Her tjener CSC faktisk gode penge i Danmark

CSC i Danmark tabte samlet set næsten en milliard kroner i det forgange år, men et CSC-selskab tjente faktisk gode penge.

Artikel top billede

Læs også: Dansk CSC-regnskab Næsten en milliard i underskud

Selvom moderselskabet i CSC Danmark måtte indkassere et kæmpe underskud på næsten en milliard kroner, så klarer ét datterselskab sig rigtigt godt.

For CSC Scandihealth A/S kom i år ud med et overskud på 27 millioner kroner mod 42 millioner kroner året før.

Omsætningen er faldet en anelse til 429 millioner kroner.

Men tilbage står altså, at CSC-selskabet rent faktisk leverer et pænt million overskud.

Tilfredsstillende på trængt marked

"På baggrund af et trængt marked må årets resultat betegnes som tilfredsstillende," lyder det da også i ledelsesberetningen.

Selskabet leverer løsninger primært til sundhedssektoren og omsorgssektoren. Blandt kunderne tæller flere regioner og Københavns Kommune.

Direktør Freddy Lykke fra CSC Scandihealth A/S oplyser via en mail, at han er tilfredse med resultatet.

Resultatet afspejler at selskabets produkter og løsninger er af "meget høj kvalitet", og at der er investeret i produkterne så de kan eksporteres til resten af verden, forklarer CSC-direktøren.

"Ligesom resten af koncernen arbejder vi hårdt på at gøre det endnu bedre, og har en strategi for hvordan vi forbedrer rentabiliteten og kundetilfredsheden yderligere, så jeg ser også optimistisk på fremtiden," udtaler Freddy Lykke.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S