Ide: Lad cloud-firmaer betale afgift til musikere

Cloud-storage udgør et problem i forhold til privatkopieringsreglerne i europæisk ophavsretslov, lyder det fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen overvejer, om leverandører af cloud-storage skal tvinges til at betale musikere, sangskrivere og filmskabere, når brugerne opbevarer kopier af værker på nettet.

På nuværende tidspunkt er det i de fleste lande i EU lovligt at kopiere sange elle film til privat brug uden ophavsmandens samtykke.

For at kompensere for denne lovlige privatkopiering i ophavsretsloven har landene indført en vederlagsordning til rettighedshaverne i form af et blankbåndsvederlag, som omfatter både blanke analoge og digitale optagemedier såsom cd'er, dvd'er og digitale hukommelseskort.

Vederlagets størrelse varierer typisk i forhold til optagemediets kapacitet.

Da man som forbruger kan anvende cloud-services til at duplikere indhold, så man har adgang til det fra forskellige elektroniske apparater, overvejes det nu, om og hvordan man kan sætte en sådan vederlagsordning i stand, som giver rettighedshaverne den kompensation, de mener at have ret til.

I et lækket dokument fra Europa-Kommissionen om EU's cloud computing-strategi står der:

"Det overvejes, om det er muligt at indføre vederlag for privatkopiering af indhold til, fra og i cloud."

En gruppe af 12 brancheorganisationer, der repræsenterer rettighedshavere, mener, at "privatkopiering generer en essentiel del af rettighedshavernes vederlag."

"Denne kompensation til hundredtusindvis af ophavsmænd i hele Europa har ikke hæmmet salget af apparater i de lande, hvor de er indført. Vores medlemmer forstår ikke den voldsomme lobbyvirksomhed fra elektronikproducenterne om at afskaffe denne vederlagsordning, som tydeligvis opfylder sine målsætninger, selvom den måske ikke er helt perfekt," udtaler denne gruppe i en pressemeddelelse.

På grund af karakteren af cloud computing er der dog ikke nogen oplagt grænse for hvor høj en kapacitet, der er tilgængelig for brugeren. Det gør det svært at udregne afgifter for cloud i kraft af de gældende vederlagsordninger.

Kommissionen skriver, at den vil "vurdere, om der er behov for at klarlægge omfanget af undtagelsen om privatkopiering og anvendeligheden af en vederlagsordning, navnlig i hvilken grad cloud computing-services, der tillader direkte godtgørelse til rettighedshavere, undtages fra vederlagsordningen for privatkopiering."

Visse cloud-storage-services, der gør det muligt for brugerne at synkronisere deres indhold mellem forskellige elektroniske apparater såsom iTunes Match, Spotifys Local Music Files og Kindle, kompenserer rettighedshaverne direkte og bør således ikke pålægges yderligere afgifter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS