direkte lukket dem ned.

Blandt disse chefer, der har forladt selskabet inden for det seneste års tid, kan nævnes Ned Hooper, der var chief strategy officer, Paul Mountford, der var senior vice president of global enterprise sales, Laura Ipsen, der var chef for Ciscos global policy and government affairs samt Amanda Jobbins, der var vice president of global partner marketing.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job