Her tjener CSC faktisk gode penge i Danmark

CSC i Danmark tabte samlet set næsten en milliard kroner i det forgange år, men et CSC-selskab tjente faktisk gode penge.

Artikel top billede

Læs også: Dansk CSC-regnskab Næsten en milliard i underskud

Selvom moderselskabet i CSC Danmark måtte indkassere et kæmpe underskud på næsten en milliard kroner, så klarer ét datterselskab sig rigtigt godt.

For CSC Scandihealth A/S kom i år ud med et overskud på 27 millioner kroner mod 42 millioner kroner året før.

Omsætningen er faldet en anelse til 429 millioner kroner.

Men tilbage står altså, at CSC-selskabet rent faktisk leverer et pænt million overskud.

Tilfredsstillende på trængt marked

"På baggrund af et trængt marked må årets resultat betegnes som tilfredsstillende," lyder det da også i ledelsesberetningen.

Selskabet leverer løsninger primært til sundhedssektoren og omsorgssektoren. Blandt kunderne tæller flere regioner og Københavns Kommune.

Direktør Freddy Lykke fra CSC Scandihealth A/S oplyser via en mail, at han er tilfredse med resultatet.

Resultatet afspejler at selskabets produkter og løsninger er af "meget høj kvalitet", og at der er investeret i produkterne så de kan eksporteres til resten af verden, forklarer CSC-direktøren.

"Ligesom resten af koncernen arbejder vi hårdt på at gøre det endnu bedre, og har en strategi for hvordan vi forbedrer rentabiliteten og kundetilfredsheden yderligere, så jeg ser også optimistisk på fremtiden," udtaler Freddy Lykke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S